‘’Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” – Jarosław Kaczmarek


Fanką skoków narciarskich jestem już od bardzo dawna. Jako dziecko oglądałam zmagania Polaków i oczywiście kibicowałam Adamowi Małyszowi, który był moim pierwszym idolem. Wtedy jeszcze nie do końca rozumiałam, na czym polegają te skoki, nie wiedziałam, jak liczyć punkty, ale to nie zepsuło mojej radości z oglądania. Nie wątpię, że teraz także wiele młodych ludzi zasiada przed telewizorem i razem z rodzicami kibicuje rodakom, chociaż nie mają większego pojęcia o wielu ważnych kwestiach - to jednak nie odbiera im radości.

Książka ta w bardzo prosty, obrazowy oraz przystępny sposób opowiada nam o skokach narciarskich. Wyjaśnia kwestie związaną ze sprzętem, historią oraz sprawami technicznymi. Wspomina również skoczków, którzy osiągnęli wielkie sukcesy, a także tych aktualnie wybijających się z tłumu.
Przy wybiciu z progu skoczkowie muszą połączyć siłę odbicia z wielką szybkością, wykazując się wspaniałym refleksem. To wielka sztuka, której nie da się do końca nauczyć, tak jak strzelania goli w piłce nożnej. Potrzebne jest jeszcze to coś, co nazywamy talentem.
Przeważnie tego typu książki są o piłkarzach i tylko na takie trafiałam do tej pory. Jednak uważam, że napisanie czegoś o skoczkach, jest strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza, że aktualnie mamy sezon na skoki narciarskie i dobrze było sobie przypomnieć o kilku osobach, ich osiągnięciach i historiach. Książka oczywiście jest skierowana do młodszych czytelników, ale starsza osoba również może być nią zaciekawiona. Mi ona nie przyniosła zbyt wielu nowych informacji, bo jednak znam ten świat od dawna, interesuje się nim i po prostu o najważniejszych zwycięstwach oraz rekordach, pamiętam.


Młody fan skoków narciarskich dowie się z tej książki naprawdę wiele. Autor poświęcił kilka rozdziałów na opowiadanie o osiągnięciach wielkich skoczków – Adama Małysza, Kamila Stocha, Wojciecha Fortuny, Simona Ammanna czy Noriakiego Kasaiego. W tych konkretnych działach skupił się raczej na opisywaniu ich kariery, najważniejszych osiągnięć i drodze do sukcesu. Było mało informacji o życiu prywatnym i rodzinie, a tego trochę mi brakowało. W końcu fajnie byłoby się dowiedzieć czegoś więcej o naszych bohaterach. Jednak rozumiem, że jej celem było przede wszystkim przekazanie nam faktów związanych ze skokami narciarskimi.

W środku znajdziemy również kilka stron ze sprawami czysto technicznymi. Chodzi mi głównie o treści związane ze stylem skakania, etapami skoku czy ze sprzętem potrzebnym skoczkowi. Wszystkie sprawy są jasno wyjaśnione i przede wszystkim – zilustrowane. Dzięki temu czytelnik może zobaczyć, o czym mowa i lepiej przyswoić przekazane informacje.
Bułka z bananem? Ta opinia zwróciła powszechną uwagę. Okazało się, że w drodze na skocznię ktoś zauważył Małysza jedzącego bułkę z bananem! Czy w niej może ukrywać się tajemnica jego niezwykłej mocy?

Na samym końcu jest również rozdział poświęcony liczeniu punktów i autor wyróżnił wszystkie rzeczy, które wpływają na ostateczną notę. Całość została prosto opisana, więc zakładam, że większość młodych czytelników nie będzie mieć problemu ze zrozumieniem,  a dzięki temu oglądanie skoków nabierze innego sensu.

Autor bardzo fajnie opisał sam zawód skoczka, dzięki czemu pokazał, jak wiele pracy trzeba włożyć w to, aby zostać mistrzem. Treść bez wątpienia jest pełna, warta uwagi i rzeczowa. Całość dodatkowo dopełniają zdjęcia skoczków, które urozmaicają wnętrze, ale też pokazują nam, o kim mowa. Nie każdy młody czytelnik musi znać wszystkich, o których opowiada autor, więc dobrze, że pojawiły się fotografie. Książka jest również atrakcyjna pod kątem szaty graficznej, bo została dopracowania w wielu szczegółach.

,,Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” to świetna pozycja dla młodych fanów skoków narciarskich. Autor w fajny oraz obrazowy sposób opowiada o sławnych skoczkach, ale też wyjaśnia wiele kwestii technicznych, dzięki czemu czytelnik może zrozumieć jak liczyć punkty albo dlaczego odpowiedni kombinezon jest tak bardzo ważny. Polecam, bo ta lektura jest czystą przyjemnością!


Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz