"Bezpański.Ballada o byłym gliniarzu."- Jakub Ćwiek, Adam Bigaj

Jakub Ćwiek- polski pisarz i publicysta debiutował literacko w 2005 roku zbiorem opowiadań "Kłamca". Jedno z opowiadań "Cicha noc" zostało  nominowane do nagrody Janusza A.Zajdla. W swoich powieściach autor ten licznie nawiązuje do współczesnej kultury pop oraz różnorakich mitologii. Właśnie w cyklu  "Kłamca" zdecydował on się na przeplatanie ze sobą dawnych wierzeń, w tym  religii chrześcijańskiej oraz mitologii współczesnej. Głównym bohaterem całej serii jest Loki czyli nordycki bóg kłamstwa.

Po Ćwieku byłam w stanie spodziewać się wszystkiego, ale nie tego, że podejmie próbę napisania reportażu- reportażu o byłym gliniarzu. 'Bezpański",  bo taki tytuł ma wspomniana książka, opowiada o przebiegu zawodowej kariery Adama Bigaja. Ten obecnie 60letni mężczyzna zmuszony został do odejścia ze służby w policji, w większości tylko dlatego, że zaczynał pracę jeszcze w MO. Swoje barwne wspomnienia z tamtych lat ze sprawą Jakuba  Cwieka przelał na papier. Było tego sporo, bo służba Adama biegaja trwała niemal cztery dekady. Przez ten czas napatrzył się na wszelkie możliwe do popełnienia zbrodnie,a także na bieżąco mógł obserwować zmiany zachodzące w systemie sprawiedliwości. "Księciunio", bo taki pseudonim został nadany naszym głównemu bohaterowi w latach 90 był kierownikiem sekcji zabójstw na wrocławskim Starym Mieście, a później został naczelnikiem wydziału kryminalnego na Rakowcu. To, co mnie jako czytelnikowi najbardziej podoba się tej książce to fakt, że w Bigaj mocno chroni swoje życie prywatne. Czytelnik ma wrażenie, że czyta wyłącznie o istotnych  w calej historii wydarzeniach.Opisane  przez współautorów  przypadki z pewnością wystarczyłyby na ekranizacje świetnego, sensacyjnego filmu. Mamy tutaj całe spektrum spraw. Jedne udało się rozwiązać, inne do tej pory czekają  na rozwiązane. Takim przykładem była sprawa kradzieży w domu jednego z oficerów- podczas jego nieobecności. Włamanie to do dnia dzisiejszego pozostaje zagadką. W książcenie brakuje  brutalnych morderstw, efektownych pościgów czy opisów pracy pod przykrywką. Najlepsze w całej lekturze jest to, że wszystkie te informacje otrzymujemy z pierwszej ręki.Chociaż sama książka kwalifikowana jest jako reportaż, to śmiało mogę powiedzieć, że czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. Zdecydowanie czegoś takiego brakowało na polskim rynku czytelniczym. Poprzez, na pozór niezobowiązującą lekturę, do czytelnika docierają istotne informacje. Bardzo ciekawiło mnie zestawienie pracy w MO a policji,  oraz cały szereg zmian jakie zaszły po przekształceniu się tej formacji. To, co najbardziej uderza w czytelnika,  to zakończenie. Bigaj zmuszony do odejścia ze służby robi ostatecznie małe podsumowanie, wynikiem czego jest stwierdzenie, że wciąż nie wie czy wybierając służbę w milicji postąpił słusznie. Nie ukrywa, że wychował się w środowisku, które dawało mu zupełnie inne, mroczne możliwości. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje więc fakt kim byłby obecnie gdyby wybrał tą drugą drogę.

Mam świadomość, że  jest coś, czego czytelnik nie spodziewa się po tej książce...Występują tu w sporej ilości zabawne anegdoty i specyficzny czarny humor, który ostatecznie przeplata się z poważnymi przemyśleniami rozmówców. Szczera, wypowiedziana z charyzmą spowiedź byłego gliniarza, to historia, którą czyta się z zapartym tchem. Jak wiadomo w większości książek dotyczących służb elementem, który odgrywa największą rolę jest przedstawienie najbardziej kontrowersyjnych spraw, w celu wzbudzenia skrajnych emocji u czytelnika. Tutaj, mam wrażenie, że bez względu na to, co zostało powiedziane, książka nadal posiada miano autentycznej, nieprzejaskrawionej. Całość oceniam bardzo pozytywnie również dlatego, że Ćwiek potrafił płynnie i z ciekawością poprowadzić wywiad w zamierzonym przez  siebie kierunku.


Ocena: 10/10


Za możliwość przeczytania dziękuję: Marginesy


~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz