Pewnie nie wiedziałeś, że ten film to adaptacja książki cz. 1

Obok takich słynnych adaptacji jak Harry Potter, Opowieści z Narni, Przeminęło z wiatrem czy Władca Pierścieni, są filmy, o których większość z nas nawet nie wie, że powstały na podstawie książek. A to dlatego, że książka nie odniosła w zasadzie dużego sukcesu lub w ogóle przeszła bez echa. Jednak przemysł filmowy często sięga po gotowe pomysły. Reżyserzy i scenarzyści, szukając inspiracji, docierają często do nieznanych dzieł literackich z ciekawą fabułą. Na ich podstawie powstaje potem scenariusz, a następnie ekranizacja. Prawdopodobnie wiele ciekawych historii nie pojawiłoby się w kinach, gdyby nie zostały wcześniej spisane w formie książki.

Oto kilka filmów, o których prawdopodobnie nie wiesz, że powstały na podstawie książki.

Shrek
Bajka tak znana, że doczekała się kolejnych części. Na jej podstawie powstała również gra komputerowa. Książka „Shrek!” wydana została w 1990 r., a napisał oraz zilustrował ją amerykański pisarz William Steig. W Polsce ukazała się w 2002 r. dzięki wydawnictwu REBIS, już po wejściu bajki na ekrany kin. Ciekawostką jest, że początkowo, już na początku lat 90., prawa do ekranizacji wykupił Steven Spielberg, jednak ostatecznie nie nakręcił filmu.


 Rambo
Jedna z dwóch najbardziej znanych ról Sylvestra Stallone (obok Rocky'ego). Książka wydana pod tytułem „First bloodw 1972 r. i napisana przez Kanadyjczyka Davida Morella. Po sukcesie filmu autor napisał jeszcze 2 kolejne części. W Polsce pierwszy tom został opublikowany w 1990 r. przez wydawnictwo Śląsk pod tytułem „Rambo. Pierwsza Krew”. W kolejnych latach książki wznowiło wydawnictwo Amber.


Przyczajony tygrys, ukryty smok
Film powstał na podstawie jednej z książek należących do serii napisanej przez chińskiego pisarza Wang Dulu. Poszczególne części serii ukazywały się w Chinach w latach 1938 r. - 1942 r. Nie przetłumaczono jej na język polski. W 2001 r. film dostał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny i doczekał się kolejnej części.


Ojciec Panny Młodej
Świetna komedia z lat 90. ze Stevem Martinem i Diane Keaton w rolach głównych.
Jest to tak naprawdę remake filmu z lat 50. w którym zagrała Elizabeth Taylor.
Książka wydana w 1949 r. i napisana przez Edwarda Streetera. W Polsce nie została opublikowana.
Druga część filmu (Ojciec Panny Młodej 2) powstała na podstawie kolejnej książki tego autora.Ptaki
Ten głośny film Alfreda Hitchcocka (uznawany za jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina), jest adaptacją jednego z opowiadań angielskiej pisarki Daphne du Maurier. Publikacja zbioru opowiadań miała miejsce w 1952 r. W Polsce wydało go wydawnictwo Świat Książki pod tytułem „Ptaki”. Hitchcock zekranizował również powieść pisarki pt. „Rebeka” (film z 1940 r. pod tym samym tytułem).Szkoła Uczuć
Ten film powstał na podstawie książki „Jesienna miłość”, jednej z pierwszych powieści Nicholasa Sparksa. Hollywood zekranizował już kilkanaście jego dzieł, z czego ta książka była drugą (pierwszą była powieść „List w butelce”; w filmie główną rolę zagrał Kevin Costner). Książka została wydana w 1999 r., ale jej akcja toczy się pod koniec lat 50. (w przeciwieństwie do filmu, gdzie akcja dzieje się współcześnie). 

W Polsce książka ukazała się w 2000 r. nakładem wydawnictwa Albatros. Doczekała się kilku wznowień z różnymi okładkami. W oryginale zarówno tytuł książki jak i filmu to "A walk to remember".


Niebawem kolejna część, bo książek które stały się inspiracją do powstania filmów, jest naprawdę bardzo dużo. Kaja Dubiel
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

8 komentarze:

 1. Masz racje - nie miałam pojęcia ;)
  A dziś mam ochotę obejrzeć Ojciec Panny Młodej - uwielbiam ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoła Uczuć!�� Jeden z moich ukochanych filmów a nie wiedzialam że powstał na podstawie książki Nigdy nie zastanawiałam się nad tym....

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki :) dobry pomysł aby trochę poznać książki znanych nam filmów.
  Czekam na dalszą część!

  OdpowiedzUsuń
 4. O ostatnim filmie wiedziałam, ale w sumie żadnego z wymienionych nie oglądałam, a oprócz dwóch, reszty nie znam... Ale bardzo fajny i oryginalny pomysł <3 Czekam na drugą część!


  Szczęśliwego nowego roku! :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń