"Mam przyjaciółkę śpiewaczkę" - Ralf Butschkow

Z serią Mądra mysz mam pewien problem. Wspomniałam Wam już o tym wcześniej, przy okazji recenzji innej książeczki Ralfa Butschkowa. Problem mój polega na tym, że nie wiem, w jaki sposób mam te publikacje odbierać, są bardzo rzeczowe, nieprzekoloryzowane, ale jednocześnie wydają mi się takie mało dziecięce... Do tych rozważań wrócę jednak później, a na początku chciałabym wspomnieć jeszcze o tym, że seria jest bardzo bogata, znajdziecie tam takie tytuły, jak "Mam przyjaciela kierowcę ciężarówki", "Mam przyjaciela śmieciarza", "Mam przyjaciela ratownika medycznego", "Pojazdy dawniej i dziś" ,"Na lotnisku", "Zuzia w szpitalu" i dziesiątki innych.

Niestety moja trzylatka do fanek tej książeczki nie należy, ilustracje, mimo że różnorodne nie ciekawiły jej, nie zachęcały do dalszego poznawania historii. Jak już o samej opowieści mowa, ta nie przekonała do siebie mojej córki, pewna jestem, że to przez sposób, w jaki została napisana.
Po raz kolejny czytanie dokończyłam już w wersji solo, bo moje dziecko wolało powrót do innych, lubianych przez siebie książek. Cały problem polega na tym, że po prostu "Mam przyjaciółkę śpiewaczkę" to publikacja przeznaczona dla znacznie starszych odbiorców, przedszkolak moim zdaniem nie zrozumie jej fenomenu i nie będzie chciał do niej powracać.


Zapewne ciekawi Was, o czym w ogóle ta książka jest i jak została napisana. Cała pozornie niewielka bajka kryje w środku tajniki zawodu śpiewaczki operowej, Paula, która ten zawód wykonuje, oprowadza Oskara po operze, pokazuje mu wszystkie tajemnicze, nieznane chłopcu dotąd miejsca i tłumaczy, do czego dane pomieszczenie, czy przedmiot służy. Tłumaczenia Pauli są bardzo szczegółowe i wyczerpujące. Dzięki tej książce dzieci poznają pulpit do nut, wiolonczelę, gramofon i inne niezbędne w operze rzeczy.
Krok po kroku przedstawione jest, na czym polega przedstawienie, od czego trzeba zacząć prace nad jego stworzeniem i ile wysiłku potrzeba, by wszystko poszło po myśli pomysłodawców. Liczne próby generalne, przymiarki i poprawki kostiumów, wizyty w charakteryzatorni oraz próby śpiewu, Paula w operze ma sporo obowiązków.

Dziecko zafascynowane poznawaniem zawodów, szukające pomysłu na siebie i kochające pogłębianie swojej wiedzy będzie szczerze zachwycone. Książeczka naprawdę wyczerpuje temat, nie zostawia żadnych niedopowiedzeń i dziur, ale trzeba pamiętać, że nie jest lekką opowiastką przed snem. Nie podoba mi się, że w środku umieszczono zdjęcia okładek pozostałych pozycji z tej serii, uważam, że wyjątkowo szpeci to książkę. Moim zdaniem, jeśli koniecznie musiały zostać te okładki umieszczone, to można było poświęcić na to kilka ostatnich stron. Wyglądałoby to wówczas zupełnie inaczej, bardziej schludnie.


Z tyłu na okładce zamieszczono zdanie - "Książeczki, które objaśniają świat" i powiem Wam szczerze, że to zdanie bardzo trafnie całą serię podsumowuje. Rzeczywiście te publikacje objaśniają świat, bez żadnego lukru, bez bawienia się w proste słówka, robią to w sposób niezwykle rzeczowy i bezpośredni. Ja nie jestem fanką takiego przekazu, ja lubię, gdy dzieci uczone są poprzez zabawę, gdy łączą przyjemne z pożytecznym. Historia nastawiona z góry tylko na wpojenie wiedzy nie przemawia do mnie zbytnio, ale wiem, że są dzieciaki, które właśnie takie książeczki lubią. Każdy z nas jest inny i każde dziecko też jest inne, a rodzic najlepiej wie, co do niego trafi. Ilustracje doskonale pasują do tekstu, są proste w wyraźnych, acz stonowanych kolorach. Muszę pochwalić autora za konsekwencję, wszystko tutaj do siebie pasuje i wszystko się zgadza.
Nie jestem fanką serii i raczej już nią nie zostanę, tak jak wspomniałam wolę książki, które uczą i objaśniają świat, ale w sposób bardziej przyjazny dla dziecka. Czy ta pozycja spodoba się Waszym skarbom, musicie już zadecydować sami.

Ocena: 6/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz