„Mały poradnik życia. Kalendarz 2019” - H. Jackson Brown, Jr


„Mały poradnik życia. Kalendarz 2019” już od dość dawna przykuwał mą uwagę. Uwielbiam od dziecka tradycyjne zdzieraki, wciąż pamiętam, jak u moich dziadków w Olecku wisiał takowy w kuchni. Z ogromną ciekawością zaczytywałam się w podstawowych informacjach w nim zawartych, jak data, imieniny, wschody i zachody słońca, fazy księżyca, dzień roku, tydzień, ale też inspirujące cytaty, dowcipy i co dla mnie było najfajniejsze, dłuższe treści na odwrocie z przepisami, wiedzą na jakiś temat, zarówno praktyczną, jak i dla poszerzenia horyzontów. A to wszystko w takim małym, tanim, kalendarzowym zdzieraku. Ach, wspomnień czar.
Recenzowany dzisiaj przeze mnie kalendarz jest trochę inny, gdyż skrywa się za nim pewna konkretna historia. H. Jackson Brown, Jr spisał własnoręcznie różne rady, spostrzeżenia i przypomnienia dla wyjeżdżającego na studia syna. Wszystkie te porady (aż 511) zostały w późniejszych czasach opublikowane w trzech tomikach „Małego poradnika życia”, a teraz mamy też możliwość czytać je codziennie ujęte w praktycznym kalendarzu.

Byłam bardzo podekscytowana tym, co zobaczę w środku. Kalendarz jest zamknięty w solidnym, kartonowym pudełku, więc powinien prezentować się w idealnym stanie. Co mnie osobiście zaskoczyło, wewnątrz znajduje się kartonowa podkładka, która umożliwia nam zarówno postawienie kalendarza na biurku, jak i powieszenie go na ścianie. Oba rozwiązania wydają się fantastyczne, gdyż nie każdy może mieć wygospodarowane miejsce na ścianie dla kalendarza. Ja mam, ale u mnie musi wisieć trójdzielny, który ułatwia mi planowanie i ogarnianie wszelkich nadchodzących wydarzeń oraz wizyt lekarskich.


Kalendarz zawiera 365 białych kartek przypisanych jednemu dniu tygodnia. Niedziele są wyjątkowo oznaczone czerwonym numerem, pozostałe dni zaś są całkowicie na czarno. Przy każdej dacie tradycyjnie mamy informacje o wschodach i zachodach słońca oraz księżyca, imieniny, dzień i nazwę miesiąca. Oprócz tych podstaw znajdziemy najważniejsze, czyli zapowiedziane porady zarówno po polsku, jak i po angielsku. Ucieszy to pewnie osoby dwujęzyczne, ale również te, które lubią się sprawdzać, na ile znają obcy język. Ja lubię porównywać, na ile tłumaczenie jest dosadne, czy coś umknęło tłumaczowi, czy oddał znaczenie porady idealnie. Wiadomo, że nie jest co dosłowne tłumaczenie, gdyż często gubiłby się sens i forma takiej wypowiedzi. Znaczenie jednak jest adekwatne w obu językach.


Porady momentami lekko wzruszają, czasem są oczywiste, momentami dają do myślenia, zachęcają do działania, a czasem zaskakują. Nie wszystkie mi odpowiadają, niektóre są dla mnie bez znaczenia, jak: „Miej przynajmniej jedną rzecz do ubrania z Myszką Miki.”, ale też część jest zabawna w dziwny sposób, jak: „Sprawdź, czy jest papier toaletowy, zanim usiądziesz.”. Na szczęście lwia część jest bardziej merytoryczna i wartościowa, nawet jeśli porada jest błaha. Rodzice znajdą tu również sporo trafiających tekstów, ale nie znaczy to, że nie ma nic dla starszych dzieci, właściwie jest to bardzo uniwersalna publikacja. Cieszę się, że ja mam.


Generalnie jestem zadowolona, jest ładny, dobrze się prezentuje, ciekawi, ale też spełnia swą podstawową funkcję kalendarza. Mamy też w nim całkiem sporo miejsca na notatki, czy to z tyłu kartek, czy też przy dacie, dzięki czemu ważne sprawy nam nie umkną. Rok 2019 zaczęłam już z trzema kalendarzami, co jest w sumie trochę zabawne. Trójdzielny w kuchni do ogólnego planowania, osobisty tygodniowy dziennik w torebce (i w ogóle zawsze pod ręką) oraz na stole zdzierak, czyli recenzowany „Mały poradnik życia.” aby każdy domownik i gość, mógł go dobrze widzieć i przeczytać kolejne spostrzeżenie. Kto wie, może ten rok będzie obfitował w szczęście? Życzę tego Wam wszystkim.
„Pamiętaj, że minuta gniewu odbiera ci sześćdziesiąt sekund szczęścia.”

Ocena 8/10

Za możliwość zapoznania się dziękuję Wydawnictwu Media RodzinaUla Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz