"Boże Igrzysko: Magnaci. Gra o Rzeczpospolitę" Phalanx Games

[źródło]
Wraz z rozwojem technologii komputerowej, gry planszowe z roku na rok cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem. Nic dziwnego, gry komputerowe były czymś zupełnie nowym, co nie wymagało wysiłku samodzielnego kreowania postaci i wyobrażania sobie zwiedzanych miejsc, jak w przypadku gier planszowych. Wydawać by się mogło, że planszówki podzielą losy kaset video czy kaset magnetofonowych i za kilka lat, nikt o nich nie będzie pamiętał. Okazało się jednak, że przetrwały one próbę czasu i z czasem wierni fani powrócili do tej formy rozrywki. Dzięki temu, na rynku co miesiąc pojawia się cały wysyp różnorodnych nowości. I właśnie jedną z nich mam przyjemność dziś dla Was recenzować we współpracy z wydawnictwem Phalanx Games.

 Boże Igrzysko: Magnaci. Gra o Rzeczpospolitę, to gra skierowana do od dwóch do pięciu graczy, podczas której wcielamy się głowę jednego z wielkich rodów: Leszczyńskich, Radziwiłłów, Zamoyskich, Potockich i Sapiehów. Celem graczy, jest zdobycie jak największej ilości punktów w ciągu maksymalnie czterech rund, w trakcie których gracze mogą decydować: czy bliższy jest im los Rzeczypospolitej, czy potęga własnego rodu i związane z tym korzyści. Jest to o tyle ciekawe, że podczas rozgrywki tylko jedna osoba wygrywa, ale przegrać mogą wszyscy gdy waśnie doprowadzą do rozbioru Polski.

Podczas rozgrywki gracze mają do dyspozycji 13 kart, gdzie każdej przypisana jest odpowiednia liczba. Wszystkie karty muszą zostać użyte w trakcie gry, jednak to od gracza zależy w jakich okolicznościach zdecyduje się jej użyć. Na początku losowany jest król, który obejmie władzę w danym okresie. Każdy z nich decyduje się na wspieranie jednego z kierunków (wojskowość, władza, finanse lub religia), dzięki czemu gracze wiedzą, który z nich będzie wiodący w danym okresie. Po tej czynności rozpoczyna się właściwa rozgrywka, podczas której gracze przejdą przez cztery fazy: Senatu, Sejmu, Konfliktów i Interregnum.

Podczas pierwszej fazy gracze wybierają przedstawicieli czterech urzędów: Prymasa, Podskarbiego, Hetmana i Kanclerza. Każdy z nich posiada wyjątkowe, cechy które mogą zbliżyć rozgrywających do ostatecznego zwycięstwa. Podczas tej części, każdy z graczy wykłada po 3 zakryte karty, po jednej dla danej postaci, po czym je odkrywają. Karta z najwyższą wartością obejmuje dany urząd. Następnie przechodzimy do fazy Sejmu. W tej części na planszy pojawiają się 5 kart praw. Podobnie jak poprzednio gracze wykładają 5 kart, po jednym pod danym prawem. Jeżeli Nasza karta okaże się tą najwyższą możemy znacznie zwiększyć wpływy Naszego rodu chociażby przez możliwość wykrzyczenia innemu graczowi Veto, które podobnie jak kilkaset lat wcześniej, uniemożliwia innemu graczowi podjęcie jakiejś akcji.

Podczas Konfliktów, na planszy ląduje 5 kart co oznacza, że pięć rejonów może zostać objętych konfliktem (chociaż nie musi). Zadaniem graczy jest obronienie danych rejonów, poprzez zagranie ostatnich 5 kart, których wartości sumuje się. Jeżeli terytorium uda się obronić, gracz o najwyższej wartości otrzymuje bonus. Jeżeli teren ulegnie rozbiorowi, gracz który wyłożył najniższą kartę, może oczekiwać surowej kary. Jeżeli na planszy pojawią się 3 znaczniki rozbiorów, gra automatycznie się kończy i każdy gracz przegrywa. Ostatnia faza to Interregnum podczas której gracze zliczają otrzymane punkty. Gracz o najwyższej wartości wygrywa, a jego ród obejmuje najważniejsze urzędy w Państwie i zyskuje przychylność samego króla.

Podczas każdej z faz, gracze umieszczają na planszy swoje posiadłości (każda z nich to +1 punkt), a których ilość decyduje o ostatecznym zwycięstwie.

Gra Boże Igrzysko:Magnaci. Gra o Rzeczpospolite, sprawia niesamowite wrażenie już po otwarciu pudełka. Solidna i przepięknie zdobiona plansza, misternie opracowane karty i pionki, które nie są bezkształtnymi bryłami drewna, a skrupulatnie zaprojektowanymi elementami rozgrywki. Wszystko to sprawia niesamowite wrażenie i wprowadzające graczy w iście sarmacki klimat. Sama czułam się niczym prawdziwa magnatka, będąca zbrojną ręką króla, od której decyzji zależą losy całego królestwa.

Rozgrywki przeprowadzone na 2-3 osoby były bardzo szybkie, co zdecydowanie przypadnie do gustu fanom tego typu rozgrywki. Dla mnie było to odrobinę za szybkie. Lubię gry, których czas trwania jest znacznie dłuższy i podczas których można zdecydowanie lepiej opracować przyjętą strategię. Jednak czas gry ma też swoje plusy: gracze dzięki dynamicznym rundom, nie maja chwili na nudę, a ich zainteresowanie jest w 100% skupione na danej rozgrywce. Grę, można wydłużyć prowadząc negocjacje z innymi graczami, dzięki którym możemy zdobyć wspomniane wcześniej urzędy i karty. Niestety, nie miałam okazji sprawdzić jak gra sprawdza się przy większej liczbie osób, jednak wydaje mi się, że czas rozgrywki nie ulegnie większemu wydłużeniu, ponieważ gracze, zagrywają karty jednocześnie. 

Jednak najbardziej podobał mi się edukacyjny charakter tej gry. Na kartach władców i ważniejszych osobistości mamy ciekawe notki historyczne, które nie tylko pozwolą Nam na lepsze poznanie danych bohaterów, ale także pozwolą na jeszcze bardziej klimatyczną rozgrywkę. Gra skłoniła mnie również do pewnej refleksji. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie pazerność i nieroztropność największych rodów, doprowadziła do zguby Polski i wymazania jej z mapy Europy na wiele, wiele lat. Podczas gry, niejednokrotnie łapałam się na myśleniu „moja posiadłość, moje terytorium, mój ród”, zupełnie jak prawdziwi szlachcice 300 – 400 lat temu. Gdy sobie to uświadomiłam było mi naprawdę wstyd, a jednocześnie byłam naprawdę zachwycona jak kilka kart i pionków potrafi przenieść człowieka do poprzednich epok.

Boże Igrzysko: Magnaci. Gra o Rzeczpospolitą to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii, a także wielbicieli szybkich rozgrywek. Misternie opracowana kusi brutalną i szaleńczą rozgrywką już od pierwszego spojrzenia. Odrobinę przeszkadzało mi duże pudełko, które było ogromnie i nieporęczne, podczas gdy można je było zmniejszyć co najmniej o połowę. Nie mniej była to świetna zabawa, do której z pewnością jeszcze nie raz będę wracać.


Ocena 9/10 


Za grę serdecznie dziękuję Phalanx Games.


Anna Pawłowska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz