"Przesuń paluszkiem. Pod choinką" - Gabriele Clima


Książeczki z serii Przesuń paluszkiem od Wydawnictwa Wilga są znane już wielu rodzicom i ich małym pociechom. U mnie w domu jest to nasza pierwsza pozycja, ale za to długo wyczekiwana i w temacie obecnie zbliżających się świąt. Mam na myśli oczywiście „Pod choinką” autorstwa Gabriele Clima.

Książeczka daje nam możliwość aż siedem razy przesunąć paluszkiem, by odkryć zawsze coś zupełnie nowego. Całość jest naturalnie utrzymana w świąteczno-zimowym klimacie oczekiwania na… Świętego Mikołaja i oczywiście prezenty. Urok wszystkich książeczek z tej serii tkwi w prostocie połączonej z niespodzianką. Dla maluszka jawi się to wszystko niczym przyjemne czary. Mi kojarzy się z tą niezwykle zajmującą małe brzdące zabawą w zapalanie i gaszenie światła.
Ilustracje są proste, ale nie maksymalnie uproszczone, sprawiają bardzo sympatyczne wrażenie. Z przyjemnością czytamy razem z córeczką i pomagamy jej przesuwać paluszkiem ruchome elementy. Mimo, że jest taka mała (ma niecały rok), to czasem całkiem nieźle radzi sobie samodzielnie. Podejrzewam, że po prostu wie już czego oczekiwać i próbuje swych sił.
Tekst jest zawsze umieszczony z lewej strony, duży czytelny, cały drukowanymi literami. Zawsze mamy tylko jedno zdanie, zaczynające się od słowa: „PALUSZKIEM…”. Na niektórych stronach możemy przeczytać też kilka innych słów, czy króciutkich wypowiedzi, które nie są niezbędne do czytania, ale urozmaicają pozycję.


W książeczce nie braknie atrakcji, zapalimy światełka na choince, wyślemy list do Świętego Mikołaja, ulepimy bałwana, ozdobimy las gwiazdkami, ujrzymy pędzącego w saniach Świętego Mikołaja i jego renifery, zgasimy światło i rozpakujemy najpiękniejszy prezent. Po przejrzanej treści mamy częściowo przerobione oczekiwanie na Mikołaja. Wiemy, że zimą pada śnieg, ozdabiamy choinkę, zapalamy światełka, oczekujemy na przyjście Mikołaja, który wchodzi według tradycji przez komin dopiero wtedy, gdy dzieci śpią, dowiadujemy się jak podróżuje święty i gdzie szukamy prezentów.
Czytając tę pozycję i bawiąc się z dzieckiem możemy podążać za podaną treścią, albo sami opowiadać dziecku prostymi słowami co widzimy, robimy, a nawet pokusić się o jakieś tłumaczenie w zależności od cierpliwości i woli wysłuchania naszego małego czytelnika. Zaręczam, że te przesuwanie paluszkiem jest atrakcyjne i intryguje. Co zabawne, mój 9-latek sam musiał kilka razy pobawić się tą książką, bo bardzo mu się spodobało te przesuwanie obrazków. Przyszło mi na myśl, aby sprawić mu jakąś baśń z rozkładanymi ilustracjami, bo skoro takie rzeczy cieszą, trzeba iść za ciosem.


Przyczepię się częściowo do zawartości najpiękniejszego prezentu pod choinką. Nie chodzi mi o to, że każdy ma swoje wyobrażenie na ten temat, a raczej o to, kogo określono mianem prezentu. Mowa tu o żywym, jak mniemam piesku, który wyskakuje z pudełka. Tu zależy jak na temat spojrzeć, naturalnie żadna żywa istota nie jest przedmiotem i nie należy spoglądać na nią w kategorii podarunków, szczególnie tak kontrowersyjnych, jak świąteczne prezenty. Z drugiej strony każdy nowy członek rodziny w świątecznym czasie, czy też nie, jest najpiękniejszym prezentem, więc bez dorabiania sobie złych intencji i niepoprawnych ideologii dobrze jest potraktować ten ostatni obrazek, jako nie piesek w prezencie, a ofiarowana miłość. Powiększamy wszak swe rodzinne grono o kolejnego domownika i to on nam przynosi prezent w postaci swej miłości. Dziecku łatwo to przekazać, nie potrzeba komplikować.
Ogromnie polecam tę maleńką książeczkę, sprawdzi się doskonale na prezent z każdej okazji w ten świąteczno-zimowy czas. Co prawda Mikołajki już przeminęły, ale jeszcze możemy podrzucić ją jako prezent pod choinkę, do kalendarza adwentowego, wigilię żłobkową, czy tak zwyczajnie podarować ją sobie i dziecku, aby oczywiście miło spędzić wspólnie czas.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WilgaUla Wasilewska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz