‘’FC, Barcelona. Więcej niż futbol” – Dariusz Tuzimek


Początkowo w tej serii powstawały książki o sławnych piłkarzach, ale zauważyłam, że wydawnictwo i autorzy poszli o krok do przodu i łapią się szerszej tematyki. Tym razem miałam do czynienia z książką o popularnym klubie piłkarskim, ale jakiś czas temu czytałam chociażby o skokach narciarskich, których jestem wielką fanką. Za piłką nożną nie przepadam, ale jednak lubię te ilustrowane książeczki i zawsze fajnie jest się dowiedzieć czegoś nowego.

Książka zaczyna się od tego, że autor opisuje swoją miłość do klubu, co jest fajne, bo dzieli się z nami swoją pasją. Opowiada także o tym, jak zabiera syna do Barcelony, aby on również mógł go zrozumieć i być może kiedyś stać się fanem tego klubu. Trochę nie podobało mi się, że momentami autor wplatał wyrażenia wskazujące na to, że FC Barcelona to najlepszy klub na świecie, bo w końcu każdy może mieć inne zdanie na ten temat.

W środku znajdziemy także trochę informacji o samej Barcelonie, jej zabytkach i ciekawych miejscach. Strony te są opatrzone w krótkie opisy oraz piękne fotografie obrazujące opisywany obiekt. Dzięki temu młody czytelnik może poznać również kawałek świata.

Na początku autor oczywiście zaznajamia nas z samą historią klubu, ale nie bójcie się – nie kopiuje Wikipedii. Całość jest zlepkiem najważniejszych informacji, opisanych w dość prosty sposób, na pewno przystępny dla młodych osób. Taki łatwy i plastyczny styl jest na pewno dużą zaletą tej książki, ale oczywiście nie tylko to jest ważne. Dobór odpowiednich wątków również jest istotny, ponieważ trzeba streścić często długie i skomplikowana historie na kilku stronach.

Oczywiście w książce nie brakuje rozdziałów o najlepszych piłkarzach FC Barcelony. Autor opisuje ich kilku, skupia się przy tym na najważniejszych szczegółach, głównie związanych z ich karierą i rolą odegraną w klubie. W tym wypadku również nie brakuje licznych zdjęć przedstawiających naszego bohatera w przeróżnych sytuacjach, co uważam za wspaniałe urozmaicenie.


W historiach klubów piłkarskich ważni są nie tylko piłkarze, ale i trenerzy, którzy równie ciężko pracują na sukces. O nich również znalazło się kilka słów i cieszę się, że autor zadbał o taką szczegółowość. Skoro już postanowił opisywać cały klub, nie mógł pominąć żadnej kwestii. Dlatego uważam, że ta książka jest naprawdę rzetelna i pełna przeróżnych szczegółów, które pomogą nam lepiej poznać FC Barcelonę.

Fajnie, że pojawiły się również informacje o członkach klubu, którzy już nie biorą aktywnego udziału w jego życiu ze względu na wiek albo na to, że po prostu już nie żyją. W końcu FC Barcelona to nie jest młody klub i  w jego historii pojawiło się naprawdę wiele wybitnych piłkarzy czy trenerów. Zaznaczenie ich obecności również było ważne.

Sama książka jest bardzo fajnie wykonana, bo jest dobrze sklejona, a treść została wydrukowana na grubych i śliskich stronach, na których świetnie wyglądają wszystkie zdjęcia oraz ilustracje. Całość jest podzielona na krótkie i tematyczne rozdziały, które są oczywiście dopracowane również pod względem graficznym. Nie mówię tu tylko o ilustracjach, ale także o rozmieszczeniu tekstu, czcionkach wyróżniających tytuły czy ramach, w których zostały zapisane kluczowe informacje.


Widać, że autor jest wielkim fanem FC Barcelony i doskonale zna historię klubu oraz z zapałem śledzi jego dokonania. Jest to godne podziwu, bo jednocześnie potrafi o tym bardzo fajnie opowiadać. Nie jestem fanką piłki nożnej, nie mam pojęcia o klubach, zwłaszcza tych zagranicznych i nie wiem czy potrafiłabym określić, kto gra w FC Barcelonie nie myląc jej z Realem Madryt (nie zabijcie mnie za te herezje). Mimo wszystko autor potrafił mnie zaciekawić i sprawić, że przyjemnie czytało mi się jego książkę, bo po prostu przekazał wszystko w sposób jasny, klarowny, łatwy i pozbawiony skomplikowanych szczegółów.

,,FC, Barcelona. Więcej niż futbol” to interesująca książka, którą na pewno docenią wszyscy fani piłki nożnej. Jest ona pełna ciekawych informacji, w środku znajdziemy również sporo zdjęć obrazujących piłkarzy. Myślę, że większość młodych osób będzie usatysfakcjonowana lekturą tej książki, bo zawiera wszystkie niezbędne szczegóły, a poza tym jest kolorowa. Polecam!Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont
Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz