„Odziedziczone zło” – Yrsa Sigurđardóttir

[źródło]

                Islandia – mała wyspa. Niby w Europie, ale gdzieś na uboczu. Całkowita liczba mieszkańców tego kraju wynosi tyle co ciut ponad połowa mieszkańców Łodzi. Jednocześnie gęstość zaludnienia to 3,2 osoby na km2. Dla porównania dodam, że w Polsce na każdy km2 przypadają 123 osoby. Islandia obfituje w liczne cuda natury, które cudzoziemcy dopiero odkrywają. Dla mnie zaś prawdziwym odkryciem jest twórczość Yrs’y Siguarđardóttir. Dziś mam przyjemność przedstawić jedną z jej książek. Podobno nie jest to jej najlepsze dzieło, jednakże nawet to prezentuje się bardzo interesująco.


                „Odziedziczone zło” to kryminał, który ma miejsce właśnie na Islandii. Prolog do historii zaczyna się w 1987 r. w Urzędzie do spraw Nieletnich. Na ławeczce siedzi rodzeństwo: roczna dziewczynka, trzyletni i czteroletni chłopcy. Komisja rozmawia o kwestii adopcji dzieci. Niestety nikt  z rodziców adopcyjnych nie jest zainteresowany opieką nad całą trójką. Po pewnych wątpliwościach związanych z rozdzieleniem rodzeństwa komisja postanawia zezwolić na adopcję dzieci do trzech różnych domów. Dwadzieścia osiem lat później jedenastoletnia Margrét budzi swoją mamę, Elisę i mówi jej, że ktoś obcy jest w domu. Kobieta początkowo bagatelizuje słowa córki, lecz dla świętego spokoju postanawia to sprawdzić. Już po chwili orientuje się, że Margrét miała rację: w domu jest obcy mężczyzna. Obezwładnia Elisę, zakleja jej twarz taśmą i opowiada pewną historię. Ostatnią, którą kobieta usłyszy w swoim życiu. Następnego dnia sąsiadka Elisy powiadamia policję o tym, że na podjeździe obok domu stoi dwójka samotnych dzieci. Obecność maluchów motywuje policję  do podjęcia poszukiwań rodziców, co doprowadza do dokonania makabrycznego odkrycia. Detektyw Huldar czuje się zagubiony: kto w małej Islandii mógł zrobić coś takiego? W śledztwie pomaga Freya, psycholog dziecięca, która ma pomóc wydobyć informację od dziecka, które było świadkiem śmierci swojej matki. Co odkryją Huldar i Freya?


                Co może zaoferować Yrsa Sigurđsardóttir swoim czytelnikom? Przede wszystkim opowieść o niepowtarzalnym klimacie. Podczas lektury „Odziedziczonego zła” z każdą stroną w czytelniku wzrasta niepokój, który pojawia się mimochodem. Trudno nawet wskazać jego źródło. Może składają się na niego smutne losy bohaterów książki i tajemnice? Historia przedstawiona w książce jest ciekawa i potrafi wciągnąć czytelnika. Czytając ją można niepostrzeżenie dotrzeć do jej końca, nie zdając sobie do końca sprawy jak to mógł ten czas tak szybko minąć. Fabuła jest wielowątkowa i czasem bardzo szczegółowe opisy spowalniają rozwój głównego tematu. Niemniej jednak mi to odpowiadało. Na pewno nie jest to książka, w której akcja rozwija się z prędkością światła.

                Walorem powieści są jej bohaterowie. Są oni zróżnicowani, podatni na emocje i popełniający błędy. Czasem kryjący się za jakąś fasadą. Realistyczni i wyraziści. Myślę, że każdy odnajdzie swojego ulubieńca.

                Poza kilkoma opisami książka nie jest brutalna, lecz wspomniane fragmenty są dość makabryczne. Jednak w całości powieść nie jest tak mroczna, jak można byłoby na początku sądzić.

                Pod względem językowym nie mam nic do zarzucenia, chociaż pewne trudności może sprawić zapamiętanie imion bohaterów, które są dość oryginalne jak dla Polaków np. Ríkharður czy Börkur. Samo nazwisko autorki może również stanowić pewne wyzwanie.  

                Podsumowując, „Odziedziczone zło” to solidny kryminał, któremu na pewno warto się przyjrzeć. Jeśli nigdy nie czytaliście żadnego z dzieł Sigurđardóttir to powinien on się Wam spodobać. Według tych, którzy już mieli przyjemność poznać tę autorkę bywają lepsze jej autorstwa, lecz ten zdecydowanie i tak się wyróżnia.

Ocena
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Sonia Draga.


Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz