"Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców" - Shazi Visram, Cricket Azima


Od kiedy w moim życiu znów pojawiła się maleńka istotka, w domowym menu znów zaczęły królować dawno zapomniane dania o niemowlęcych konsystencjach. Po raz kolejny jeszcze większą uwagę zaczęliśmy przykładach do urozmaiconego i zdrowego jedzenia, aż w końcu kompletnie zabrakło nam pomysłów, w szczególności, iż jestem z tych osób, które zwyczajnie nienawidzą przygotowywać jakichkolwiek posiłków. Nie zrozumcie mnie źle, naturalnie przygotowuję obiady dla mojej ukochanej rodzinki, nie znaczy to jednak, że jestem mistrzem kuchni, lub też robię to z zamiłowaniem. Generalnie bardzo mnie cieszy, gdy moi domownicy zajadają się ze smakiem, w szczególności, iż staramy się gotować zdrowo, jednak wciąż, brak mi smykałki do wymyślania i zapału do robienia. Od pewnego czasu szukamy jakichś nowych, bardzo prostych i zdrowych, koniecznie nie przekombinowanych przepisów na zdrowe jedzenie dla naszej już 10-miesięcznej córki. Pomyślałam więc, że ta książka może być strzałem w dziesiątkę Czy tak było w rzeczywistości?

Jestem bardzo zadowolona przepisami zawartymi w tej książce. Doskonale trafiają w nasze gusta i jestem niezwykle szczęśliwa, iż uwzględniają małych alergików. Moja córka niestety nie może jeść produktów mlecznych, a w tej pozycji jest mnóstwo takich dań, które możemy wykorzystać w naszym jadłospisie. Dodatkowo kolorowe, wesołe i bardzo zachęcające zdjęcia umilają zapoznawanie się z przepisami i dają realny pogląd na efekt końcowy naszych działań kulinarnych. Sposób wykonania posiłków jest bardzo prosty, przy większości wcale człowiek się nie narobi, etapy są zrozumiałe i szybkie do przyrządzenia. Bardzo mi się to podoba. Generalnie ważne jest aby posiadać blender, czy innego rodzaju mikser, szczególnie na początkowych etapach.

Nie bez znaczenia są dla mnie informacje zawarte na wstępie, dowiadujemy się z nich o superżywności, o unikaniu cukru, wielkości porcji, sposobach rozszerzania diety, wyborach, substancjach odżywczych i też o tym, jak możemy przechowywać wykonane przez nas posiłki. Przy każdym z dań jest adnotacja, jak szybko należy je podać oraz jak przechowywać. Autorzy informują nas, co jest ważne przy przyrządzaniu posiłków dla małych brzdąców i tłumaczą dlaczego. Można się z nimi i zgodzić i nie, ja podchodzę do tego ambiwalentnie. Naturalnie staram się kupować dzieciom to, co najlepsze, lecz wiem też, ze i tak nie mam 100% pewności, a mój portfel niestety nie jest z gumy. Każdy stara się jak może, dla mnie ta książka jest spora inspiracją do wykonywania zdrowych i ciekawych posiłków. Niby wszystko można znaleźć w internecie, lecz do mnie ta forma zwykle słabo przemawia. Szukam, szukam, niby na coś się decyduję, a i tak pewna nie jestem. Tutaj zdobyła mnie prostota i smak, a raczej smaki, które nam są bliskie i z chęcią przygotuję dla nas takie same posiłki, jedynie doprawiając nasze mocniej. Niech no tylko w końcu odzyskam blender.

W publikacji tej niestety wkradł się pewien błąd, dosyć istotny. Żywienie dziecka podzielone zostało tu na etapy, pierwszy powyżej 4 miesiąca życia, drugi powyżej 6 miesiąca życia, trzeci i czwarty powyżej 12 miesiąca życia. Błędem jest oczywiście opisanie trzeciego etapu żywienia, jako powyżej 12 miesiąca. Prawdopodobnie chodziło tu o okres ok 9 miesiąca życia osesków. Wiem, że zaraz posypie się lawina komentarzy typu: dietę rozszerza się po ukończeniu 6 miesiąca. Słusznie, tak jest i w tej pozycji mowa jest jedynie o próbowaniu nowych smaków z zachowaniem ciągłego karmienia kp lub mm, nie zastępowania posiłku. Ja osobiście rozszerzałam dietę po 6 miesiącu mojej córki, jak robią inni, to się nie wtrącam. Książka również do niczego nikogo nie zmusi.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu EgmontUla Wasilewska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Ja póki co nie potrzebuje tego typu książki, ale na pewno polecę swoim koleżanką i ich maluszkom. ;)
  Pozdrawiam. ;**
  P.

  OdpowiedzUsuń