"Wieczny mąż" - Fiodor Dostojewski

   Z twórczością Fiodora Dostojewskiego z pewnością spotkaliście się w liceum, omawiając słyną "Zbrodnię i karę". Należy przyznać, iż jest to pozycja dosyć chętnie czytana przez ludzi i pomimo tego, iż przypięto jej etykietkę "lektura", to jednak jest lubiana. Wiedziałam, że decydując się na kolejną powieść autora, będę miała do czynienia z czymś zawiłym i psychologicznym. Nie myliłam się. Dzieło "wieczny mąż", choć mało znane i krótkie, przedstawia wymowną historię pewnego trójkąta miłosnego.
   Tak więc pan Trusocki był szczęśliwym (jak mu się wydawało) mężem pani Natalii, z którą miał ośmioletnią córkę Lizę. Jak na tamte czasy przystało, ludzi szybko umierali, chociażby na tak zwany suchoty. Podobnie było z ów żoną, która tuż przed śmiercią snuła wielkie plany na przyszłość, a jednocześnie starała się zamknąć to, co już przeżyła. Zapomniała jednak dokładnie posprzątać w swej przyszłości i nie pozbyła się pewnych listów, które miały wpłynąć na życie Pawła Trusockiego i (nie)jego córki. 
  Okazuje się, że najlepszy przyjaciel rodziny, a także główny bohater naszej powieści - Wielczaninow, człowiek charyzmatyczny i kochliwy, miał romans z panią Natalią. Był gotowy nawet zdecydować się na bardzo odważny i szalony krok, którym miała być ucieczka z kochanką. "Ale po pięciu latach myślał już o tym z oburzeniem, a o 'tej kobiecie' - z nienawiścią. Wstydził się owego roku w T.; nie mógł nawet pojąć, że on, Wielczaninow, mógł się był poddać takiej 'głupiej' namiętności!" Wstydził się więc tego, co z przeżył z panną Natalią, czuł wyrzuty sumienia, a po kilku latach odczuł już spokój, który jednakże nie trwał długo.

   Niedługo po śmierci kobiety Trusocki niespodziewanie odwiedza starego przyjaciela. Naturalnie nie przyznaje się do tego, że wie o wszystkim i w sprytny sposób zabawia się Wielczaninowem. Ponadto - nie opiekuje się w należyty sposób córką, na co nasz bohater nie może patrzeć przychylnym okiem, tym bardziej, że domyśla się, iż to jego dziecko. To, co zrobi Trusocki będzie dość okrutne i nie do pomyślenia.

   Gra, którą prowadzi Paweł Trusocki jest niebezpieczna i zawiła, mająca na celu niejako ukaranie niewiernego przyjaciela i upokorzenie go. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że przedmiotem walki jest niewinne dziecko. Z jednej strony Aleksy Wielczaninow walczy ze sobą, ponieważ nie może rozstrzygnąć, czy "przyjaciel" zna prawdę, a z drugiej chciałby go jakoś skrzywdzić za to, co robi jego córce. 

   Walka pomiędzy bohaterami jest tylko i wyłącznie słowna. Ukazane są ich wszystkie wady i wszechobecne zepsucie. Do czego może być zdolna osoba, która była przed wiele lat oszukiwana i żyła w przeświadczeniu, że wszystko się dobrze układa? Z drugiej strony mamy człowieka, który większość życia spędził sam, nie wliczając w to licznych przygód miłosnych. Poza tym jest człowiekiem odrobinę nieszczęśliwym i niespełnionym. Kiedy odkrywa, że ma córkę, to jest w stanie zrobić dla niej wszystko, ale czy obroni ją przed światem?
   Autor zabawia się także nami, czytelnikami, ponieważ nic nie jest mówione wprost, musimy się wczytywać w każde słowo i starać się zrozumieć postępowanie bohaterów. Aleksego i Pawła czeka wiele przygód i do końca będą udawanymi przyjaciółmi. Czeka ich ciężka przeprawa przez wiele niewyjaśnionych spraw z przeszłości i pytanie brzmi - jak może skończyć się taka historia?

  Powieść ta jest odrobinę zagmatwana, posiada kilka wątków i oczywiście głęboki portret psychologiczny każdego z bohaterów, dzięki czemu znamy ich wszystkie uczucia i przeszłość. To nie jest lekka książka, nie każdemu się spodoba. Poza tym jest miejscami dość nudna i jednostajna. Szczerze mówiąc, ta powieść nie jest tak dobra, jak "Zbrodnia i kara". Przy niej, ta książka wypada dość niemrawo i zwyczajnie, ale to już moja opinia.

Ocena: 5/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - MG

Paulina Mocka
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz