"Raz się żyje" - Monolith Films

"Gdy nie masz nic, możesz wszystko!
To właśnie tym hasłem reklamuje się recenzowany dziś przeze mnie film. Tylko czy rzeczywiście znajduje ono uzasadnienie w tej produkcji? Miałam ochotę obejrzeć naprawdę dobrą, wciągającą komedię z wątkiem kryminalnym, która rozbawi mnie do łez i  sprawi, że będę miała ochotę obejrzeć ją ponownie. Wybór padł na "Raz się żyje" - film zdecydowanie bardziej znany w oryginale, jako Gringo. Pomyślałam, że jeżeli gra tutaj Charlize Theron, to z pewnością nie pożałuję, że na niego postawiłam, czy miałam rzeczywiście rację? A może bardzo się pomyliłam?


 • Tytuł oryginalny - Gringo
 • Reżyseria - Nash Edgerton
 • Obsada - David Oyelowo, Charlize Theron, Joel Edgerton, Sharlto Copley, Thandie Newton, Harry Treadway
 • Produkcja - USA
 • Premiera - 20.04.2018 Polska, 09.03.2018 świat
 • Gatunek - Komedia, dramat, akcja
 • Czas trwania - 106 minut
Głównym bohaterem filmu jest Harold. Mężczyzna wiedzie szczęśliwe i spokojne życie, ma stabilną pracę w korporacji i atrakcyjną żonę. Jednak pewnego dnia wszystko, co uważał za pewnik, zaczęło mu się nagle sypać na głowę. Żona zdradziła, a w pracy Harold okazuje się zwykłym popychadłem.
Przełożeni wysyłają mężczyznę z misją do Meksyku, ale ten wiedząc już, że sprytni wspólnicy planują się go pozbyć, pragnie pokazać wszystkim pazurki. Mężczyzna ma konkretny plan i pewny jest, że dopnie swego, pokaże w końcu wszystkim niedowiarkom, na co go stać i jednocześnie zdobędzie górę pieniędzy. Niestety nic nie idzie tak, jak powinno. Okazuje się, że Harold jest poszukiwany przez swoich byłych wspólników, płatnego zabójcę, FBI i wielkiego narkotykowego bossa! Mężczyzna ma poważne kłopoty i nie ma nikogo, kogo mógłby poprosić o pomoc. Pewna atrakcyjna amerykańska turystka jest dla niego jedyną chyba, deską ratunku...


Ten film jest naprawdę szalony i to raczej nie jest komplement. Podczas pisania scenariusza coś musiało pójść nie tak, stworzono mnóstwo wątków, których w większości nawet nie rozwinięto. Bez sensu według mnie jest rozpoczynanie czegoś, czego nie ma się zamiaru skończyć... Przyznać trzeba jednak, że produkcja ta nie jest przewidywalna, przy tak zakręconym scenariuszu ciężko jest przewidzieć kolejny krok pomysłodawców. 
Nieustannie zastanawiam się, dlaczego Amanda Seyfried zdecydowała zagrać rolę w tym filmie, w ogóle wielką zagadką jest postać, którą gra, ponieważ kompletnie nic ona nie wnosi. Zupełnie bezsensowna rola, której braku nie odczułby nikt. Nie ukrywam, że darzę tę dziewczynę sympatią, dotychczas zdarzało mi się obejrzeć film właśnie z uwagi na to, że miała w nim swój udział. Tym bardziej ucieszyłam się więc, że ją zobaczę w "Raz się żyje", jak się okazało, zupełnie bezsensowna była moja radość. Nie można zarzucić aktorce, że zagrała źle, bo mam wrażenie, że wycisnęła z tej postaci wszystko, co można było wycisnąć, no i czego nie da się nie zauważyć - naprawdę miło jest ją oglądać.
Plusem tej komedii jest niewątpliwie gra Charlize Theron, doskonała aktorka, której również nie mogę nic zarzucić. Smutne jest jedynie, że dziś widz nie może już sugerować się doborem obsady, przy wyborze filmu, który chce obejrzeć, bo jak widać, nie gwarantuje on niezapomnianych wrażeń.


Tak, jak wspomniałam Wam już na początku, liczyłam na świetną komedię z dużą dawką humoru. Przeliczyłam się, taka jest smutna prawda. Film mnie w ogóle nie rozbawił, nie myślcie jednak, że nie było tu żartów, bo owszem - były, ale mnie w żaden sposób nie rozśmieszyły. Powiedziałabym nawet, że dowcip tutaj jest nieco żenujący. 
Całość oglądało się w zasadzie przyjemnie, ale nie doszukiwałabym się tutaj żadnego przesłania dla widza. Może gdyby rozpoczęte wątki doprowadzono do końca, a żarty choć odrobinę, by mnie bawiły, odebrałabym tę produkcję inaczej, jednak niczego już nie zmienię. Nie jestem usatysfakcjonowana, wręcz zawiedziona i choć bardzo bym chciała, zdecydowanie do "Raz się żyje" już nie powrócę.

Ocena: 4/10

Za możliwość zapoznania się z filmem, dziękuję Monolith Films


Julia Komorska


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz