"Piraci Oceanu Lodowego"- Frida Nilsson

Literatura dziecięca zawsze dla mnie była jak wehikuł czasu. Wehikuł, który pozwala mi na kilka chwil cofnąć się do lat dzieciństwa i poczuć beztroskę ówczesnego okresu. Książka Fridy Nilsson "Piraci Oceanu Lodowego" zabrała mnie w podróż po najzimniejszym oceanie w pogoni za piratami.

Dziesięcioletnia Siri mieszka razem z tatą i młodszą siostrą na jednej z wysepek w Niebieskiej Zatoce. Jej dzieciństwo do beztroskich nie należy, ale dziewczynka potrafi cieszyć się z tego co ma. Pewnego dnia Siri wraz z Miki wybierają się na Żelazne Jabłko, by nazbierać jagód. Siedmioletnia Miki zostaje porwana przez piratów Kapitana Białej Głowy na statek Śnieżny Kruk. Od tej chwili przeznaczeniem Miki staje się praca w kopalni diamentów. Niestety, dzieci pracujące w kopalni nie żyją długo- łamią karki od ciężaru albo dostają gruźlicy od wilgoci lub wariują od ciemności i ... umierają. Siri jest jedyną osobą, która ma odwagę wyruszyć na ratunek Miki, w podróż pełną niespodziewanych przypadków, zwrotów akcji i niebezpieczeństw.

"...wszystko, co robimy, zostawia po sobie ślady. Dobro pozostawia po sobie dobre ślady. Zło pozostawia złe ślady. Jeśli nie popłynę za Miki, nie będę w stanie dalej żyć. Ślady we mnie staną się zbyt bolesne."
Bardzo polubiłam Siri, za jej dojrzałość, za odwagę i za rozsądek. Dziewczynka porywa się na niewykonalną misje ratowania swojej siostry, pomimo ogromnego strachu, który wzbudza w niej sama wzmianka o Kapitanie Biała Głowa. Jest bardzo świadoma niebezpieczeństw, które na nią czekają w czasie podróży. Stara się przygotować na wiele ewentualności i przeciwności, chociaż niejednokrotnie zmuszona zostaje do skorzystania z pomocy obcych osób: kucharza z Gwiazdy Polarnej, samotnej kobiety- myśliwego, syreniego dziecka,  Einara z Żagli. Sama udziela pomocy nie jednej napotkanej w trakcie podróży osobie.

"Nie sądziłam, że piraci mają dusze. Ale niewykluczone, że dusza mieszka w każdym. Z tą różnicą, że w niektórych ludziach może sobie uwić przytulne gniazdo. Jeśli jednak w człowieku nie ma nic innego niż goła, zimna skała, to dusza musi zamieszkać na niej."

Świat stworzony przez Fridę Nilsson jest bardzo realny. Podczas czytania czasami odczuwałam chłód tamtego klimatu. Jest to książka przeznaczona dla dzieci w wieku 9+, więc nie szukajcie w niej poetyckich opisów i porywających dialogów, bo ich w książce nie znajdziecie. Opisy są proste, przystępne, ale i obrazowe. Dialogi charakteryzuje dziecięca prostota. Znajdziecie w książce niesamowite zwierzęta, np. morskie papugi, kuroptaki czy syreny. A najwspanialsze w powieści jest to, że całą historię opowiada sama bohaterka - Siri z Niebieskiej Zatoki.


Styl autorki jest bardzo prosty i niezwykle przystępny, co nie powinno nikogo dziwić, wszak opowieść skierowana jest do dzieci.

Książkę opatrzono także ilustracjami, czarno- białymi prostymi obrazkami. Moim zdaniem ilustracje bardziej trafią do dorosłego czytelnika niż do dziecka. Szkoda, że nie są trochę bardziej kolorowe i nie zawierają więcej szczegółów. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że książka była tłumaczona z języka szwedzkiego, to zapewne polski wydawca pozostawił oryginalne ilustracje. Za to okładka jest  przepiękna, kolorowa i oddająca historię ukrytą wewnątrz. Ponadto przyciąga ona wzrok i zachęca do sięgnięcia po książkę. Dodatkowym plusem  książki jest mapa wysp Oceanu Lodowego ( niestety też czarno - biała). Pomaga czytelnikowi zorientować się, jak długą podróż musi odbyć Siri i na jakim etapie podróży może się znajdować.


Książkę zdecydowanie polecam dla "młodzieży", nawet trochę młodszej niż dziewięcioletniej. Czytając o przygodach Siri można spędzić wiele niesamowitych chwil ze swoimi dziećmi. Idealna do wspólnego czytania.


OCENA: 7/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zakamarki
Sylwia Szczepańska         
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Chyba kupię ją synkowi, ma 8lat i uwielbia książki przygodowe, takie w którym opisane jest otoczenie bohaterów. Ja sam wczuwam się wtedy w czytanie, fajnie jest się przenieść do innego świata

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachecilas i mnie do kupna mam 6 latke kochana która kocha przygody ����

    OdpowiedzUsuń