"Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę" - Kamil Janicki

[źródło]

                Wszyscy mamy świadomość, że choć na przestrzeni wieków podejście do kobiet drastycznie się zmieniło, to zwykle uważa się je za słabe, niewinne, pełne delikatności i raczej mało waleczne. W przypadku sytuacji kryzysowych, to zawsze mężczyzn wysyłało się do zażegnania problemów, zarówno w przypadkach błahych, jak i w przypadkach dużo poważniejszych, takich jak konflikt zbrojny w danym kraju. Dlatego tak doceniam serię "Prawdziwe historie" od wydawnictwa Znak, które od długiego czasu udowadniają, że w najważniejszych momentach dla historii naszego kraju kobiety często odgrywały kluczowe role. Kolejna odsłona serii, czyli "Niepokorne damy" Kamila Janickiego to ukoronowanie stu lat niepodległości naszego kraju poprzez historie niezwykłych kobiet, które walczyły o to, byśmy w tym roku mogli obchodzić tą chwalebną rocznicę.

                Jednak tutaj nie mamy klasycznego podziału, czyli rozdział na określone nazwisko. Są tutaj oczywiście szerzej opisane pewne jednostki, jednak autor pokusił się opisać historię tych niezwykłych kobiet poniekąd poprzez powiązanie z pewnym mężczyzną. Powiązanie bliższe lub dalsze, jednak nie ma wątpliwości, że gdyby nie on, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Bowiem Kamil Janicki w dużej mierze skupił się na dwóch kobietach, Marii i Aleksandrze. Kolejno pierwszej i drugiej żonie Józefa Piłsudskiego. 

"Animozje narastały, a walne starcie zdawało się nieuniknione. Europa drżała na myśl o wojnie. Ale wielu Polaków zwyczajnie nie mogło się jej doczekać."

                I nie, zdecydowanie nie były to niewiniątka. Ola Szczerbińska, oddana działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej była odpowiedzialna za magazynowanie i rozdzielenie broni, mimo że dowództwo wiele razy wyrażało się negatywnie jeżeli chodzi o powierzenie broni kobiecie. Pełna brawury, śmiała się niebezpieczeństwu prosto w twarz i co najważniejsze, w kryzysowych sytuacjach potrafiła zachować zimną krew, przez co wiele razy uniknęła tragicznego losu. A sytuacji do przyłapania na gorącym uczynku przez wojsko było wiele, bo transport broni... na samej sobie nie był czynem łatwym. A co z Marią, której Aleksandra była następczynią u boku Józefa Piłsudskiego? Nieziemskiej urody, wszechstronnie wykształcona, obracała się w kręgu spiskowców planujących zabicia cara Aleksandra III. Miała także o wiele większy bagaż doświadczeń niż jej małżonek i to właściwie ona wciągnęła go w świat polityki w czasie, kiedy sam Piłsudski próbował przekonać władzę, że nigdy więcej nie zaangażuje się w żadne działania przeciwko obecnemu ustrojowi. I choć ich małżeństwo wydawało się istnieć jedynie z interesu, rola Marii w życiu Piłsudskiego była nieoceniona. 

File:Aleksandra Piłsudska.JPG
[źródło]
                Oprócz tego, Kamil Janicki opisał w swojej książce zmagania kobiet z niechęcią ze strony mężczyzn. Sam Piłsudski nie chciał wcielić kobiet w szeregi wojska, by "nie narazić się na śmieszność". Czy one jednak stały i bezczynnie patrzyły na to, co dzieje się w ich kraju? Oczywiście, że nie. Uczyły się, poznawały techniki kurierskie i wywiadowcze, zdobywały wiedzę o materiałach wybuchowych, a nawet przebierały się za mężczyzn, by bez przeszkód chwycić za broń i walczyć. Jednak walka to nie jedynie chwycenie za karabin. To także nieustanne potyczki z powszechną cenzurą czy po prostu brakiem poszanowania. 

"Rosjanie bardzo się starali, by utwierdzić Polaków w poczuciu odrębności i odrazie do krępującego ich systemu. A także, by rozpalić u młodych poczucie buntu."

                Takie powieści są potrzebne. Bo prawda jest taka, że życie kobiet w obliczu największych konfliktów w naszym kraju (i z pewnością nie tylko w naszym) nie należało do łatwych. Nikt nie spodziewałby się przecież po kobietach jawnego sprzeciwu przeciwko władzy, dlatego powierzano im często najbardziej odpowiedzialne zadania. Z takich historii można wyciągnąć wiele także w odniesieniu do naszego współczesnego życia. Pozostaje nam jedynie wierzyć, że nigdy nie będziemy musieli martwić się o jutro. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 

https://www.wydawnictwoznak.pl/wydarzenia/wydawnictwo/znak-horyzont
 ~Monika Majorke
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz