„Na lotnisku” – Sandra Ladwig, Sebastian Coenen

[źródło]
            Kiedy nadchodzi grudzień automatycznie wszyscy zaczynamy myśleć o świętach i Sylwestrze. Co poniektórzy idą w swoich rozmyślaniach nieco dalej - myślą o nartach i snowboardzie. A jeszcze inni, ciepłolubni myślą o egzotycznych krajach typu Tajlandia lub Kambodża. Jako, że Azja jest mimo wszystko dość daleko, najwygodniej i najszybciej jest tam dostać się samolotem. Jeśli jest to nasza pierwsza wyprawa naszego dziecka tym środkiem transportu to z reguły – my, rodzice lękamy się jego reakcji na nieznaną sytuację, zmianę ciśnienia czy ograniczoną swobodę ruchu. O ile do kwestii zmiany ciśnienia raczej nie możemy się przygotować, o tyle jeśli chodzi o oswojenie się z tematem czy też zapewnienie atrakcji na czas podróży to jak najbardziej jest to dla nas osiągalne. Wystarczy, że sięgniemy po książeczkę „Na lotnisku” i możemy przybliżyć pewne kwestie związane z funkcjonowaniem lotniska, jak i samolotem młodemu podróżnikowi.


                O czym jest „Na lotnisku”? Jest to utwór, który w bardzo szczegółowy sposób pokazuje miejsca, w których przebywa pasażer samolotu od wejścia na teren lotniska, przez odprawę, aż do opuszczenia portu docelowego. Najpierw pasażer porusza się po terminalu, w którym panuje ogromny zgiełk. Następnie trafia do gate’u, gdzie następuje nerwowe oczekiwanie na wylot. Kolejne strony książeczki są poświęcone wszystkim czynnościom przygotowującym samolot do podróży, a więc sprzątaniu, pakowaniu bagaży, wywozowi nieczystości, tankowaniu benzyny i wody. W następnej kolejności pojawił się fragment poświęcony temu co się dzieje na płycie startowej oraz w samolocie. Poza szczegółami dotyczącymi organizacji lotu, autorzy dodali do tego utworu informacje, które mogą być przydatne na zadane przez dziecko pytania typu: a jak to się dzieje, że samolot lata? Autorzy opisali również jak powstaje samolot, wskazali części składowe samolotu i wymienili rodzaje pojazdów latających. Ostatnie strony prezentują tajemnice kokpitu pilotów oraz opowiadają o tym co się dzieje po przylocie, a nadto prezentują w formie graficznej w jaki sposób w przeszłości starano się spełnić marzenie o lataniu.


                W związku z tym, że utwór zawiera wyszukane słownictwo oraz anglojęzyczne zwroty
z pewnością nie nadaje się on dla dzieci poniżej piątego/szóstego roku życia. Myślę, że dla wielu dorosłych lektura tej pozycji będzie równie pouczająca jak dla młodszego czytelnika, gdyż pewne informacje w niej zawarte nie są powszechnie znane.

                Sama treść jest merytoryczna i kompletna. Oczywiście można byłoby wymyślić inne kwestie, które mogłyby się w niej znaleźć, jednak w tym kształcie w jakim jest książka wydaje się,
iż wyczerpuje ona temat.  

                Moją uwagę przykuł jeden szczegół znajdujący się na co drugiej ilustracji. Mianowicie na wspomnianych obrazkach znajduje się reklama pewnej linii lotniczej. Podejrzewam, że dziecko nie zwróci na to uwagę, lecz dorosły z pewnością. Niezbyt mi odpowiada taka praktyka, ale to książka dla kilkulatków, a więc adresaci tej literatury nie będą niezadowoleni. Odnośnie szaty graficznej jest ona bogata, ale elementy obrazków są nieduże. Może to utrudniać wyszukiwanie szczegółów na ilustracji.

                Kończąc niniejszą wypowiedź pragnę zwrócić uwagę, na dwie kwestie: książeczka nie nadaje się dla maluszków, gdyż jest ona dla nich zbyt ciężka pod względem językowym. Po drugie jest to kopalnia wiedzy, więc jeśli nasze dziecko jest zainteresowane samolotami, fascynuje je latanie lub czeka Was podniebna podróż to „Na lotnisku” jest lekturą dla Was.

Ocena
8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.


                                                                               
                                                                                                                  Anna Mackiewicz


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz