"Bella i Sebastian 3" - reż. Clovis Cornillac

   Ten, kto oglądał pozostałe dwie części filmu, wie, że Bella urodziła trzy przesłodkie szczeniaczki, którym Sebastian nadał imiona: Atos, Portos i Aramis. Jest to więc kolejna część wspaniałych przygód chłopca i jego śnieżnobiałej przyjaciółki. Jeśli ktoś nie oglądał poprzednich dwóch odsłon, to nic nie szkodzi. Film wyreżyserowany jest w taki sposób, że bez większej znajomości całej historii i tak zrozumiemy całą fabułę.  

   Młodzieniec, w którego rolę wcielił się Félix Bossuet, jest już dojrzały i czuje olbrzymią odpowiedzialność za szczeniątka ich matkę. Jest wobec nich troskliwy i opiekuńczy, dba, by nie stała im się żadna krzywda. Wszystko wydaje się, że jest uroczą sielanką, której żadna siła nie byłaby w stanie zniszczyć. Jednakże w trakcie wesela Sebastian dowiaduje się o planach, jakie ma wobec niego ojciec. Mimowolnie zaczyna się buntować i ogarnia go niesamowita złość, tym bardziej że wszystko zdaje się być uzgadniane za jego plecami. 
   To jednak nie koniec złych wiadomości dla chłopca. Nieoczekiwanie w jego życiu zjawia się pewien mężczyzna, którego bez zastanowienia możemy ochrzcić Złym Bohaterem. Ów przybysz (swoją drogą jest nim sam reżyser) twierdzi, iż jest prawowitym właścicielem Belli, a więc także jej potomstwa. Ponadto wykazuje szereg dowodów, potwierdzających autentyczność jego słów. Cezar, przybrany dziadek, (Tchéky Karyo) robi wszystko, co w jego mocy, by uchronić przyjaciół, natomiast chłopiec ma inny plan. Postanawia sam na własną rękę zatroszczyć się o przyszłość zwierzaków.

   Mamy tu przedstawiony idealny portret psychologiczny chłopca, który wkracza w dorosłe życie. Jest zmuszony do podjęcia bardzo trudnych decyzji, lecz nie myśli w tym wszystkim o sobie samym, lecz swej najwierniejszej przyjaciółce, którą gotów jest chronić przed każdym złem. Mamy ukazanych wiele scen oddających wielką potęgę miłości i oddania, jakimi oboje siebie darzą. Chłopiec uświadamia sobie, że prawo niekoniecznie jest synonimem sprawiedliwości, a w większości przypadków w ogóle nie idą ze sobą w parze. Sebastian wie, że nie może oddać Belli bez walki.
Źródło

   To także opowieść o wejściu w wielki świat. Sebastian podąża nowymi ścieżkami, które sam roztropnie obiera. Myśli wpierw o bliskich, a dopiero później o sobie. To jest także wielkie przeżycie dla Cezara, który przyzwyczaił się do obecności chłopca, kochał go. Pomimo swej szorstkości i bycia zrzędliwym, jest w głębi serca człowiekiem bardzo wrażliwym, a już tym bardziej, jeśli chodzi o dobro Sebastiana.

   Wiem, że film skierowany jest głównie do dzieci (choć myślę, że jest dla każdego), natomiast niektóre sceny bywają dosyć drażniące, ze względu na ich brak autentyczności. Na potrzeby filmu trzeba było pominąć pewne reguły głównie ze względu na to, że aktorami są zwierzęta, lecz w konsekwencji niektóre sceny były zbyt naiwne i tandetne. Owszem, zdarzały się i bardzo zabawne, urocze, choć niekiedy wyolbrzymione. 

   Cały film można nazwać mianem udanego, lecz osoby oczekujące od kina czegoś więcej, niż tradycyjnej, cukierkowej i bajkowej historii, to na filmie będą przysypiać. Jest to ciekawy film obyczajowy, natomiast nie odnajdziemy w nim niczego szczególnego.

Ocena: 5/10

Za możność obejrzenia filmu dziękuję - Monolith


Paulina Mocka
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. O kurczę, nie wiedziałam, że już jest 3 część. Będę musiała kiedyś obejrzeć. :)
  Zaczytane-dziewczyny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się zgodzić z recenzja, film nie powala

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja świetna i to prawda co napisała autorka, w połowie filmu zacząłem zasypiać, a dalsze losy już mnie zbytnio nie ciekawiły

  OdpowiedzUsuń