„Moje pierwsze 100 słów” - Roger Priddy


Uwielbiam książki dla dzieci, a od kiedy w mym domu pojawiła się malutka gwiazda, to wprost szaleję na punkcie pozycji dla najmłodszych brzdąców. W obiegu są wszelkie kartonowe wydania, zaczynaliśmy od kontrastowych, bez tekstu, z różnymi wyciętymi kształtami, z paroma wyrazami, czy kilkoma zdaniami na stronę. Niebawem moja córka będzie kończyć swój pierwszy rok życia i jej biblioteczka poszerza się o kolejne, bardzo ciekawe i wartościowe pozycje. Z przyjemnością przedstawiam Wam jedną z naszych najnowszych zdobyczy, o których wręcz marzyłam dla Lilii. „Moje pierwsze 100 słów” od Wydawnictwa Egmont z serii Odkrywaj i baw się z Akademii Mądrego Dziecka.

Co czyni tę książkę wyjątkową? Mnóstwo rzeczy! Właściwie wszystko, począwszy od wydania, skończywszy na doborze zdjęć i tekstów. Chętnie przybliżę Wam jej zawartość i naturalnie wartość edukacyjną oraz atrakcyjność dla dziecka.Zacznijmy od wydania. Książka jest naprawdę spora, okładka jest twarda o zaokrąglonych bokach, karty wewnątrz nie są z grubego kartonu, jak znane nam z mniejszych książeczek, ale są sztywne i wystarczająco solidne, jak do użytkowania już z starszym, co najmniej rocznym dzieckiem. Nie oznacza to jednak wcale, że nie można korzystać z tej pozycji z 10-11 miesięcznym dzieckiem. Można, ale warto korzystać z niej wspólnie.


Ogromnym, przeważającym o chęci posiadania tej pozycji dla mnie plusem są prawdziwe zdjęcia oglądanych i opisanych przedmiotów, zwierząt, czy żywności. Dla małego dziecka ma to duże znaczenie, ponieważ maluch widzi rzeczy takimi, jakimi są i o wiele łatwiej jest mu zrozumieć, że kotek ze zdjęcia, to ten kotek z podwórka, niż kotek z obrazka. Zdjęcia użyte w tej pozycji są wyraźne, kolorowe, po prostu piękne. Moja córka z wielkim zainteresowaniem przewraca ze mną karty i uparcie pokazuje klucze oraz zegar, czekając aż powiem jej, co to jest. Podoba się jej również dziecko biorące kąpiel w wanience, winogrona oraz piłka. Jestem przekonana, że każde dziecko znajdzie swoje ulubione zdjęcia.


Teraz napiszę o tym, co mnie bardzo zaciekawiło i jak sama się bawiłam. Mówię o okienkach, czyli to, co chyba każde dziecko lubi. W tej pozycji jest ponad 35 okienek, niestety trochę delikatnych, wiec należy pilnować, aby maluch mocno nimi nie szarpał. Okienka tak naprawdę przybierają w tej pozycji rozmaite kształty, począwszy od tradycyjnych okien w domu, po fantazyjne kształty owoców, czy w końcu wielkie drzewo. Wszystkie otwieramy i z ciekawością zaglądamy, co też kryje się pod spodem, a naprawdę jest czego szukać. Znajdziemy tam nie tylko zdjęcia, ale też słowa. W tych największych okienkach ukryte są nawet propozycje zabawy, pytania do dzieci zachęcające do ćwiczenia spostrzegawczości. Podoba mi się zastosowana czcionka, która wygląda identycznie, jak słowo pisane w pierwszych latach nauki w szkole. Mogę się mylić, aczkolwiek może to dobry sposób na utrwalanie wzrokowo pewnych wzorców.Książka jest wspaniałym prezentem na pierwsze lata życia dziecka, wzbogaca słownictwo, wzbudza ciekawość, zachęca do rozmowy na podstawowe tematy, oswaja ze słowem pisanym, pokazuje zdjęcia z dziecięcej codzienności oraz takie, które warto znać. Jestem bardzo zadowolona i myślę, że będzie u nas w użytku jeszcze przynajmniej rok, a kto wie, czy nie ze dwa. Przy rocznych dzieciach niestety należy uważać na zawarte okienka, bo choć małe paluszki bardzo chętnie do nich sięgają i ćwiczą otwieranie, co jest dużym plusem, to jednak są zbyt delikatne na silne szarpnięcia i można je niestety porwać/oderwać. Pod zwykłym nadzorem rodzica książka ma jednak spore szanse na przetrwanie, bo nie są one przecież aż tak słabe. Jeśli zastanawiacie się nad prezentem dla rocznego, czy dwuletniego dziecka, to śmiało bierzcie.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz