"Fantastyczne światy" - gra karciana Rebel

"Fantastyczne światy" - czyli co to za gra, o co w niej chodzi, co się z czym je, jak w ogóle grać i czy w ogóle warto?

Jeśli marzy Ci się zostanie wszechmocnym władcą odległej krainy, budowanie własnego imperium, stworzenie potężnej armii, która pomoże osiągnąć Ci sukces i będzie dzielnie walczyć w Twoim imieniu, to ta gra jest zdecydowanie dla Ciebie! I pamiętaj, że najlepszy władca może zdobyć wszystko, nawet posiąść potężne artefakty i opętać maga.

Bardzo lubię gry, które nie składają się z ogromnej ilości elementów, dlatego też polubiłam "Fantastyczne światy", ponieważ mamy tutaj tylko:
- 55 kart,
- instrukcję,
- notes punktacji.
Dla mnie po prostu rewelacyjnie, ponieważ nie musiała głowić się z zasadami i ogarnianiem wielu elementów, a dzięki temu szybko rozpocząć grę.

CEL GRY
Głównym celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, które pozwolą wygrać nam rozgrywkę. Zebranie punktów jest bardzo proste, bowiem zadaniem każdego gracza jest dobieranie kart z talii oraz obszaru odrzuconych kart w taki sposób tak, stworzyć jak najciekawszą i najlepszą kombinację.

CO ZAWIERAJĄ KARTY
Karty podzielone są na 11 zestawów, które mówią o przynależności do danej grupy. Mamy tutaj chociażby karty armii, czarodziejstwa, pogody. Dodatkowa każda z nich posiada unikalną nazwę, która znajduje się na samej górze karty.
Na kartach znajdziemy również informację o podstawowej sile w skali 0 - 40, a także adnotację odnośnie premii lub kary jaką daje, w zależności od kart jakie posiada dany gracz. I tutaj jest naprawdę bardzo ciekawie, trzeba dobierać umiejętnie karty do swojej puli, aby dostawać jak najmniej kar.

ROZGRYWKA
Grę rozpoczynamy poprzez rozdanie każdemu graczowi 7 kart oraz wylosowanie osoby, która zaczyna. Oczywiście po rozpoczęciu rozgrywki, obowiązuje zasada ruchu wskazówek zegara.
Gracz rozpoczynający grę może wziąć na samym początku tury tylko i wyłącznie kartę z talii, natomiast pozostali uczestnicy mają już większy wybór, bowiem mogą dobierać karty również z kupki odrzuconych kart. Należy jednak pamiętać, że nie można brać kart i nie dawać niczego w zamian. Jeśli bierzemy kartę, musimy jedną odłożyć na stos kart odrzuconych. Karty na stos należy odkładać awersem do góry i w momencie gdy znajdzie się tam 10 kart, gra kończy się i każdy gracz podlicza punkty z kart, które ma w ręce. W przypadku remisu, wygrywa osoba, która posiada NAJNIŻSZĄ sumę podstawowej siły kart na ręce.

Punkty na koniec gry liczymy poprzez dodanie do siebie siły swoich kart, uwzględniając wszystkie premie i kary. Wyjątkiem tutaj są karty Fatamorgana oraz Zmiennokształtny, które wnoszą dodatkowe korzyści do gry i pozwalają np. zduplikować nazwę i zestaw danej karty. Punkty wpisujemy do notesu punktacji według instrukcji i zasad punktowania.

Jest to podstawowa rozgrywka, ale możemy zagrać w grę również w innych wariantach np. dla 2 osób, gdzie rozpoczynamy zabawę bez żadnej karty lub w przypadku rozgrywki dla 3-7 graczy w świecie chaosu możecie wymieniać się między sobą kartami. Instrukcja zawiera kilka wariantów gry, dzięki czemu możemy urozmaicać sobie rozrywkę.


MOJA OPINIA
Pierwszą i zdecydowanie rewelacyjną zaletą gry jest to, że każda rozgrywka wygląda inaczej, a budowane imperium jest niepowtarzalne. Jest to super, bowiem gra się nie nudzi i można grać w nią wielokrotnie.

Karty mają naprawdę świetne zasady działania, które napędzają grę. Jedne zapewniają premię, inne anulują działania innych kart, a kolejne usuwają kary. Każda z nich jest zróżnicowania i dzięki temu gra jest ciekawa, a wszystkie rozgrywki różnią się od siebie.

Super opcją jest różnorodność wariantów gry, bo możemy grać z grupką znajomych na zasadach świata chaosu lub też w standardowej formie, a gdy chcemy spędzić leniwy wieczór z partnerem, zapewniając sobie rozgrywkę karcianą, to bez problemu jesteśmy w stanie grać w dwie osoby. Ja osobiście jestem zachwycona z takich wariantów, ponieważ gra jest uniwersalna i sprawdza się w każdym momencie.

Zaletą instrukcji jest przede wszystkim proste i klarowne wyjaśnienie zasad, a także umieszczenie najczęściej zadawanych pytań. I jest to naprawdę dobre, ponieważ miałam dylemat w przypadku kart, które sobie wzajemnie zaprzeczały i znalazłam rozwiązanie w dziale pytań, a inaczej pewnie musiałabym szukać wyjaśnień w internecie lub wymyślić swoje zasady.

Gra jest bardzo prosta i przyjemnie się w nią gra. Wystarczy tylko załapać zasady działania kart, punktowania, pojąć, które karty mają najważniejsze działanie, zrozumieć i przyswoić zwroty znajdujące się w opisach premii i kar, a rozgrywka będzie naprawdę przyjemna. Ja bawiłam się świetnie, gdy grałam w grę i bardzo szybko mogłam wyjaśnić jej zasady dwunastolatkowi, który czerpał radość z zabawy.

"Fantastyczne światy" to pozycja uniwersalna, która sprawdzi się w każdym momencie. Zasady gry są bardzo proste, dzięki czemu można zabrać ją ze sobą chociażby na wspólny wieczór ze znajomymi. Zdecydowanie jest to ciekawa rozrywka, a rywalizacja za każdym razem przebiega inaczej i wywołuje emocje. Jest to pozycja, która zasługuje na uznanie. Jedyne co mogę polecić od siebie dla przyszłych graczy, to rozważenie zrobienia sobie ksero notesu punktacji, bo chociaż jest sporo stron do zapisania, to jednak przy sporej ilości rozgrywek szybko może się on skończyć.

Ocena: 10/10

Za grę dziękuję wydawnictwu Rebel.


Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz