"Krowa Matylda nie chce się kąpać" - Alexander Steffensmeier

Jeżeli jesteście już rodzicami, pewnie doskonale wiecie, jak różnie bywa z kąpielą. Moje dziecko na przykład jednego dnia z wanny nie chce wychodzić, a następnego za żadne skarby nie chce do niej wejść... Nie myślcie oczywiście, że porównuję dzieci do zwierząt, ale hmm jakoś tak mi się przy okazji Matyldy nasunęło... W każdym razie kąpiel to nieco kontrowersyjny temat. Wśród zwierząt także... Co prawda nie próbowałam nigdy kąpać krowy, ale usiłowałam bardzo, bardzo dokładnie umyć swojego owczarka, kiedy miałam może z kilkanaście lat i wierzcie mi, że nigdy więcej się takiej próby nie podejmę...

Na samym początku uprzedzę Was, że jeśli macie problem z wytłumaczeniem dziecku, że kąpiel to przyjemność nie kara i liczycie na pomoc za sprawą tej książki to się zawiedziecie. Opowieść o kłopotach Matyldy z kąpielą, to zwykła zabawna historyjka. Nie znajdziecie tutaj morału, czy istotnych do wpojenia wartości.
Bajeczkę wydano w sztywnej i bardzo solidnej oprawie. Strony są śliskie a format naprawdę duży. Książka bez wątpienia ozdobi dziecięcą półkę.


Teraz opowiem Wam, co znajdziecie w środku.
Pracowita gospodyni zawsze przed snem pomaga wszystkim zwierzętom się wykąpać.
Wyczyściła już dokładnie świnkę, pieska, konika, wszystkie kurki, kozę i nawet małe, słodkie kurczaczki. Została już tylko wyjątkowo brudna krowa. Gospodyni próbuje zaprowadzić Matyldę do wanny, ale ta jak się okazuje, ma inne plany. Gdy kobieta chce nalać świeżej wody, krówka wykorzystuje swoją okazję i ucieka, by się schować. Poszukiwania niesfornego zwierzaka okazują się bezowocne, więc trzeba szybko wymyślić na Matyldę jakiś sposób. Po chwili namysłu Gospodyni dochodzi do wniosku, że przecież kiedy krowa jest już mokra, to kąpieli się nie boi. Trzeba ją zatem sprytnie zmoczyć. Kobieta już ma uszykować dla uciekinierki pułapkę, ale dochodzi jednak do wniosku, że to byłoby niegrzeczne i próbuje wymyślić coś innego... Zaprasza Matyldę do zabawy! Skaczą obie przez zraszacz, świetnie się przy tym bawiąc, chwilę później gospodyni łapie za ogrodowy wąż i goni z nim krowę. Niestety Matylda i tak wciąż jest brudna, a gospodyni kończy się już cierpliwość. Nagle z nieba spadają pojedyncze kropelki, a zaraz później na dobre już pada deszcz, Matylda jest cała mokra, więc do wanny wchodzi chętnie, gospodyni pomaga jej się umyć, a później krowa pomaga przy kąpieli swojej pani. Obie są wreszcie czyste i zamierzają położyć się spać. Podczas odprowadzania Matyldy do obory, gospodyni zapomina zapalić światło i wpada na wieżę ze stołka, kanki na mleko i wiadra... Jak się domyślacie prócz hałasu, robi się ogromny bałagan i obie nasze bohaterki są znów całe brudne! Tym razem zrezygnowana gospodyni stwierdza, że odrobina brudu nikomu nie zaszkodziła...


Całość jest naprawdę zabawna, napisana w ciekawy sposób i w ciekawym, niezwyczajnym klimacie. Ilustracje wewnątrz nie są pełne kolorów, ale mimo to przykuwają uwagę i wzrok małego czytelnika. Autor postawił na stonowane barwy, ale jednak obrazki pełne są szczegółów i to jest moim zdaniem tutaj największą z zalet. Uważam, że Alexander Steffensemeier stworzył ciekawą pozycję dla dzieci w wieku przedszkolnym, która, mimo że nie jest w żadnym razie sposobem na przemycenie wiedzy, jest na swój sposób urocza i zapewni dzieciom ciekawe, pełne dobrej zabawy sny.

Ocena: 9/10

Za możliwość zapoznania się z książką, dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina

Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz