"Wszystko z miłości" - Megan Gressor i Kerry Cook

Miłość jest wszystkim i jest też zarazem niczym. Potrafi nierzadko przywrócić do życia, ale potrafi też dosłownie i w przenośni uśmiercić. Bez wątpienia miłość jest potężna i ma największą moc. Mówi się, że tylko człowiek, który kocha, jest coś wart. Nie jest ważne, czy to miłość do dziecka, mężczyzny, rodzica, przyjaciela, zwierzęcia, ważne po prostu, by kochać. Ludzie kochają się od zawsze, najwięksi mężczyźni naszego świata mieli też kobiety, dla których gotowi byli zrobić wszystko. W książce, o której dziś Wam opowiem, opisano 38 romansów wszech czasów. W jednej, niewielkiej książce umieszczono historie z czyjegoś życia, historie prawdziwe. Napisano o uczuciach i porywach serca, które naprawdę miały miejsce, one istniały. Uwielbiam czytać o faktach, mieć pewność, że to, o czym czytam, nie jest tylko wyobraźnią autora. Cenię sobie wyjątkowo literaturę faktu, reportaż i wszelkiego rodzaju dokumentalne publikacje. Jeżeli tak jak i ja, macie słabość to tego typu pozycji, koniecznie musicie dowiedzieć się, co też takiego autorki zamieściły w środku.

Już, kiedy otworzyłam książkę, znalazłam niespodziankę. Spis treści został doskonale zaplanowany i podzielony na wygodne dla czytelnika rozdziały. Takich ogólnych, dużych rozdziałów jest sześć a w nich - Historyczni kochankowie, Królewskie romanse, Namiętności ludzi pióra, Miłość i polityka, Romanse artystów i Hollywoodzkie zauroczenia. Do każdego z tych rozdziałów dopisano co najmniej kilka nazwisk kobiet i związanych z nimi mężczyzn, a także jeden związek homoseksualny.  Tuż obok są oczywiście numery stron, na których czytelnik znajdzie szczegóły danego romansu. Niezwykle ułatwia to czytanie, powiedziałabym nawet, że uprzyjemnia, nie muszę bowiem wertować całej książki, by znaleźć to, co mnie interesuje.

Książę Karol i Camilla Parker Bawles - to rozdział opisujący tych dwoje wybrałam jako pierwszy. Bardzo chętnie czytam wszelkie ciekawostki i nowinki z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Na moich półkach znaleźć można kilka biografii członków właśnie popularnej na całym świecie rodziny Windsorów, naprawdę wyjątkowo mnie intrygują. O romansie Camilli i Księcia Karola było głośno zawsze, plotkowano o nich, prasa nie oszczędzała ich także w licznych zawstydzających i obrażających artykułach, ludzie spoza elity wyrażali się o tych dwoje z pogardą, wielbiąc jednocześnie coraz bardziej Księżną Dianę. Diana była kochana przez ludzi, na co zresztą sobie zapracowała, kochała synów i spędzała z nimi każdą wolną chwilę, starając się jednocześnie dać im najbardziej jak to możliwe, zwyczajne dzieciństwo. Choć życie Diany skończyło się przedwcześnie i to w tragiczny sposób, cały świat o niej pamięta i nadal ją kocha. Jednak co z Camillą i Karolem? Kilka lat po śmierci byłej żony, Karol wreszcie zrobił to, co powinien był uczynić już kilkadziesiąt lat wcześniej. Z całego serca współczuję i jemu i Camilli, bo nie podlega dyskusji fakt, że po prostu są sobie pisani. Przez zmuszenie młodego Księcia do ślubu z Dianą, zniszczono aż trzy życia, odbierając trzem osobom prawo do szczęścia. Camilla na zawsze już pozostanie tą drugą, kochanką, wredną, wtykającą się nieustannie w książęce małżeństwo kobietą, ale w moich oczach jest jedynie istotą, która kochała zbyt mocno, by całkowicie odsunąć się w cień. Musicie o tym przeczytać.Bonnie i Clyde, legendarna para, bo czy jest ktokolwiek, kto o nich nie słyszał? Zawsze o krok od schwytania przez policję, gdzieś na granicy prawa, zawsze razem. Robili straszne rzeczy, kradzież dawała im pieniądze na życie, adrenalinę, podniecenie... Co dawało im zabijanie? Tego nie wiem i nigdy się nie dowiem, ale w tych wszystkich okropieństwach jest też coś pięknego... Powiedzcie sami, czy taka miłość, może i nierozsądna, ale silna na tyle, by trwać pomimo ciągłego strachu, uciekania i czekania nie jest piękna? Kiedy Clyde trafił do więzienia, Bonnie robiła wszystko, by mógł stamtąd wyjść, a kiedy Bonnie podczas jednej z ucieczek została kaleką, Clyde jej nie porzucił, mimo że była spowolnieniem. Stworzeni dla siebie, zakochani ponad wszystko i choć nie było im dane się szczęśliwie zestarzeć, wiedzieli, czym jest miłość.

O Romanie Polańskim słyszeli wszyscy, prawda? Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak niezbyt pochlebnie mówi się o nim w ostatnich latach. Kontrowersyjne romanse z bardzo młodymi kobietami, oschłość i arogancja. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj takie zachowania znajdują uzasadnienie w przeszłości i tak też jest w tym przypadku, co mimo wszystko nie może być jednocześnie usprawiedliwieniem dla chociażby seksu z niepełnoletnią kobietą. Słyszeliście o związku Polańskiego z piękną Sharon Tate? Dla mnie ten niesamowity romans był największą niespodzianką w tej książce. Sharon wpadła w oko mężczyźnie, kiedy ten szukał aktorki do roli w jednym ze swoich filmów. Jak się okazało krótko później, ta dwójka czuła się w swoim towarzystwie bardzo dobrze, pomogli sobie nawzajem pozbyć się traum i kompleksów. Żyli miłością do siebie i oddaniem. Zamieszkali razem, pobrali się, a także spodziewali dziecka. Polański był szczęśliwy, wierzył, że znów będzie miał pełną rodzinę, a to, po traumatycznych dzieciństwie, byłoby dla niego największym błogosławieństwem. Pewna jestem, że to małżeństwo przetrwałoby do dziś, gdyby Sharon Tate nie została zamordowana we własnym mieszkaniu z szykującym się do przyjścia na świat synkiem w brzuchu. Ta tragedia zabiła także Polańskiego, a mężczyzna, chowając ukochaną żonę i syna, bez wątpienia pochował także większość serca i duszy...

Mam nadzieję, że Was zachęciłam, mogłabym pisać i pisać jeszcze długo, ale wolę zostawić Wam też kilka innych niespodzianek. Przeczytacie tu również o jednej z licznych miłostek uwielbianej przeze mnie Marilyn Monroe albo Brigitte Bardot. Jak już wyżej wspomniałam, czeka na Was aż 38 gorących romansów! Niektóre z nich wzruszają, a inne, podobnie jak ten Sharon Tate i Polańskiego, łamią serce... Gorąco polecam Wam tę książkę, jeżeli tak, jak ja uwielbiacie literaturę faktu, to jest, to idealna pozycja dla Was!

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Wydawnictwu Poradnia K


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz