„Atlas Odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata” - Michał Gaszyński i Piotr Wilkowiecki


Bardzo chciałam mieć w domu kolejny atlas, jakiś nietypowy, pełen ciekawostek, taki w wersji dla starszych czytelników i zdawało mi się na pierwszy rzut oka, iż ten spełni me oczekiwania. Niestety trochę się zawiodłam. O ile zawarte w nim treści i cała koncepcja są naprawdę świetne i bardzo interesujące, o tyle całe opracowanie graficzne, jak dla mnie leży i kwiczy. Ja mam doskonały wzrok, jednakże tego momentami nie da się czytać, męczy niesamowicie, jest ogólnie nijakie. Nikomu z mych bliskich się nie spodobał ten atlas, owszem, zainteresował, ale przez tę małą czcionkę i zlewającą kolorystykę odechciewało się czytać i odkrywać. Ogromna szkoda, bo pomysł na zrobienie atlasu odkrywców jest przedni.

W środku znajdziemy aż 3275 faktów z różnych dziedzin, mianowicie: nauki, geografii, historii, społeczeństwa, flory i fauny oraz gospodarki. Przyznajcie, że już samo to brzmi dość imponująco. Pierwsze strony atlasu są poświęcone dosyć ogólnym zagadnieniom, a dokładniej naszej planecie Ziemi, wielkim odkrywcom, trzęsieniom ziemi i wulkanom, najwyższym górom, najdłuższym rzekom, największym oraz najmniejszym krajom. W każdym poruszonym z tematów znajdziemy sporą dawkę najważniejszych informacji, które rzeczywiście mogą zainteresować, a nawet zachęcić do zgłębienia swej wiedzy. Dalej mamy już właściwy „Atlas Odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata”.

Niewątpliwą zaletą tej pozycji jest jej uporządkowanie. Bardzo łatwo jest się po niej poruszać i odnajdywać interesujące nas miejsca. Atlas podzielony jest na poszczególne kontynenty i każdy z nich zaczyna swój drobiazgowo opracowany dział. Ciekawostki są rzeczywiście dobrane w sposób przemyślany, stopniujący zainteresowanie danym krajem, przeskakujący z tych trudniejszych i mniej znanych, do tych powszedniejszych, które myślę, że wiele osób jakoś kojarzy. Nie zmienia to faktu, że niemal wszystko, co czytałam, było dla mnie totalną nowością. 

Atlas powinien świetnie się sprawdzić u osób głodnych wiedzy, takich krótkich, konkretnych informacji, po zapoznaniu się z którymi sami mogą ocenić, czy chcą wiedzieć więcej, czy też im to wystarcza. Uważam, że posiadanie takiej ogólnej wiedzy jest bardzo budujące i w sumie wskazane dla każdego, niezależnie od wieku. Niestety osoby ze słabszym wzrokiem, bądź po prostu starsze, mogą nie podołać w zapoznawaniu się z tą pozycją przez niefortunny dobór kolorów i wielkość czcionek.

Atlas jest wydany bardzo solidnie. Duży format, twarda oprawa, dobrej jakości papier oraz druk. Niestety oprawa graficzna, choć ujmująca w swej prostocie, to przez zabiegi kolorystyczne oraz wielkość czcionek do mnie nie przemawia. Niewątpliwie ma jednak w sobie te „coś”, bo zaglądałam już do niego kilka razy, chcąc po prostu o czymś sobie przeczytać i się nie zawiodłam. Jest to dosłownie pozycja, która mocno broni się swą treścią. Podoba mi się też bardzo indeks ikonek zawarty na samym końcu, naprawdę z wielką ciekawością szukałam ikonek na podanych stronach i czytałam do nich przypisane ciekawostki. Ot, kolejny sposób na nudę i zaspokojenie głodu wiedzy.

Mam szalenie mieszane uczucia wobec tej publikacji. Z jednej strony mocno się zawiodłam oprawą graficzną, z drugiej jednak mnie do niej ciągnie. Treści nie da się przecenić i są warte uwagi, nie jest to infantylna pozycja. Osoby zainteresowane geografią, turystyką, podróżami, jak i ogólnie naszą planetą, powinny być zadowolone, o ile nie będzie przeszkadzać im wielkość druku.

Ocena 6/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Insignis


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz