"Disney. Biblioteka Bajek" - Wydawnictwo Egmont


Bajki ze studia Walt’a Disney’a towarzyszą mi od wielu już lat i ciągle przyciągają swoją magią. Na samą myśl o niektórych klasykach robi mi się cieplej na sercu i po dziś dzień śpiewam sobie lub dzieciom niektóre szczególnie zapamiętane piosenki. W naszej domowej biblioteczce jest również miejsce na książkowe wydania bajek i nie ukrywam, że z przyjemnością po nie sięgam, by czytać dzieciom. Dzisiaj chcę Wam przedstawić zbiór bajek od Wydawnictwa Egmont „Disney. Biblioteka Bajek”.

W środku znajdziemy aż 18 opowiadań ze świata disney’owskich bajek w zupełnie nowej odsłonie na ponad 300 stronach. Pojawiają się tam znani nam z różnych produkcji filmowych bohaterowie, lecz ich historie są zupełnie nowe. Taka jedna mini-przygoda naszych ulubieńców, za pomocą której możemy zaskoczyć i zaciekawić nasze pociechy.

Ilustracji w tym wydaniu jest mnóstwo, są dosłownie na każdej stronie, co pozwala małym słuchaczom cierpliwie doczekać do końca czytanej historii. Długość tekstów jest optymalna, nie za krótka, choć czasem jedna bajka może nie wystarczyć na dobranoc. W sumie w niczym to nie przeszkadza, bo język jest naprawdę lekki i płynny. Bardzo szybko mija czas na tej lekturze. Osobiście jedynie do czego mogę się przyczepić, to użycie słowa „lewek” jako określenie lwiątka, które pojawia się w jednej z bajek. Naprawdę go nie lubię, nie podoba mi się wcale i źle mi się je czyta. Niezależnie jednak od mych preferencji, to jest to poprawna forma idąc za sjp, więc nie mogę uznać tego za jakiś zarzut. 


Wracając jednak do oprawy graficznej, to mimo, iż to wszystkim znany styl disney’owski, to jednak bajki nie są zrobione na jedno kopyto. Uświadczymy różnych zabiegów artystycznych i uważam to za spory plus tego zbioru. Nie każda bajka skradła me serce pod tym kątem, ale wiele naprawdę przypadło mi do gustu.


Zbiór opowiadań idzie z duchem czasu i znajdziemy w nim przygody bohaterów również z najnowszych produkcji, jak wszystkim już dobrze znani „Zaplątani”, albo „Wielka szóstka”. Dobór bajek jest zróżnicowany na tyle, że powinien zadowolić i miłośników księżniczek, uroczych zwierzaków, jak i wspaniałych przygód. Nie jest to pełne cukru i lukru wydanie, jednakże zawiera naturalnie pogodne historyjki, które zawsze dobrze się kończą i w sumie tego od nich oczekujemy.


Nie zabraknie opowieści o przyjaźni, cierpliwości, przygodzie, czasem nawet z małym dreszczykiem strachu, o problemach z którymi pomogą nam się uporać najbliżsi. Najbardziej jednak króluje motyw prawdziwej przyjaźni, wsparcia, zrozumienia potrzeb innych osób i chęci niesienia im pomocy. Nie zawsze są to wielkie problemy, ale przecież w życiu też nie powinniśmy stawiać się tylko w kryzysowych sytuacjach, ważne byśmy byli obok przy mniejszych zmartwieniach, na co dzień. Nawet jeśli nie jest to napisane wprost, to ładnie wynika to z czytanych treści, a ja jestem przeczulona na punkcie braterskości, dobrego traktowania innych.


„Disney. Biblioteka Bajek” podoba mi się bardzo przez zróżnicowanie historii, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, różnorodne ilustracje oraz przyjazne przesłanie płynące z całości. Zdecydowanie fajna lektura do czytania dzieciom przed snem, nie straszy, a wycisza, koi, ciekawi, lecz kończy się spokojnie, sielsko, bardzo często też główni bohaterowie po prostu… zasypiają i o to nam przecież chodzi wieczorami.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu EgmontUla Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz