„Smerfy i wioska dziewczyn. Zdrada Jaskierki” – scenariusz Luc Parthoens i Thierry Culliford, rysunki: Alain Maury, kolory: Paolo Maddaleni

[źródło]

           „Zdrada Jaskierki” to drugi tom serii poświęconej przygodom smerfów w wiosce dziewczyn, czyli ich żeńskim odpowiednikom. Tym razem historia Osiłka, Ważniaka i Ciamajdy rozpoczyna się w momencie, w którym ten pierwszy bierze udział w konkurencji na najsilniejszego, najszybszego i najdzielniejszego smerfa. Jego konkurentką jest Burza, która była dotychczasową zwyciężczynią wszystkich zawodów. Konkurs kończy się remisem, co nie satysfakcjonuje Burzy. Za tym wynikiem opowiada się jej przyjaciółka, Jaskierka. To dodatkowo rozwściecza zawodniczkę, która ośmiesza swoją przyjaciółkę wobec innych smerfów. Kłótnie przerywa pewne niespodziewane wydarzenie: woda w wodospadzie przestaje płynąć. Grupka śmiałków rusza w wyprawę, która ma odkryć tajemnicę znikającej rzeki.


                Zacznę nietypowo – od walorów wizualnych. Szczególnie spodobały mi się te ilustracje, które przedstawiały Osiłka zwisającego na linie w ciemnym korytarzu oraz nurkującą Jaskierkę. Rysunki są bardzo kolorowe, dynamiczne i prezentują różne scenki z różnej perspektywy.

                Fabuła opowiadania jest kilku wątkowa: pierwszy dotyczy relacji dwóch przyjaciółek tj. Burzy i Jaskierki, drugi – odkrycie tajemnicy wysychającej rzeczki i ostatni opowiada o konflikcie Burzy i Osiłka oraz o zmianie ich rywalizacji na współpracę. O ile co do dwóch ostatnich tematów nie mam nic do zarzucenia, to jednak postępowanie Burzy wobec przyjaciółki jest wyjątkowo wredne. Tytuł komiksu to „Zdrada Jaskierki” i autorzy mieli tu na myśli jej kontakty z przyjaciółką, lecz według mnie takie nadwyrężenia zaufania ze strony tytułowej bohaterki nie nastąpiło. Nadto reakcja Burzy była przesadzona, a odwet – niepotrzebny, bez klasy i zupełnie nieuzasadniony. Burza wyśmiewała Jaskierkę, pomówiła ją, robiła w stosunku do niej niestosowane uwagi, a ostatecznie nawet ją fałszywie oskarżyła. Mimo to „smerfika” nie chciała zerwać tej relacji. Sądzę, że przy takim zachowaniu nie powinno być mowy o koleżeństwie, a co dopiero przyjaźni. Nie do końca podoba mi się wizja, w której te fragmenty mogłyby stanowić jakąś pouczającą historyjkę. Według mnie prezentuje ona toksyczną relację, która nie powinna stanowić wzoru naśladowania dla dzieci. Co więcej, sama historyjka uczy bardzo niepokojących zachowań takich jak: kłamstwo, obłuda, bezpodstawna krytyka i wyśmiewanie kogoś.

                Co do wątku z wyschniętym wodospadem to jest on interesujący. Od początku buduje napięcie, wprowadza elementy, które mogą zaskoczyć czytelnika i ostatecznie kończy się happy endem. Myślę, że nie tylko dzieci będą śledzić go z zainteresowaniem. Szkoda tylko, że nie było wyjaśnione jak to się stało, że nagle woda w wodospadzie przestała płynąć. Wydaje mi się, że bez tego tłumaczenia zaistniała luka logiczna w fabule. Gdyby powodem zatamowania rzeki była budowa domu/gniazda to wody ubywałoby powoli, ale sukcesywnie. Woda nie znikłaby nagle i w całości. Jednak autorzy najprawdopodobniej zgodzili się tylko na takie wytłumaczenie.

                W przeciwieństwie do niezdrowej relacji Burzy i Jaskierki, rozbudowa znajomości Osiłka i Burzy wygląda ciekawie i może być bardzo pouczająca dla dziecka. Obie te postaci pozostając sobą, w obliczu zagrożenia potrafią działać razem. Ich wspólne przygody dają podwaliny dla może nie przyjaźni, ale dla stosunku opartego na wzajemnym szacunku i porozumieniu.

                Podsumowując, „Zdrada Jaskierki” ma wiele walorów, choć również nie udało się autorom uniknąć potknięć.
Ocena
7/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Egmont.
Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz