"Choinka" - Gra planszowa

Lubicie ubierać choinkę? Odkąd pamiętam, ozdabianie świątecznego drzewka, było jedną z moich ulubionych bożonarodzeniowych tradycji. W moim rodzinnym domu choinka była zawsze, ale to zawsze obowiązkowo duża i żywa, a bombki na gałązkach w różnych kolorach. Mieliśmy też i cztery wyjątkowe bombki z imionami moich rodziców, brata i moim, dwie z nich przetrwały chyba do dziś. Pamiętam też, że co roku, mimo zachowania szczególnej ostrożności co najmniej jedna z bombek lądowała na podłodze i tłukła się w drobny mak. Nawet to miało dla mnie swój urok. Zdobienie zielonego drzewka lubię jeszcze bardziej, od kiedy na świat przyszła moja córeczka, w tym roku z wielkim zaangażowaniem i radością nam pomagała. Wieszała słodkości, łańcuchy, lampki i bombki, a nawet nałożyła razem z dziadkiem gwiazdę na czubek. Powiem Wam, że właśnie dla takich chwil warto żyć. Szkoda tylko, że takie chwile są raz w roku, prawda? Okazuje się jednak, że wcale nie muszą! Oczywiście wiem, że planszówka to nie to samo, co ubieranie prawdziwej choinki, ale jednak jakaś mała namiastka jest, a grać może cała, czteroosobowa rodzina! Co prawda producent wiek najmłodszego gracza określa na osiem lat, a to już całkiem sporo, ale zawsze możecie przerobić odrobinkę zasady dla swojego młodszego łobuziaka!

W pudełku znajdziecie następujące elementy:

- 4 choinki,
- 30 płytek celów,
- 106 ozdób choinkowych,
- Ołówek,
- Notes,
- Instrukcję.

Cel gry:

Gra będzie trwała 3 rundy. Waszym zadaniem jest ubranie choinki i zdobycie jak największej liczby punktów. Do dyspozycji macie aż 3 rodzaje bombek, cukierki, piernikowe ludziki i światełka. Od tego, w jaki sposób ubierzecie swoje choinki, zależy Wasz końcowy wynik.

Przygotowanie do gry:

Na początku zaznaczę Wam jeszcze, że ozdoby oznaczone dzwonkiem wykorzystujemy tylko podczas 4-osobowej gry.

W zależności od liczby graczy losowo wybierzcie liczbę piernikowych ludzików, pozostałe schowajcie do pudełka.
Biorące udział w grze ludziki dołączcie do pozostałych ozdób i potasujcie je. Stwórzcie z nich stos i umieśćcie na środku stołu.

Każdy gracz bierze 3 elementy choinki z wybranym rodzajem ozdób na rewersie i składa je w jedną choinkę. Następnie kładzie przed sobą na stole.

Weźcie płytki celów oznaczone 1 i 2 prezentami. Potasujcie je i rozdajcie po 4 każdemu z graczy. Płytki należy trzymać tak, aby rywale nie widzieli, co się na nich znajduje.
Resztę płytek, również te z 3 prezentami schowajcie do pudełka.

Wyrwijcie kartkę z notesu i napiszcie na niej Wasze imiona, jeden z graczy podczas gry zapisywać będzie zdobyte przez Was punkty.

Zanim zaczniecie rozgrywkę, przyjrzyjcie się, jak wyglądają wszystkie choinkowe ozdoby, które macie do dyspozycji.


Przebieg rozgrywki

Gra trwa 3 rundy, a podczas każdej z nich musicie wykonać poniższe działania:

1. Wzięcie ozdób choinkowych
2. Wybór celu
3. Dekorowanie choinki
4. Zdobywanie punktów

1. Każdy bierze 8 ozdób ze stosu. Musicie trzymać je w taki sposób, by nie widzieli ich rywale.

2. Podczas przygotowania każdy dostał 4 płytki celów, teraz spośród nich wybieracie po jednej płytce. Połóżcie je przed sobą obrazkiem do dołu. Gdy wszyscy odłożą już swoje płytki, ujawnijcie je i ułóżcie w rzędzie na środku stołu. Płytki te mają za zadanie informować wszystkich graczy, za co będzie można zdobyć na koniec rundy punkty.

3. Każdy wybiera jedną ozdobę spośród 8 posiadanych, nie pokazuje jej rywalom. Gdy wszyscy już wybiorą, umieszczają je na swoich choinkach.
Pozostałe ozdoby należy przekazać osobie siedzącej po lewej stronie.
Ponownie spośród 7 trzymanych w ręku ozdób wybieracie jedną, umieszczacie na choince i przekazujecie dalej 6.
Runda toczy się w ten sposób do momentu, w którym zostaną Wam po 2 ozdoby w ręku, wówczas jedną z nich umieszczacie na choinkach, a drugą odkładacie do pudełka.


Zasady umieszczania ozdób na choince:

- ozdoby można umieszczać na wolnych polach,
- ozdoby nie muszą do siebie przylegać,
- ozdoba może być umieszczona do góry nogami,
- połówki światełek nie muszą do siebie pasować.

Koniec gry

Gra kończy się po zakończeniu 3 rundy. Dodatkowe punkty gracze zdobywają za:

- płatki śniegu na ozdobach,
- piernikowe ludziki,
- światełka choinkowe,
- nieskreślone świąteczne laski.


Oczywiście w instrukcji znajdziecie jeszcze dokładniejsze wskazówki, wzbogacone o szczegółowe ilustracje. Jeżeli po moim niedługim opisie coś jest dla Was niejasne, z pewnością, gdy weźmiecie do rąk instrukcję, wszystko stopniowo się Wam rozjaśni. Zasady naprawdę nie są skomplikowane, a do zapamiętania także wbrew pozorom nie jest dużo. Zawsze jednak podkreślam, że na początku i tak instrukcja jest niezbędna.

Choinka zdobi nasze domy bardzo krótko, ale jak widzicie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dekorować choinkę nieco częściej. Myślę, że nie tylko Wasze dzieci będą czerpały frajdę z tej gry, ale także Wy! Jako mama wiem, że nic nie cieszy rodzica bardziej, niż radość dziecka. Moja córeczka ma trzy latka i choć gra z nią nie ma nic wspólnego z grą według zasad, to jest absolutnie najlepsza na świecie!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz