"Pozycja obowiązkowa" - Bill Holderman.Co robią kobiety po sześćdziesiątce? Zakładają książkowy klub, czytają i dyskutują. Brzmi niewinnie, prawda? Ale co się stanie, gdy w ich ręce wpadnie słynne „Pięćdziesiąt twarzy Greya”? Oczywiście: rozbudzi w nich namiętność i sprawi, że postanowią odkryć nowe twarze miłości, tak aby każdy kolejny rozdział w ich życiu okazał się tym najlepszym, zaś książka o słynnym Greyu stanie się ich „pozycją obowiązkową”!
Sięgając po „Pozycję obowiązkową” nie byłam przekonana, czy film okaże się dla mnie. W końcu to historia czterech dojrzałych kobiet – gdzie ja, trzedziestolatka, miałabym zrozumieć, o czym marzą kobiety w tym wieku? Zachęcona jednak świetną obsadą, której nie sposób się oprzeć, postanowiłam jednak zaryzykować.

Okazuje się, że niezależnie od wieku, każda z kobiet pragnie tego samego: kochać, być kochaną, pożądać, być pożądaną, i wreszcie: zaznać szczęścia. Czy bohaterkom udało się odnaleźć szczęście i ożywić uśpioną namiętność? Przekonajmy się!
„Pozycja obowiązkowa” to film, jednak to, co mnie zaskoczyło najbardziej, to… mini- książka dołączona do dvd. Przyznaję szczerze, że dawno nie kupiłam żadnego filmu, stąd nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest to norma, czy też mamy do czynienia z czymś zupełnie nowatorskim (a może Wy wiecie?...), niemniej poczułam się mile zaskoczona. Przed lekturą zapoznałam się z treścią tej dwudziestodwustronicowej książeczki i dzięki temu wiedziałam, co będzie się działo na ekranie. Przekonałam się również, że chcę poznać tę historię i uświadomiłam sobie, jak trudnym zadaniem zarówno dla aktora, jak i reżyserów czy scenarzystów jest stworzenie wiarygodnych postaci z charakterem, duszą i historią. Wydawać by się mogło, że jest to prosta rzecz: przysiądę sobie i napiszę scenariusz… O, mam pomysł! Niech to będzie historia z książką o Greyu w tle! Otóż: nie, nie jest to takie proste, o czym dowiadujemy się z relacji scenarzysty- Billa Holdermana. Okazuje się też, że wybór książki E. L. James nie był przypadkowy, ale tego aspektu nie zamierzam Wam zdradzać…
„Pozycja obowiązkowa” od Monolith Film to zabawna, pełna pasji historia czterech wieloletnich przyjaciółek, które postanawiają dać miłości „drugą szansę”. Każda z nich niesie za sobą bagaż doświadczeń: Diane to świeżo upieczona wdowa, Vivian cieszy się z niezobowiązujących relacji z mężczyznami, Sharon pomimo upływu lat nie może pogodzić się z rozwodem sprzed 10 lat, zaś Carol, która jako jedyna pozostaje w związku małżeńskim, bezskutecznie próbuje ożywić swoje intymne relacje z mężem.


Na początku filmu odbywa się w dowcipny sposób prezentacja bohaterek, gdy były bardzo młode, by następnie przenieść nas do czasów współczesnych, gdzie widzimy je jako dojrzałe kobiety po sześćdziesiątce. To, co możemy o nich powiedzieć na pewno, to że są wciąż piękne i eleganckie, mimo upływu lat. Kiedy już poznajemy bohaterki, pojawia się scena, od której to wszystko tak naprawdę się zaczyna: ku zaskoczeniu przyjaciółek podczas spotkania w „klubie książki” Vivian rozdaje ostatni hit książkowy, „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, jakże kontrowersyjną i szokującą książkę.
- Wznieśmy toast za nową książkę. Miłej lektury.

Początkowo przyjaciółki są sceptycznie nastawione, jednak za namową Vivian oddają się lekturze. Choć nie traktują jej całkiem serio, zaczynają patrzeć na świat zupełnie z innej strony. Nagle zdają sobie sprawę, że w ich życiu brakuje pasji, radości, uniesień. A przecież ich życie jeszcze się nie skończyło! Postanawiają więc walczyć o miłość: Diane poznaje uroczego pilota, co skrzętnie ukrywa przed dorosłymi już dziećmi. Te z kolei traktują matkę jak niedołężną staruszkę, której nic już w życiu nie czeka. Vivian zacieśnia relację ze swoją dawną miłością, choć panicznie boi się uczucia i jak często podkreśla, nigdy nie śpi z mężczyznami. Żebyśmy się dobrze zrozumieli: nie śpi – dosłownie… Carol próbuje „uwieść” swojego męża, który jak dla mnie nie ma w sobie za grosz życia. W końcu posuwa się do małego podstępu z udziałem niebieskich malutkich tabletek, co wywołuje ciąg zabawnych wydarzeń. Kolejna z przyjaciółek, Sharon, to mój absolutny numer jeden. Poważna sędzia federalna, która wzbudza respekt, zakłada konto na portalu randkowym i zaczyna umawiać się na randki. Sceny z udziałem Sharon to duża dawka dobrego humoru. Jeśli Sharon nie zrobi czegoś głupiego, to z pewnością… dopowie.

- Jestem sędzią federalnym.
- Wow!  Serio?!
- Tak. I mam siłę sprawczą, by zakuć cię w kajdanki.
(Cisza)
- Nie wiem, czemu to powiedziałam.

Gdybym miała wskazać jedną rzecz, która urzekła mnie w filmie, byłby to właśnie komizm słowny. Owszem, było kilka dowcipnych sytuacji, jednak z pewnością niezbyt ekstremalnych, biorąc pod uwagę dojrzałość bohaterek. Dobrze zresztą, bo od wszelkich niby-śmiesznych scen łóżkowych czy mało realnych w życiu codziennym, którymi często raczą nas w komediach, zdecydowanie wolę dowcip słowny. A tego w „Pozycji obowiązkowej” z pewnością nie brakuje.

- Na poprzedniej randce zaszła w ciążę.
- Teraz jej to nie grozi.

*
- Twój telefon mnie uciska.
- Nie wziąłem telefonu.
- Oh!
(z błyskiem w oku):
 Jedziemy do domu?

Na plus zaliczyłabym również akcję, której w filmie nie brakuje. Nie ma zbyt wielu scen „przegadanych”, co niewątpliwie jest jego wielkim atutem, a już na pewno nie ma rozmów podniosłych i majestatycznych. Nasze bohaterki to „równe babki” i choć wyglądają jak damy, nie zawracają sobie głowy nadmierną etykietę słowną!
Czy bohaterkom udało się odnaleźć szczęście? Tego Wam nie zdradzę, choć z pewnością się domyślacie – w końcu mamy do czynienia z komedią (spokojnie mogłabym dodać: romantyczną), a te, jak wiadomo, zwykle kończą się happy endem. Pytanie tylko... jaki powinien być właściwie happy end? Dla każdego w końcu szczęście znaczy coś innego – i tak właśnie jest z bohaterkami „Pozycji obowiązkowej”. Choć może nie jestem w stanie utożsamić się z bohaterkami w dojrzałym wieku, z pewnością mogę im kibicować przez te 99 minut i trzymać kciuki, by udało im się przywrócić dawną namiętność i powiedzieć: Jeszcze nie jest za późno, by być szczęśliwą! Jeśli zatem i Wy jesteście ciekawi, jak na życie bohaterek wpłynie książka o Greyu i lubicie lekkie, przyjemne filmy z miłością w tle, ten film to zdecydowanie pozycja obowiązkowa w Waszej videotece!

Ocena: 7/10
Za możliwość obejrzenia dziękuję Monolith Films


Izabela Jurkiewicz

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Chętni bliżej zapoznam się z filmem :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komizm słowny mnie bardzo zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś zobaczyłam fragment tego filmu i bardzo mi się podobał niestety coś mi przeszkodziło i nie zobaczylam do końca, po twoim artykule na pewno zobaczę, bo jestem ciekawa jak potoczą się historie tych przyjaciółek pozdrawiam i zapraszam na www.womandotstyle.wordpress.com i www.mandotstyle.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojj nie....film kiepściutki. Po obejrzeniu szybko zapomniany...

  OdpowiedzUsuń