KONCEPT Kids Zwierzaki - Rebel


Jeśli szukacie dobrej, wesołej, solidnej, szybkiej, przyjaznej i o walorach edukacyjnych gry kooperacyjnej dla małych dzieci i starszaków, w którą zdecydowanie można i zaleca się grać w rodzinnym gronie, to powinniście sięgnąć po KONCEPT Kids Zwierzaki.

Gra docelowo przeznaczona jest już od 4 roku życia i można grać w nią w maksymalnie 12 osób. Doskonały pomysł na zabawę podczas przyjęcia urodzinowego lub w czasie świątecznym, gdy spotykamy się w większym gronie osób. Autorzy, Alain Rivollet i Gaetan Beaujannot przewidzieli również kilka poziomów trudności rozgrywki, które możemy rozegrać w zależności od stopnia zaawansowania naszych graczy. Znalazł się też wariant dla dzieci od 6 lat, więc pozycja ta zdecydowanie jest uniwersalna i typowo rodzinna. My jesteśmy zachwyceni.

Przyznam, że już sporo wody upłynęło od kiedy trzymałam w rękach tak prostą i zarazem zadowalającą instrukcję do gry. Nawet nie wiem, czy jest sens opisywać Wam zasady, gdyż klarowniej już się raczej nie da, ale naturalnie opiszę je, żebyście mieli pełny pogląd na grę przed ewentualnym zakupem, bo tłumaczyć tutaj jednak nie ma już czego.

Zawartość:
- plansza;
- 110 kart (czerwonych i niebieskich);
- 16 plastikowych ramek;
- plastikowa podstawka (na kartę);
- instrukcja;
- skrócony opis zasad (który Wam pokażę na zdjęciu).

Przewidywany czas gry to około 20 minut.
Wiek graczy od 4 lat.
Liczba graczy od 2 do 12 osób.

Jak się przygotować do gry?
Planszę kładziemy na środku stołu, a obok niej plastikowe ramki oraz zakryte 12 kart wylosowanych z potasowanej uprzednio talii (niebieskie karty prostsze). Reszta kart do pudła – nie są potrzebne. Najstarszy gracz (zwykle rodzic) stawia przed sobą plastikową podstawkę.

Na czym gra polega?
Najstarszy gracz (osoba dorosła) próbuje odgadnąć zwierzę dzięki wskazówkom udzielanym mu przez wszystkie grające dzieci. Za każdą odgadniętą kartę na koniec gry zyskujemy 1 punkt.

Jak gramy?
Gracz umieszcza kartę z wierzchu zakrytego stosu na plastikowej podstawce przed sobą tak, żeby tylko dzieci widziały danego zwierzaka. Wtedy zaczyna się właściwa zabawa, w której dzieci mogą sobie wzajemnie pomagać. Każde z nich po kolei rozmieszcza plastikowe ramki na planszy w taki sposób, aby pomóc Graczowi zgadnąć zwierzę. Gracz może zgadywać ile tylko zamarzy, lecz dzieci odpowiadają mu jedynie „tak”, albo „nie”.

Co dalej?
Jeśli Gracz odgadnie zwierzę, to odkrytą kartę kładzie obok talii, natomiast jeśli się poddał, albo gdy wszystkie plastikowe ramki (16) zostały już ułożone i hasło wciąż jest nieznane, Gracz musi się poddać. Gra toczy się dalej na tych samych zasadach, ale za tę nieodgadnioną kartę nie otrzymujemy żadnych punktów – odrzucamy ją do pudła.

Kiedy koniec?
Jak wykorzystamy całą wylosowaną talię (12 kart). Liczymy punkty i porównujemy wynik ze skalą w instrukcji.

Gra do zrozumienia jest banalnie prosta, niemniej jednak do symboli podpowiedzi trzeba trochę przywyknąć, no i jak będą dzieci wybierać dla nas podpowiedzi, to już kompletna zagadka. Swoboda i nieszablonowe myślenie hula podczas rozgrywki na pełnej bandzie. Jest śmiesznie, jest wesoło: „No jak to, mamo, nie wiesz?” – śmiech.

Dostępne są jeszcze trzy warianty rozgrywki, które możemy dowolnie łączyć, zachowując podstawowe zasady.

Wariant: Odwróćmy role
Dziecko zajmuje pozycję Gracza i zgaduje zwierzę.

Wariant: Poziom trudności kart
Niebieskie karty – popularne zwierzątka znane większości dzieci z różnych źródeł (bajki, książeczki, szkoła/przedszkole itp.)
Czerwone karty – rzadko spotykane zwierzęta.
Możemy grać wszystkimi kartami, albo tylko w wybranym kolorze.

Wariant dla dzieci w wieku lat 6+
Takie kooperacyjne kalambury, jak nic. Hasło odgaduje cała grupa, a podpowiedzi udziela tylko jedno z dzieci.
Do gry przygotowujemy 24 karty. Podczas tury gracz, który będzie naprowadzał pozostałych, losuje z nich 2 karty i wybiera tylko jedną, którą umieszcza przed sobą na podstawce, druga zaś leci do pudła. Pozostali gracze zgadują hasło do momentu udzielenia poprawnej odpowiedzi, lub gdy spasują. Potem zaczyna się tura kolejnej osoby – też losuje 2 karty i wybiera sobie z nich jedną.

Uważam, że to świetna gra pomagająca połączyć, czy też raczej wciągnąć w jedną zabawę dzieciaki w różnym wieku. Nadzór rodzicielski, czy też po prostu kogoś starszego jest niezbędny w najmłodszych grupach, przy starszakach warto zerkać i trzymać rękę na pulsie. Najlepiej jest jednak dać się wciągnąć dzieciakom w zabawę i czynnie z nimi uczestniczyć w każdym z wariantów, nawet jeśli są starsze i sobie teoretycznie poradzą. Nad zaletami wspólnego, rodzinnego grania nie będę się rozwodzić, ponieważ potrafi to chyba każdy wyczuć. W KONCEPT Kids Zwierzaki dochodzą jeszcze zalety w postaci poszerzenia wiedzy i słownictwa, a pozytywna integracja sprawia, ze ostatecznie każdy jest zadowolony. Bo nie tylko dziecko stara się zgadnąć i zdobyć dla nas punkt (wariant 6+), ale też nam powinno zależeć, aby jak najlepiej udzielić mu podpowiedzi. Nie mam nic do zarzucenia tej grze, jest solidnie i ładnie wydana, przemyślana i bardzo rodzinna.

Ocena 10/10

Za możliwość zagrania dziękuję Wydawnictwu Rebel


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz