"Siedem dni" - Monolith Films

"Siedem dni" to nie jest zwykły film, stworzony z nudów, czy pod wpływem impulsu. Produkcja ta jest fabularną rekonstrukcją mrożących krew w żyłach wydarzeń z 1976 roku. Pod koniec czerwca grupa porywaczy uprowadziła samolot linii Air France relacji Tel Awiw-Paryż, a następnie przez kilka kolejnych dni przetrzymywała pasażerów. Podróżujący byli głównie Żydami i Francuzami, dopiero w nocy z 3 na 4 lipca izraelskie wojsko szczęśliwie przeprowadziło akcję uwolnienia przetrzymywanych pasażerów. Akcję tę nazwano później "operacja Jonatan" na cześć poległego dowódcy komandosów. Te wydarzenia budzące do dziś wiele spekulacji, postanowił wykorzystać brazylijski reżyser. Jak mu się to udało? Zapraszam na moją opinię.

 • Tytuł oryginalny - Entebbe
 • Reżyseria - Jose Padilha
 • Obsada - Rosamund Pike, Daniel Bruhl, Ben Schnetzer, Eddie Marsan, Nonso Anozie
 • Produkcja - USA, Wielka Brytania
 • Premiera - 19.02.2018 - świat
 • Gatunek - Dramat, Kryminał, Thriller
 • Czas trwania - 107 minut

Zacznijmy może od tego, że poznajemy tę historię z dwóch perspektyw - porywaczy oraz izraelskich władz usiłujących poradzić sobie z nadzwyczajnym i trudnym "problemem". Lubię poznawać punkt widzenia dwóch stron zarówno w życiu i w powieściach, jak i w produkcjach filmowych. Muszę też zwrócić uwagę na to, że kiedy na ekranie pojawiają się porywacze i prowadzą wzajemnie dyskusję, robią to w swoim języku ojczystym - nie po angielsku. Dla mnie stanowi ten szczegół ogromny plus. Zwracam uwagę na takie drobiazgi i cieszy mnie, że komuś chciało się o tym pomyśleć. Mam jeden ulubiony serial opowiadający losy Polaków podczas wojny i naprawdę całym sercem go kocham i mogłabym nieustannie go oglądać, ale przez wszystkie sezony wyjątkowo przeszkadzało mi, że Niemcy i Rosjanie nie rozmawiają w swoich ojczystych językach.

Mimo że opowiedziałam już na początku, o czym ten film jest, chciałabym jednak skupić się jeszcze odrobinę na fabule. Jak już wiecie, samolot zostaje porwany przez czwórkę zamachowców, wśród nich jest dwoje Niemców, a w tych rolach występują doskonali Brigitte Kuhlmann i Wilfried Burke. Zamachowcy za uwolnienie przetrzymywanych podróżników oczekują uwolnienia wielu groźnych terrorystów, co stawia rząd Izraela przed koszmarnie trudnym wyborem. Na dobrą sprawę chodzi już o życie nawet setek ludzi... Co postanowi premier? Tego już Wam powiedzieć nie mogę, musicie odkryć to sami.

Źródło

Gra aktorska jest tutaj na piątkę z plusem, mnóstwo emocji i świetne odtworzenie ról, nie spodziewałam się naprawdę. Niespodzianką było też  dla mnie wtrącenie do filmu zespołu tańca nowoczesnego. Być może część z Was stwierdzi, że był to zbędny zabieg, ja natomiast bardzo jestem zadowolona z tego pomysłu. Traktuję to także jako urozmaicenie, zaskoczenie i sprawdzenie czujności widza.

Lubię thrillery i filmy oparte na faktach, dramaty już niekoniecznie, w końcu życie rzadko nas rozpieszcza, a ja nie lubię dodatkowo się "dołować". Szczerze przyznam, że nie miałam dużych oczekiwań względem tej produkcji, tym milej zostałam jednak zaskoczona i nie przeszkadzało mi nawet, że nie jest to jednak zbyt optymistyczna historia. Aktorzy spisali się bardzo dobrze, akcja pędziła do przodu, nierzadko zaskakując widza. Zdecydowanie jest to film, na który warto jest, pójść do kina.

Ocena: 8/10

Za możliwość obejrzenia filmu, dziękuję Monolith Films


Julia Komorska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz