„Paleo na słodko” - Katarzyna Karus - Wysocka


„Paleo na słodko” to pozycja, która mi chyba z nieba spadła. Wiedziałam, że muszę ją mieć u siebie, choćby nie wiem co się działo. Na szczęście obeszło się bez próśb i gróźb, a ta naprawdę wspaniała i wartościowa pozycja jest w końcu w moich rękach. Dlaczego tak bardzo mi zależało akurat na tej książce kucharskiej? Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż od kiedy mam zdiagnozowane Hashimoto, insulinooporność oraz hiperinsulinemię i mam przetestowane, że produkty zawierające popularny teraz (w ten negatywny sposób) gluten, nabiał oraz sporo innych, których nie będę wymieniać z osobna, po prostu mi nie służą, a dieta paleo przyniosła mi swego czasu wiele dobrego, to z wielką przyjemnością i ciekawością czytam wszelkie przepisy. Tutaj dochodzi coś jednak ekstra, bo cała pozycja poświęcona jest tylko słodkościom, z których część osób na dietach myśli, że musi pożegnać się na zawsze, a tu jednak może spotkać ich miła niespodzianka. Wiadomo, staramy się nie jeść słodkiego na co dzień, aczkolwiek desery wykonane ze zdrowych i lepszych jakościowo składników mniej zaszkodzą, niźli sklepowe zapychacze z pełną tablicą mendelejewa.

Książka ta prócz upragnionych przepisów wprowadza nas kolejno w meandry światka piekarskiego, rozwiewa różne wątpliwości i podaje multum rad, aby nasze słodkości zawsze wychodziły nam jak najlepiej. Już na początku dostajemy zastrzyk wiedzy w pigułce, co to jest te paleo, jakich składników używamy i dlaczego. Możemy również sami podjąć tam decyzję o wyborze sposobu słodzenia w sposób świadomy, dzięki istotnym informacjom o różnych cukrach. Poznamy wspaniałe i w pewien sposób intrygujące mąki, ich właściwości, różne tłuszcze oraz co dla wielu osób będzie bardzo ważne, różne zamienniki. Znalazło się też miejsce do opisania pokrótce przypraw i podania przeliczników. Poczytamy o różnych potrzebnych urządzeniach i przyborach kuchennych, bez których można się w sumie obejść, ale naturalnie nie bez wszystkich. 

Część przepisów w pewien sposób jest mi znana z mojej przygody z dietą paleo. Mam w swym dorobku kulka ciast, lodów, musów czy batonów, ale to co zobaczyłam w tej książce i to w końcu po polsku, przerosło me oczekiwania. Jestem niezwykle zadowolona, ta pozycja cieszy wszystkie me zmysły i pobudza kubki smakowe, bo zaręczam, że proponowane słodkości są bajecznie pyszne. Składniki do ich stworzenia nie znajdują się zbyt często w zwykłej, polskiej kuchni, ale nie są jakoś trudno dostępne w obecnych czasach. My mamy w swym domu niemal wszystko i nie wymagało to od nas jakichś poszukiwań, czy to na mieście, czy w intrenecie. Minusem dla wielu osób będzie cena, czy to różnych rodzajów mąk, czy mlek roślinnych itd., aczkolwiek dania wykonane z nich nie są byle jakie, ani smaku, ani w jakości, więc relatywnie koszty są wyższe. Z innej strony, gdy człowiek nie objada się słodyczami, nie kupuje gotowców, to wcale nie trzepie nas to po kieszeni, a jedynie zadowala cukiernicze gusta.

Książka nie jest tylko dla osób na diecie paleo, uważam, że to wspaniale urozmaicenie dla wszystkich miłośników pieczenia i lubiących eksperymenty w kuchni. Zdecydowanie można z tą książką odkryć nowe smaki i zainspirować się w kolorowej, słodkiej i zdrowej kuchni. Poza tym zdecydowanie skierowana jest też do osób z różnymi nietolerancjami pokarmowymi i alergiami, a część przepisów może przypaść do gustu również weganom. Na końcu polecam ją dla wszystkich łasuchów, bo babeczek, ciasteczek, lodów, batoników, czekoladek, trufli, dań prostych i szybkich, a nawet takich bez pieczenia nigdy za wiele.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuje Wydawnictwu Publicat 

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: