"Avengers. Biblioteka Bajek." - Wydawnictwo Egmont


„Avengers. Biblioteka Bajek” to już trzeci tematyczny zbiór opowiadań od Wydawnictwa Egmont, który Wam przedstawiam. Poprzednie znajdziecie odpowiednio pod linkami: „Disney.Biblioteka Bajek” i „Kubuś Puchatek i przyjaciele. Biblioteka Bajek”. Historie zawarte w dzisiaj recenzowanej pozycji są oparte na serii komiksów o Avengers. W środku czekają więc na nas opowiadania z wieloma superbohaterami znanymi chociażby z bardzo popularnych filmów lub bajek. Starsi fani zapewne kojarzą wszelkie postacie też z kultowych już komiksów. Prezentowany zbiór opowiadań przeznaczony jest zdecydowanie dla dzieci, a na ponad 300 stronach znajdziemy aż 19 różnych historii, które zapewnią wiele wieczorów pełnych wrażeń. Niekoniecznie są idealne do zasypiania, bo rozkręcają mocno wyobraźnię, a w pamięci wciąż rozbrzmiewają echa przebytych walk i zażegnanego niebezpieczeństwa. Proponuję więc zabierać się za poznawanie tych historii albo w dzień, albo zaplanować czytanie lub rozmowę jeszcze po lekturze, aby ułatwić dziecku wyciszenie się i spokojne zaśnięcie. Opowiadania nie są straszne, lecz pełno w nich akcji i emocji.

Zarówno nad tekstem, jak i ilustracjami pracowało wiele różnych osób. Całość jest jednak spójna i mimo widocznych różnic w stylu rysowania, nie odbiera się tego jako wadę i nie kole mnie zbyt mocno w oczy (z małymi wyjątkami). Mojemu 9-letniemu synowi książka się bardzo spodobała i naprawdę chętnie czytał ją sobie przed pójściem spać. Za niektóre historie brał się nawet po kilka razy i zaskarbiły sobie miano jego ulubionych, choć jak ostatnio mi wyznał, to woli jednak klasyczne komiksy. Nieodrodny syn swoich rodziców.
Poszczególne opowiadania nie są bardzo długie, czcionka jest duża i przejrzysta, a dodając do tego jeszcze ilustracje na niemal każdej ze stron, to zyskujemy książkę przyjazną do samodzielnego pochłaniania bez większego trudu. Pisałam też przy innych pozycjach z Biblioteki Bajek, wspomnę i tutaj, że cała oprawa tej serii idealnie nadaje się do czytania młodszym dzieciom zainteresowanym daną tematyką. Uwagę dzieci, czy to chłopców, czy to dziewczyn, można przykuć na dłużej dzięki wszechobecnym kolorowym ilustracjom, zaś ciekawa z perspektywy dziecka historia sprawdza się w tym kontekście bardzo dobrze.
Każde opowiadanie traktuje o czymś innym, jednakże w pewien zbliżony do siebie tematycznie sposób. Zawsze będzie toczyć się jakaś walka, złoczyńców zdecydowanie nie zabraknie i poznamy ich bardzo wielu. Superbohaterowie zaś będą bronić nie tylko naszą planetę Ziemię, ale też całą galaktykę, więc my razem z nimi wyruszymy w różne, często ciekawe miejsca. Z części historii dowiemy się też, jak powstawała cała ekipa Avengersów, co było ich motywacją i dzięki czemu zostali włączeni do TARCZY. Ukazana jest też druga strona medalu bycia bohaterem… brak czasu na relaks. Raz Avengersi zdecydowali się na ten szalony pomysł i wzięli dzień wolnego, co naturalnie nie uchroniło ich od brudnej roboty.

Osobiście lubię Avengersów, jednakże zdecydowanie w komiksowej, czy już nawet w tej zabawnej i efektownej filmowej wersji. Książki typowo dla dzieci średnio mnie interesują, przez co czytałam tę pozycję bez większych emocji, bo mi się szczególnie jakoś nawet nie chciało. Skutek był natomiast odwrotny, gdy kilka opowiadań czytałam synowi, on to był wciągnięty maksymalnie i słuchał w napięciu. Wychodzi tu, że po prostu trzeba lubić takie historie i być w odpowiednim wieku. Cieszę się jednak, że w tym przypadku mój syn czyta sobie sam, bo czytanie na głos czegoś, co mnie nie interesuje nie jest zbyt wielką przyjemnością.

Ocena 7/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz