‘’Uprowadzona księżniczka” – reż. Oleg Malamuzh


Wiecie co skłoniło mnie do zapoznania się z tym filmem? Tytuł. Nawet nie przeczytałam opisu, bo i po co? Lata temu, gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam filmy o księżniczkach, więc bardzo miło było mi powrócić do przeszłości. Miałam ochotę sprawdzić, co teraz jest produkowane, bo uważam, że filmy dla dzieci są coraz gorsze i brakuje mi dawnych produkcji, a przynajmniej ich namiastki. Czy udało mi się wrócić do lat dzieciństwa?

Miłka nie chce podporządkować się woli ojca i wyjść za rycerza, którego jej wskaże. Gdy wymyka się z zamku poznaje Remka i od razu zaczyna się z nim dobrze dogadywać. Od samego początku dobrze czują się w swoim towarzystwie i wiedzą, że już nic nigdy nie może ich rozdzielić, chociaż żyją w dwóch różnych światach. Jednak ich szczęście zostaje zburzone, gdy zły czarownik porywa Miłkę, ponieważ jest mu potrzebna, aby zyskać nieśmiertelność. Remik obiecuje dziewczynie, że ją odnajdzie i wyrusza z towarzyszami w pełną przygód podróż. Czy uda mu się dotrzeć na czas, przezwyciężyć wszystkie problemy, a później uratować ukochaną?

Zacznę może od kwestii, które bez wątpienia mogę uznać za zaletę tego filmu. Najważniejszą sprawą jest oczywiście grafika, wygląd postaci i wszystkie elementy tworzące film animowany. Tutaj nie mam nic do zarzucenia twórcom. Oglądałam film na laptopie, a mimo to obraz był żywy, kolory nasycone i cieszące oko. Bohaterowie wyglądają ciekawie, nie są zbyt karykaturalni, ale wszyscy, nawet potwory, przyciągają wzrok i wzbudzają całą gamę emocji. Dźwięk, muzyka i ścieżka dźwiękowa, również były dopasowane do konkretnych momentów, więc czasem wyrażały radość, podbudowywały napięcie czy kojarzyły się nam ze strachem.


Fabuła z pewnością będzie ciekawa dla młodej osoby, ale ja dostrzegłam w niej dużo schematów i to takich, które są powielane przez całe lata. Kto nie oglądał filmu o księżniczce zmuszanej do ślubu, uciekającej z domu, bo dzieje się jej tam większa lub mniejsza krzywda, zakochującej się w zwykłym człowieku z nizin społecznych lub porywanej przez złych ludzi? Myślę, że większość osób zna wymienione przeze mnie motywy i może Was tu zaskoczę, ale w tym filmie występują wszystkie! Trochę mnie to rozczarowało, bo po prostu oglądnęłam film, który był fajny, ale nie zachwycił oryginalnością. Nie myślcie sobie, że dorosła kobieta szuka zaskoczenia w produkcji animowanej dla dzieci, bo tak nie jest. Po prostu nie rozumiem, po co powielać ciągle schematy, które są już tak oklepane, że to aż boli? Przecież nasza wyobraźnia nie zna granic, a dzieci może i są wymagającymi widzami, ale na pewno łatwiej jest je zachwycić niż dorosłych, którzy narzekają na wszystko.

W dialogach między bohaterami widać postęp czasu, bo momentami byłam aż w szoku, że można było umieścić takie słowa czy wyrażenia w filmie dla dzieci. Nie dlatego, że były wulgarne, bo tak nie było, ale… Młodzi naprawdę mówią teraz takim slangiem? Nie uważam tego za wadę, ale chciałam o tym wspomnieć, ponieważ zaczął przerażać mnie postęp i rozwój, nad którym już nie mam kontroli.


Sam film był fajny, oglądnęłam go z przyjemnością i nawet dostarczył mi rozrywki. Gdybym nie analizowała treści, przesłania i innych elementów, mogłabym dać mu najwyższą ocenę, ale jednak pewne wady sprawiły, że moje odczucia co do tej produkcji, uległy ochłodzeniu. Za to dużą zaletą była urozmaicona, pełna przygód i akcji fabuła oraz liczne postacie i żywe kolory.

Komu mogę polecić ,,Uprowadzoną księżniczkę”? Jest to film raczej dla dziewczynek, które lubią historię o miłości czy przyjaźni, ale jednocześnie z odrobiną emocji, przygód i potworów. Całość ma wydźwięk mocno pozytywny, co jest dużą zaletą tej produkcji. Zakończenie trochę mnie zdziwiło, lekko rozczarowało, ale nie miało większego wpływu na moją ocenę, chociaż ktoś młodszy może zasmucić się brakiem wyraźnego happy end’u, wesela i hucznej imprezy.Ocena: 6/10
Za możliwość zapoznania się z filmem dziękuję Monolith

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz