"Król Artur i Rycerze Okrągłego Stoły" - Roger Lancelyn Green


Uwielbiam legendy i baśnie, a legendy arturiańskie to jedne z najbardziej znanych chansons de geste średniowiecznej literatury. Roger Lancelyn Green zebrał wybrane pieśni w książce „Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu”, tworząc zbiór najbardziej znanych i najsłynniejszych historii średniowiecznego rycerstwa, z których najstarsze pochodzą z VII wieku.  Król Artur i Królowa Ginewra, Merlin, Sir Lancelot, Sir Tristan i Izolda Pięknolica, Sir Galahad, Sir Percewal, Sir Borsa de Gannis, Pani Jeziora to tylko wybrane postacie z legend arturiańskich, których historie mają swój magiczny początek w momencie uwolnienia miecza z kamienia. Historie pełne magicznych momentów, niesamowitych stworów, wzniosłych czynów, wspaniałych walk, starciach dobra ze złem. Historie, których poznanie było moim cichym marzeniem ( a marzenia potrafią się spełniać).

Autor podzielił książkę na cztery księgi. Każda z ksiąg to inny okres w dziejach królestwa Logresu. Pierwsza to dzieje związane z objęciem władzy przez Króla Artura oraz powstaniem okrągłego stołu. Druga to wspaniały czas rycerskich czynów i rozwoju królestwa . Trzecia księga zawiera przygody rycerzy związane z poszukiwaniem Świętego Graala. Natomiast czwarta księga to czasy upadku królestwa i rozpadu Rycerstwa Okrągłego Stołu.  Natomiast każda z ksiąg składa się z kilku legend. Taki podział bardzo ułatwia czytanie, wprowadza ład  i sprawia, że daje wrażenie, jakoby każda z legend była kolejnym, chronologicznym zapisem dziejów Królestwa Logresu. A legendy, tak naprawdę,  stanowią osobne opowieści, które zostały połączone wspólnym ogniwem w osobie Króla Artura, w motywie okrągłego stołu, znajdującego się w zamku Camelot, w motywie Królestwa Logresu oraz w kodeksie honorowym rycerstwa.

„Tego pierwszego dnia przy Okrągłym Stole nakładam na was wszystkich zakon rycerskości. Wszyscy też obecni, a także ci, którzy później zasiądą, są rycerzami Legresu z Dziedziny Prawości, w imię chwały, której nie wolno wam ani trochę uchybić. Nie wolno wam ulegać furii, mordować, dokonywać czynów okrutnych i podłych; macie się trzymać jak najdalej od zdrady, oszustwa i nikczemności; okazujcie łaskę tym, którzy o nią proszą, ten bowiem, kto tego nie uczyni, więcej już nie zasiądzie. Zawsze czyńcie wszystko, co w waszej mocy, w służbie damom i niewiastom. Wspomagajcie wszelkie białogłowy, nawet niższego rodu i wdowy, zawsze za najważniejsze uznając naprawienie zła wyrządzonego jakiejkolwiek niewieście na świecie, i nigdy, przenigdy – pod groźbą śmierci i wieczystej hańby- nie wyrządźcie żadnej krzywdy niewieście ani nie przyglądajcie się temu obojętnie. I czy miałoby chodzić o miłość, czy zysk, nigdy nie stawajcie do walki, która nie jest słuszna oraz prawa.”

Jednak historie rycerzy, to nie tylko „pieśni o czynach”. To także historie miłości i romansów. Miłości niespełnionych, ale zawsze czystych i pięknych. Raz zakochany rycerz pozostaje wierny swojej wybrance do końca życia, choćby wiedział, że jego miłość nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, m.in. Tristan i Izolda, Lancelot  i Ginewra. Legendy to świat fantastyki, pełen smoków, magicznych przedmiotów, takich jak Święty Graal, okrągły stół, miecz Excaliburze i pochwa , co „warta jest dziesięciu takich mieczów, dopóki bowiem masz przy sobie tę magiczną pochwę, nawet przy najpoważniejszych ranach stracisz bardzo niewiele krwi” oraz wpływu religii i Boga na dzieje rycerzy.  Znajdziemy tam motywy kryminalne, thrillerów (, przy których można poczuć nie jeden dreszczyk emocji), przygód, itd.

Atoli prawdziwa wartość rycerza nie polega na wielkich jego dziełach, lecz na cnotliwości serca tego , kto dzieła takich dokonuje. Musi być bowiem nieskalany żadną hańbą i pokorny, wszystkich czynić na chwałę Boga, a także dla chwały i pokoju w całym świętym królestwie Logresu.”

Warto wspomnieć o ilustracjach, które stanowią wspaniałe dopełnienie historii rycerzy. Utrzymane są one w tonacji czarno-białej, w stylu średniowiecznych duchu. Moim zdaniem są bardzo piękne.Książkę „Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu” ze spokojnym sumieniem mogę polecić do czytania. Język, w jakim jest napisana, oddaje patos rycerstwa, jest wzniosły i pełen pochwał dla czynów bohaterskich, dla poświęcenia w walce dobra ze złem i dla oddana, z jakim każdy z bohaterów wykonuje swoją misję. Wielkie ukłony dla pisarza za utrzymanie stylu charakterystycznego dla średniowiecznych pieśni o czynach. Jeśli taki styl nie przeszkadza wam, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po tą pozycję. Zdawać się może, że jest to książka odpowiednia tylko dla chłopców, jednak i dziewczęta znajdą w niej wiele dla siebie ( romanse, napoje miłosne, wierność i oddanie rycerzy aż po grób, to niektóre z motywów, które pozwoliły mi wrócić do moich dziewczęcych marzeń o rycerzu na białym rumaku). Wielowątkowość legend sprawia, że jest to pozycja dla całych rodzin, dla młodszych i starszych, dla kobiet i mężczyzn, dla dzieci i dorosłych.


OCENA: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo


Sylwia Szczepańska            

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz