"Zaklinacz. Rebelia" - Taran Matharu


Nie spotkałem się wcześniej z twórczością tego młodego autora. Jednak zaintrygowany Wattpadzie. Historia rozgrywa się w uniwersum Summoner, ale ta książka jest prequelem do pierwszej książki z serii. Nie przeczytałem oryginalnej trylogii, ale pomyślałem, że przeczytam to, aby sprawdzić, czy rzeczywiście nie byłby tak bardzo powiązany z oryginalną trylogią. I tak, jest niezależny. Ma własną podstawę. Buduje swój własny świat. Tworzy własne zło. Zrobiłem dobry wybór. Co nie co o młodym autorze - Taran Matharu urodził się w Londynie w 1990 roku i od najmłodszych lat pasjonował się czytaniem. Jego miłość do historii rozwinęła się w chęć stworzenia swojej własnej, pisząc pierwszą książkę w wieku dziewięciu lat. Serię Summoner rozpoczął publikować na portalu Wattpad.com w wieku 22 lat. Osiągnął ponad 3 miliony odczytów w mniej niż sześć miesięcy.
internetowymi rumorami i zajawką książki stwierdziłem, że zaspokoję swoją ciekawość i dam szansę cyklowi, który zaczynał na

Summoner/Zaklinacz/: Rebelia to prequel dla serii przygód o Flecherze. Podąża za Arkturusem, pospolitym chłopcem pracującym jako stajenny w tawernie. Pewnej nocy Arcturus postanawia zbadać plecak z całym swoim dorobkiem i ukraść konia gburowatego, młodego szlachetnego chłopca, by uciekać w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Znajduje rolki skóry z niezrozumiałym pismem, które czyta na głos, ponieważ dla niego to pozorny bełkot. Nie żeby specjalnie, ale udaje mu się przywołać demonicznego wilka. Następnie natychmiast zostaje znokautowany.

Kiedy okazuje się, że to właśnie Arcturus wezwał demona, co nie zdarza się wśród nieszlachetnie urodzonych, zostaje odesłany do Vocans, szkoły w której zgłębiane są tajniki demonologii. Tutaj dowiaduje się prawdy o swoim dziedzictwie, to tu zaczyna się zaprzyjaźniać i zyskiwać pewność siebie. I tu właśnie prawie umiera, ponieważ "elementy" niezadowolone z pospólstwa w swoich szeregach decydują się na dokonanie własnej zmiany. To nie wszystko. Wieś aż huczy z niezadowoleniem nad chciwością króla, a bunt jest w powietrzu. Kiedy podróż do jednej z posiadłości jego szlacheckiego przyjaciela na krótkie wakacje kończy się zerwaniem grupy i uwięzieniem w dżungli, którą sąsiednie plemiona orków nazywają domem, Arcturus i jego przyjaciele muszą zrobić wszystko, aby ponownie dotrzeć do Vocans i mieć nadzieję, że ta wciąż stoi, gdy nadejdą. Czy zdołają powstrzymać bunt, zanim będzie za późno?

Chciałbym powiedzieć Ci co się dokładnie w powieści dzieje, być może zapełni ci to dotychczasową historię, ale faktem jest, że Acturus tak mało wie o tym nowym świecie demonów i magii, co ja i ty. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w świecie Hominum i nie znasz obsady szalonych postaci, czy też przeczytałeś wszystkie książki i jesteś spragniony więcej, ta powieść zapewnia w równym stopniu wszystkie wymienione przeze mnie rzeczy. Acturus to po prostu stabilny chłopak, który nadaje się do uspokajania koni. Tak przynajmniej myśli. Aż do jednej pamiętnej nocy, kiedy wypowiadanie kilku słów zmieni jego świat na zawsze. Ta książka oferuje pełne akcji wprowadzenie do świata "Zaklinacza" dla nowych fanów i rewelacji oraz fascynujących szczegółów dla innych. Ta książka ma wspaniałe tempo, ale poza tym jest bardzo swojska i lekka. W książce nie ma prawie żadnego romansu, co jest miłą odmianą w young adult fantasy. Jednak ta książka nie potrzebuje romansu, ponieważ ma wszystko inne. Istniejący romans znajduje się w tle pomiędzy dwoma postaciami, które, mogą rozwinąć się głębiej w innych książkach.

Nie musicie znać świata Summonera, by sięgnąć po ta pozycję. Bawiłem się przy niej naprawdę nieźle, odkrywając ten świat z każdą stroną.
OCENA 7/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Jaguar.


~Adam Ochwat    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz