"Rafa koralowa" - Katarzyna Bajerowicz

Bardzo lubię książki, które są solidne od A do Z, począwszy od twardej i starannie wykonanej okładki, przez ilustracje i poszczególne, utwardzone strony, aż do ostatniej kończącej książkę kartki.
Wtedy mam poczucie, że daje mojemu, czy też innemu dziecku coś wartościowego, porządnego, stworzonego z sercem dla młodego, dorastającego człowieczka. "Rafa koralowa" to właśnie taka pozycja, którą bez dwóch zdań stworzono dla dziecka, nie dla pieniędzy.

Książeczka jest sporych rozmiarów i jest dość ciężka, dla mnie akurat to atut. W środku mnóstwo mamy kolorów, drobnych szczegółów, ilustracje są bardzo różnorodne i przyciągają uwagę dziecka. Tekst jest świetnie wyważony, tam, gdzie głównym założeniem jest, by malec skupił się na ilustracji, jest go niewiele, natomiast na stronach wyjaśniających trudne pojęcia, czy też instruujących, jest już go znacznie więcej.

O czym w zasadzie jest ta książka? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak prosta i przewidywalna, jakby się wydawało. Autorka niezwykłą opowieść o rafie koralowej rozpoczyna od świeżo wyklutych z jaj, małych morskich żółwików, tłumaczy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą zwierzakom i jak wyglądało będzie ich życie. Prócz tego, Katarzyna Bajerowicz zachęca też do policzenia żółwików, którym udało się bezpiecznie ukryć pod wodą. Na następnej stronie znajduje się dokładny, zilustrowany instruktaż, jak wyhodować swojego morskiego żółwika.
Autorka na dalszych stronach przedstawia inne mieszkające na rafie koralowej zwierzątka, podpowiada jak je znaleźć, zachęca do zaprojektowania domku dla krabiej rodziny.
Dłuższą chwilę poświęca pięknym i wyjątkowym rozgwiazdom, a także szczegółowo w prosty dla dzieci sposób opowiada o koralowcach. Bardzo spodobało mi się, że w książce poruszony został temat wyrzucanych do morza śmieci i tego, jak wielkim są one zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. Myślę, że to taki doskonały moment w książce, gdzie możemy i nawet powinniśmy zatrzymać się na chwilę i wytłumaczyć dzieciom, że nie wolno zaśmiecać środowiska, że wszyscy musimy o nie dbać, żeby żyło nam się lepiej. Maluchy chłoną wszystko jak gąbka, im wcześniej nauczymy je dobrych nawyków, tym prędzej będą się do nich stosować.


W drugiej części książki znajduje się ogromna mapa wskazująca miejsca na świecie, w których znaleźć można rafy koralowe. Mapa jest przejrzysta i łatwa w odczycie nawet dla dzieci. Pod spodem umieszczono informacje dotyczące raf, bardzo przydatne i interesujące, zwracające też uwagę na to, jak ważne są koralowce i dlaczego. Na zakończenie tej niezwykłej przygody mamy propozycję wykonania morskiego akwarium, oczywiście bardzo dokładnie jest tu wszystko wytłumaczone i zobrazowane.

Jestem wielką fanką tej książki, daje nam naprawdę wiele możliwości, zachęca do czytania, zadawania przez dzieci pytań, do opowiadania na te pytania, wskazywania paluszkiem i rozwija zarówno wiedzę naszych pociech, jak i ich wyobraźnię. Ilustracje są piękne, bardzo dokładne, pełne drobnych szczegółów tylko czekających na dostrzeżenie przez malutkie, dziecięce oczko.


Święta zbliżają się już wielkimi krokami, nawet się nie obejrzymy, a już będzie grudzień! Nie wiem jak Wy, ale ja lubię mieć wszystko zaplanowane z wyprzedzeniem, zwłaszcza świąteczne prezenty. "Rafa koralowa" to idealny pomysł na prezent, ucieszy i obdarowane dziecko i jego rodzica, gwarantuję. Ja jestem szczerze zauroczona i uważam, że Katarzyna Bajerowicz spisała się na medal.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, bardzo dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz