"#sexedpl" - Rozmowy Anji Rubik

Gdy tylko zobaczyłam ten tytuł na jednym ze zdjęć wydawnictwa wab, wiedziałam, że muszę mieć tę książkę. Nie myślcie, że wpływ na to miało znane nazwisko Anji Rubik, bo absolutnie nie należę do fanek modelki i to, że właśnie ona gra tutaj powiedzmy pierwsze skrzypce, nie miało dla mnie żadnego znaczenia. Co więc mnie skusiło? Przede wszystkim to, że to literatura faktu, a ja tę tematykę wprost uwielbiam, poradnik dedykowany każdemu, dziewczynom i chłopakom w różnych momentach ich życia. Prawdziwe historie, rzetelne porady i prawda coś, czego w internecie próżno szukać. W tej książce coś takiego jak temat tabu nie istnieje, miłość, seks, dojrzewanie i cała ta otoczka zamknięte w jednym poradniku.

Zanim opowiem Wam, o tym, co znajdziecie w środku książki, czuję się zobowiązana do wyjaśnienia Wam, czym w ogóle jest #sexedpl. Tak więc #sexedpl to stworzona w 2017 roku przez Anję Rubik kampania edukacyjna, składała się ona z czternastu filmów dotyczących edukacji seksualnej, publikowanych w mediach społecznościowych i na platformach internetowych. Filmy te miały zaledwie minutę długości, a mimo to "klikały" się niesamowicie, co oznaczało, że na taką edukację jest ogromne zapotrzebowanie wśród młodzieży. Młodzi ludzie dzięki tej kampanii zaczęli się otwierać, przestali się wstydzić, chować po kątach z uwagi na swoją odmienność, to właśnie #sexedpl dało im odwagę, by zrobić krok naprzód, a to z kolei zmotywowało Anję Rubik do stworzenia tego podręcznika.

Pierwszy rozdział - GPS dorastania skupia się na problemach z samoakceptacją i właśnie dorastaniem, tutaj znalazłam też odpowiedzi na pytania, czym jest seksting i czy chłopaki zawsze mają ochotę na seks, bo ponoć mają, prawda? Na te i na inne często dręczące młodych ludzi pytania, autorce odpowiadał Michał Pozdał.

Czy kobieta, która przespała się z kobietą to już lesbijka? Założę się, że większość z Was odpowiedziałaby twierdząco, a okazuje się, że orientacja to też uczucia, nie tylko seks. Są też ludzie, którzy pociągu seksualnego nie odczuwają, są aseksualne, mimo to żyją w normalnych związkach i są szczęśliwe. Poruszono też tutaj wyjątkowo kontrowersyjny temat zakładania rodziny przez pary jednopłciowe.
Podoba mi się, że w książce umieszczono też rysunki żeńskich i męskich genitaliów z dokładnym ich opisem, na przykład, gdzie jest łechtaczka i jakie pełni w kobiecym organizmie funkcje? W rozdziale w pełni  poświęconym nam - kobietom są odpowiedzi na wszystkie trapiące dorastającą kobietę pytania. Kiedy rozpoczyna się miesiączka? Jak wygląda owłosienie genitaliów? Jaki kształt mają piersi? Kiedy udać się do ginekologa? Czy tampony są zdrowe i jak często je zmieniać? Jak wygląda błona dziewicza? Czy pierwszy raz boli? Oczywiście tych pytań jest wiele, wiele więcej.

Jednym z rozdziałów, który wyjątkowo przypadł mi do gustu, jest ten o tytule - Pokochaj swojego penisa. Mam wrażenie, że często zapominamy o dorastających chłopcach, skupiając się bardziej na dziewczynkach i ich miesiączkach, hormonach, rosnących piersiach... Chłopcy przecież też dojrzewają i też się zmieniają, też mają obawy i pytania. Jakie kształty mają penisy? Co jest normalne, a co wymaga konsultacji z lekarzem? Jak badać jądra? Czy przed stosunkiem mężczyzna powinien umyć genitalia? No i co z masturbacją, czy to normalne, zdrowe, bezpieczne?


Pytań jest mnóstwo, a na każde z nich jest odpowiedź. Tematyka jest szalenie ważna, od orientacji seksualnej i samoakceptacji przez budowę naszych ciał, przemoc seksualną, gwałt, antykoncepcję, aborcję i pierwszy stosunek, aż do chorób przenoszonych drogą płciową. Jest też mnóstwo tematów, o których Wam nie wspomniałam. Każdy z nich szczegółowo i starannie opisany, antykoncepcja, która jest w seksie kluczowa, została omówiona bardzo dokładnie, przedstawiono oczywiście wszystkie możliwe zabezpieczenia. Chorobom również poświęcono bardzo dużo miejsca w tym poradniku, opisano ich objawy zarówno dla waginy, jak i dla penisa.
Na końcu książki czeka quiz, którego zadaniem jest sprawdzenie naszej wiedzy po tej lekturze. Z tego nikt nie będzie Was rozliczał, ale chyba warto zrobić to dla własnej świadomości, prawda?

Uważam, że #sexedpl to książka, którą pod choinką powinien znaleźć każdy nastolatek, zwłaszcza ten zagubiony, wycofany, cichy, ale pamiętajmy, że nierzadko ci, którzy najgłośniej krzyczą, w środku duszą coś, z czym nie potrafią się uporać. Myślę, że głównie rodzice powinni poczuwać się w obowiązku do zapewnienia swojemu nastolatkowi rzetelnej lektury, która odpowie na wszystkie jego pytania i rozwieje wątpliwości. Rodzic, choćby był, nie wiem jak bardzo otwarty, nie jest w stanie zapewnić swojemu dziecku takiej edukacji seksualnej, jaką zamknięto w tej książce.

Podkreślę też, że z uwagi na czystą chęć edukowania młodzieży poradnik ten kosztuje tylko 19,99 zł.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania poradnika, bardzo dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal


Julia Komorska    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz