"Co się wyprawia tam w środku? Ludzkie ciało" - John Farndon

Jeżeli macie małe, ciekawe świata dzieci, to założę się, że nieustannie zmagacie się z pytaniami, na które nie jest Wam łatwo znaleźć odpowiedź. W pewnym wieku dorastające maluchy zaczynają interesować się swoim ciałem, najpierw zwracają uwagę na wszystkie narządy widoczne gołym
okiem, a później za wszelką cenę chcą się dowiedzieć, co znajduje się w środku. Pewna jestem, że jeżeli nie jesteście akurat z wykształcenia lekarzami, nie na każde trudne pytanie znacie odpowiedź, dodatkowo urwisy lubią drążyć temat, a każde pytanie rodzi kilka kolejnych...
Rozwiązaniem kłopotów zarówno dzieci, jak i ich rodziców jest książka, o której dziś Wam opowiem. Pozycja, którą byłam zachwycona już w chwili wyjęcia z opakowania, a mój zachwyt w miarę czytania, tylko się pogłębiał. 

Jak zrastają się nasze kości? Czym są hormony? Dlaczego krew jest czerwona? Co sprawia, że mówimy? Odpowiedzi na te pytania są napisane niesamowicie wyczerpująco i co ważne, w sposób taki, by dzieci od razu to zrozumiały. Ilustracje, które umieszczono w książce, wykonano bardzo szczegółowo i w bardzo różnorodnych, żywych kolorach. Moim zdaniem lepiej być nie mogło, dokładne wyjaśnienia a tuż obok dokładne ich zobrazowanie. Czy nie tego właśnie pragną dzieci?

Na samym początku znajduje się spis treści, niezbędny w tej publikacji, ponieważ przy takiej ilości istotnych zagadnień i rzetelnych informacji, znacznie ułatwia odnalezienie rozdziału, w którym opisano właśnie to, czego dziecko szuka. Jeśli o te zagadnienia chodzi, znajdują się rozdziały o nazwach takich, jak na przykład, "Poznaj budowę swojego ciała", "Jak funkcjonuje twój organizm?", "Jak bije twoje serce?", "Co łączy narządy ciała w jedną całość?", "Dlaczego musimy jeść?", "Jak się rodzą dzieci?" albo "Czym się różnią chłopcy od dziewcząt?". Jak widzicie, autor nie bał się też poruszyć tematy spędzające sen z powiek rodziców. Bardzo mi się to podoba. Każde dziecko, prędzej, czy też później pragnie dowiedzieć się, jak to się stało, że pojawiło się na świecie, wiem, że często wolimy wymyślić bajkę o bocianie, niż opowiedzieć o tym, jak dochodzi do poczęcia. Ciężko jest odpowiednio dobrać słowa. Nie przegiąć przy tym ani w jedną, ani w drugą stronę i jednocześnie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi. Zawsze mówię, że w takiej chwili należy po prostu kupić odpowiednią książkę, najpierw przeczytać i przeanalizować ją samodzielnie, a później usiąść ze swoim malcem, przeczytać, pokazać ilustracje i w odpowiedni sposób je objaśnić. John Farndon w swojej książce nie boi się pojęć takich jak wytrysk, plemniki, czy stosunek płciowy. Naprawdę w świetny sposób objaśnia zarówno stworzenie nowego życia, jak i wydanie go na świat.


Wspomniałam już wyżej, iż zamieszczone tu informacje są rzetelne, absolutnie nie są wyssane z palca, ale co ważne - nie brak tutaj też odrobiny humoru i zabawnych metafor. Istotną rolę odgrywa tu również słowniczek, w którym dziecko odnajdzie trudne pojęcia zawarte w książce i raz jeszcze pozna ich znaczenie, a następnie bez problemu do nich powróci. 
Jestem wielką fanką wydawnictwa adamada i wielką fanką tej książki, właśnie takie pozycje powinny znaleźć się na półce każdego dorastającego, ciekawego świata i swojego ciała człowieka. Uwielbiam tego typu literaturę dla dzieci, wierzcie mi, że to takie dwa w jednym. Coś dla rodzica i coś dla dziecka, bo nawet się nie obejrzycie, a ten mały człowiek, który dopiero przed chwilą się urodził, zaskoczy Was jakąś ciekawostką, o której nie mieliście zielonego pojęcia. Założę się, że dzieciaki dla tej książki będą chciały zarwać noc, a kolejne strony będą przewracać z wypiekami na twarzy. Gorąco polecam.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, pięknie dziękuję Wydawnictwu adamada


Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz