"Intrygi.Kroniki Kolegium" - Mercedes Lackey


Nazwisko autorki jest mocno rozpoznawalne. Polski czytelnik miał okazję po raz pierwszy poznać Mercedes Lackey w 1993 dzięki wydawnictwu Rebis, które wypuściło na rynek napisaną przez nią do spółki z Andre Norton Zgubę elfów; jest to pierwszy tom tetralogii Kroniki Półkrwi. Później przyszedł czas na zapoznanie się z kilkoma pozycjami ze świata Valdemaru - najobszerniejszego cyklu tej autorki. Ja rozpoczęłam swoją przygodę od Kronik Kolegium. Byłam dość sceptycznie nastawiona i jakoś nie potrafiłam przebrnąć przez pierwsze dwa rozdziały pierwszego tomu, jednak później ciężko było się oderwać od lektury. Ucieszyłam się kiedy w moje łapki wpadł tom drugi przygód Magsa. Byłam ciekawa jego dalszych przygód w kolegium Heroldów.

Mags który wyrwany został ze straszliwych warunków w kopalni teraz w końcu nie bywał głodny czy zmarznięty. Spał w prawdziwym łóżku i co najważniejsze miał przy sobie Dallena, który był ważną częścią jego nowego życia. Oprócz tego mógł kogoś nazwać przyjacielem mimo iż Lena i Bear również mieli samotniczą naturę. Tym razem bohater będzie musiał zmierzyć się z większym wyzwaniem niż tylko nauka dopasowania i dostosowania do otoczenia oraz jego nowych talentów. Kiedy zostaje rozpoznany przez tajnych cudzoziemskich wysłanników, budzi się w nim ciekawość o swoim pochodzeniu. Chce więcej dowiedzieć się o swoich rodzicach, tym kim byli i czym się zajmowali. W Haven ma dostęp do przeróżnych archiwów, przeglądając je jednak uzyskuje tylko niepełne informacje – jego rodzice zostali znalezieni martwi w obozie bandytów, byli jednymi z wielu zakładników, z których tylko niektórzy przeżyli. Powiedzieli oni, że rodzice Magsa mówili językiem, którego nikt inny nie był w stanie zrozumieć. Poza tym mieszkańcy Haven zaczynają dzielić się wizjami, że ich król zostaje zamordowany i niestety dla Magsa, to on jest osobą pokrytą krwią, która stoi przy jego ciele. Zawsze obawiał się, że ma Złą Krew i teraz wszystkie uprzedzenia związane z wizjami sprawiają, że zaczyna wątpić we wszystko co cenił.

"Każdy nosi w sobie mrok. Heroldowie nie są wyjątkiem. Różnica między Heroldami a łajdakami polega na tym, że Heroldowie pokonują ten mrok.Różnica między Heroldami a tchórzami polega na tym, że Heroldowie stawiają mu czoła, a tchórze przed nim uciekają. Różnica między Heroldami a okrutnikami polega na tym, że kiedy Herold uczyni fałszywy krok i pozwoli swemu mrokowi przemówić, szczerze tego żałuje i naprawia szkody, by zadane rany zagoiły się, a nie jątrzyły. Tak więc, Adepcie, kim jesteś?"

Intrygi są drugą częścią cyklu „Kroniki Kolegium” która rozwija postać byłego niewolnika. Mimo, iż przeszedł wiele, jego duch pozostaje niezłamany. Jest dzieckiem bez przeszłości, do momentu rozpoznania przez cudzoziemca. Tutaj historia się nam trochę gmatwa, bo mało logiczne są dla mnie oskarżenia wysuwane wobec Magsa. Zostaje on całkiem wykluczony z grupy poprzez niejasne przewidywania i to w okrutny sposób. Jednak Lena i Bear jak zwykle przybywają z pomocą, co przypomina nam o znaczeniu jakości w relacjach. Dziecinne błędne interpretacje i zazdrość nie tylko pogłębiają to, ale także przypominają nam, że wszyscy mamy w sobie trochę zła. Nikt nie jest doskonały i nie ma nic bardziej frustrującego niż czytanie opowieści o idealnym protagoniście. Cieszę się, że bohater nie jest super wybitnym dzieciakiem, którego wszyscy znają. Ma swoje grono przyjaciół i liczy się dla niego jakość, a nie ilość osób którymi się otacza. Lackey pokazuje nam, że potrzebujesz tylko kilku osób, które naprawdę troszczą się o ciebie, a nie tłumu postaci które po prostu są.

Mercedes Lackey wie, jak opowiedzieć ciekawą historię, ale pod względem technicznym jej warsztat nie jest tak dobry jak innych pisarzy. Polecam czytać Kroniki jako przerywnik między cięższymi powieściami. Ponieważ język jest prosty i niewymagający. Nie ma tutaj klątwy drugiego tomu, chociaż wyraźnie jest on zapychaczem, autorka ma jednak wieloletnie doświadczenie i nie pozwoli nam się nudzić.

OCENA 6/10

Za powieść dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka. ~Katarzyna Ochwat
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz