"Pomelo rośnie" - Ramona Badescu


To moje pierwsze spotkanie z uroczym słonikiem o imieniu Pomelo, ale po lekturze tej części bardzo
źródło
chętnie sięgnę po pozostałe. Nie ukrywam, że skusiłam się na tę pozycję po ujrzeniu okładki. Ilustracja, choć na pewno lekko dziwna, mocno przykuła moją uwagę, a gdy tylko dojrzałam nazwisko autora rysunków, od razu wiedziałam, że muszę chociażby ją obejrzeć. Mowa tu o Benjaminie Chaudzie, artyście odpowiedzialnego m.in. ze znanych mi dwóch pozycji dla dzieci, z resztą również jego autorstwa, o Skarpetce. (Recenzje: „Feralne urodziny ze Skarpetką” KLIK!, „Żegnaj, Skarpetko!” KLIK!).

„Pomelo rośnie” jest pozycją dla małych czytelników (myślę, że wiek przedszkolny będzie idealny), którzy będą towarzyszyć słonikowi w jego obserwacjach i obawach związanych z dorastaniem. Pomelo dowie się, co to znaczy tak naprawdę dorastać, będzie zadawać sobie wiele pytań, porównywać, martwić się, cieszyć i wyczekiwać przygody. Książka jest niezwykle sympatyczna, dodająca otuchy oraz pięknie ilustrowana na zaskakująco dużym formacie (A4). Barwna historia stanowi sama w sobie wspaniały przykład radzenia z „nowiną”, jaką jest rośnięcie, ale też daje pretekst do rozmowy z rodzicem o zmianach w naszym ciele, czy też postrzeganiu różnych spraw z nowej, czasem niepokojącej perspektywy.

Każda strona jest czystą przyjemnością, tekstu jest niewiele, jednakże to jedna z zalet tej pozycji, gdzie treść wspaniale komponuje się z rysunkami, przekazując mnóstwo, momentami pomieszanych emocji. Pytania zadawane przez słonika są trafne, uderzają idealnie mym zdaniem w może nie największe lęki, ale w szereg podstawowych obaw z jakimi mierzą się nasi milusińscy, gdy zaczynają zauważać pewne zmiany w swym życiu. Bajka ta pokazuje wszystko z ciekawej, optymistycznej strony, pozwala z uśmiechem podejść do zmian, zachęca, by dać szansę rzeczom, które kiedyś nas odrzucały, albo do zwykłego poznawania czegoś nowego. 

Słonik przechodzi przez szereg zmiennych emocji, najpierw jest zaskoczony, dokonuje własnych obserwacji i porównań, po zweryfikowaniu swych wniosków staje się niezwykle szczęśliwy, co jest jego siła napędową do podejmowania wyzwań. Pomelo czuje, że więcej potrafi, rozumie, jak i też chce więcej robić. Słonik jest jednak jeszcze w tym rozbrajającym wieku, gdy mniejsze dzieci zaczynają go denerwować, a dorośli są niestety wciąż odpychający.

Pomelo obawia się wielu rzeczy, czy urośnie z każdej strony tak samo, a gdy to już się stanie, to czy się zmieni, czy całe to rośnięcie może się wymknąć mu spod kontroli i czy da się przesadzić? Zastanawia się, czy wszyscy rosną w tym samym tempie i czy będzie musiał przestać się w końcu wygłupiać, czy gdy dorośnie będzie musiał robić rzeczy, na które nie ma ochoty, czy też będzie mógł robić co tylko zechce? W tych wszystkich chwilach refleksji słonik zauważa też, że powoli zapomina, jak to było być bardzo malutkim dzieckiem i zastanawia się, czy czegoś nie traci. 

Wszelkie rozważania, choć ujęte są w proste słowa, to jednak potrafią skłonić nawet dorosłego do refleksji, zaskoczyło mnie to, jak pięknie wszystko zostało przemyślane. Osobiście dostałam już kolejnego pstryczka w nos, że dzieci tak zatrważająco szybko dorastają, tak wiele zachodzi u nich zmian, że jeśli nie będziemy wystarczająco uważni, to wiele chwil nam umknie już bezpowrotnie. Bo nie wiadomo kiedy, one będą już gotowe „(…) czasem mówić „do widzenia”. I słyszeć, jak inni mówią „do widzenia”.”

Szczerze polecam zaprzyjaźnić się z sympatycznym Pomelo, u mnie w domu zostaje na półce i czeka, aż córka wystarczająco urośnie, by zapoznać się z jego przygodami. Do tego czasu mam nadzieję uzupełnić naszą biblioteczkę o pozostałe tytuły w tak wyśmienitym wydaniu. Po cichu liczę, że się nie zawiodę.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zakamarki


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz