"Filmowe menu" - Andrew Rea

Osobiście mam kilka słabości, w tym jedzenie, a także polskie kino. Ku mojej radości  Andrew Rea postanowił połączyć te dwie rzeczy, a ja uświadomiłam sobie,  że ludzie bardzo często przynoszą do swojego życia codziennego to, co zobaczyli chwilę wcześniej na ekranie. "Filmowe menu" to przewodnik kulinarny dla każdego miłośnika kina.  Jego twórcą jest mężczyzna, który prowadzi na YouTubie bardzo popularny, zwłaszcza za granicą kanał. Publikacja, w której znalazło się kilkadziesiąt przepisów zaczerpniętych z filmów, a czasami jedynie nimi inspirowanych, jest  co podkreśla autor, nieoficjalną i nieautoryzowaną wersją. Oznacza to tyle: nie została ona zatwierdzona przez twórców, producentów oraz osoby w rękach których znajdują się prawa do poszczególnych filmów. Przyznaje szczerze, że wielu z zaprezentowanych tytułów  wciąż nie znam. Przede mną sporo filmów do nadrobienia. Znajdziemy tutaj między innymi kurczaka w sosie czekoladowym z filmu "Śniadanie u Tiffaniego" czy kanapkę filadelfijską z "Creed- Narodziny legendy". W książce zostały zebrane przepisy od słodkości po dania główne. Co ciekawe przed każdym przepisem znajdziemy krótki wstęp z opisem  filmu z którego on pochodzi, a także  kilka cytatów oraz kadr z datą produkcji. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć,  że niewątpliwie najlepszym elementem tej publikacji są zdjęcia, przyciągają wzrok czytelnika, nawet jeśli nie specjalnie interesuje się on  kulinariami.


W "Annie Hall" Woody Allen i Diane Keaton zmagają się ze skorupiakami w scenie, która dodaje nieco komizmu ich skomplikowanemu związkowi. Ale homary wcale nie muszą być zabawne: kiedyś uważano jest że śmieciowe jedzenie podawane tylko więźniom i biedocie. Jednak tak jak w przypadku wielu współczesnych przysmaków- te, niegdyś niedocenione, obecnie uznane są za rarytasy w dodatku dość drogie.

Każdy z nas lubi sobie od czasu do czasu pofantazjować. Bardzo często po obejrzeniu jakiegoś filmu wyobrażamy sobie, że w  życiu prywatnym odtwarzamy jego główną rolę, a czasami nawet  przynosimy do swojego życia charakterystyczne zachowania, gesty czy upodobania. Dzięki przepisom zebranym przez autora, możemy się poczuć jak główni bohaterowie.Jeśli ten fakt nadal do kogoś nie przemawia zdradzę tylko, wybrane  filmy nie ograniczają się do jednego okresu. Wspólnie odkrywamy tutaj nie tylko produkcję pojawiające się w przeciągu kilku ostatnich lat, ale również sporo starsze tytuły, jak na przykład "Rzymskie wakacje" z 1953 roku. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Już na samym wstępie poznajemy kilka ciekawych faktów, jak na przykład ten, że przeszło dwie dekady po premierze "Seksu w wielkim mieści"  przed piekarnią, która została ujęta w tej produkcji, niezmiennie ustawia się kolejka chętnych na muffinki. Przypomnę tylko, że w jednym z odcinków bohaterki zajadały się właśnie takimi słodyczami. Wśród zebranych przepisów są te banalnie proste oraz takie którym trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie czeka nas  nagroda w postaci pysznego dania."Moonlight" to opowieść o młodzieńczych zmaganiach dorastającego homoseksualisty w jednej z najgorszych dzielnic Miami. Film zdaje się wykorzystywać tętniącą życiem lokalną kuchnie latynoamerykańską, gdzie jedzenie jest metaforą troski i prawdziwej bliskości. Kurczak z grilla jest tym, czym stary przyjaciel może nakarmić złamanego życia człowieka, a zarazem świetnym przykładem na to, jak najprostsze składniki zyskują, gdy są przygotowywane z miłością.


Trudno mi jednoznacznie ocenić czy "Filmowe menu" to bardziej książka dla fanów kina czy jednak dla kochających gotować. Myślę, że w obu przypadkach sprawdzi się idealnie.Polecam oddać się tej niecodziennej lekturze.


Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania dziękuję: Laurum.~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz