"Memory Games Jobs" - Regipio


To szybka gra z prostymi zasadami niebywale rozwijająca pamięć. Przeznaczona jest dla jednego do
trzech graczy (choć grać mogłoby i więcej)w wieku czterech i więcej lat.

Mechanika

Zamysłem gry jest gra w pamięć czyli „Memory” która ma nas zaprowadzić do zapamiętania 36 słów w języku angielskim i rozwinąć nasze umiejętności wysławiania się oraz zadawania pytań.
Rywalizacja jest wpisana w założenia gry i dzięki temu ma nas prowadzić do rozwoju językowego oraz do wesołego spędzania czasu z rodziną.
Podstawowa rozgrywka „MEMORY GAME”
Całość rozgrywki opiera się na obróceniu wszystkich kafli stroną z obrazkiem i słowem do dołu, a następnie gracz po graczu odwracanie ich i wymawianie słów z kart po angielsku.
Jeżeli słowa na kartach się nie parują należy odłożyć je z powrotem do puli odwróconych w dół.
Jeśli zaś na obrazkach znajduje się para, gracz ją zatrzymuje. Gra kończy się w momencie odwrócenia wszystkich kart i zebrania wszystkich par. Rozgrywkę wygrywa gracz który zebrał większość odwróconych par.
Alternatywna rozgrywka 1 „ASK AND GUESS”
Jeden kafel z każdej pary jest kładziony obrazkiem do dołu na stole. Jeden z graczy wybiera kafel i podnosi go tak aby inni nie widzieli jego zawartości. Kolejno w każdej turze każdy z graczy zadaje pytanie i usiłuje zgadnąc co kryje się na kaflu. Gracz który zgadnie zatrzymuje kafel.
Wygranego określa ilość zebranych kafli.
Alternatywna rozgrywka 2 „THE RACE FOR CARDS” - wariant czasowy
Jeden kafel z każdej pary jest kładziony obrazkiem do dołu na stole. Należy ustawić stoper na 3 minuty. Gracz bierze kafeli do ręki i opisuje jego zawartość tak aby inni zgadli jego zawartość celem jest aby opisać jak najwięcej kafli w zadanym przedziale czasu. Gracz który opisze więcej haseł dobrze wygrywa.
Wykonanie
Gra jest produktem budżetowym, ale zakładam, że takie było jej założenie – kafle choć wydrukowane w dobrej jakości raczej szybko ulegną uszkodzeniu zwłaszcza przy rozgrywce z młodszymi graczami. Nie wiem czy wybór grubszego papieru nie byłby ciut lepszym wyborem na kafle. Największy zarzut mam do pudełka. O ile jest ono ładne i schludne, to jego zamknięcie pozostawia wiele do życzenia - w czasie dojazdu do klubu z grami planszowymi pudełko rozsypało się samo z siebie kilka razy. Instrukcja zawiera w sobie wszystkie słowa które pojawiają się na kaflach w sześciu językach: Polskim, Angielskim, Czeskim, Hiszpańskim, Niemieckim i Rosyjskim. Jedyna rzecz do której można się tu przyczepić to brak polskiej instrukcji w środku.
Ilustracje oraz kolorystyka jest wyważona, opiewa generalnie w zdjęcia zawodów wykonywanych przez osoby na kaflach. Za plus mogę dodać, iż poza twardym zapisem literowym znalazło się też miejsce na zapis fonetyczny co przy pracy z młodszymi graczami może być bardzo pomocne.


Podsumowanie
Gra może nie jest ideałem, który trafi na półki większości graczy, ba pokuszę się nawet, że powinna to być raczej obowiązkowa pomoc szkolna dla pierwszo - do czwarto - klasistów.
Niemniej jednak walorów dydaktycznych nie można całej linii MEMORY od wydawnictwa REGIPIO odmówić.


Zalety:
 • Proste zasady, jeżeli ktoś grał w memory lub zna język angielski w stopniu podstawowym
 • 3 tryby alternatywnej rozgrywki
 • Ładne wykonanie graficzne
 • Małe pudełko odpowiednie pod zawartość
Wady:
 • brak instrukcji w języku polskim
 • pudełko posiada słabej jakości zamknięciem (niedomykanie pudełka)
 • karty bardzo szybko się niszczą
OCENA 5/10


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu REGIPIO

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Super, kolejna gra do nauki języka angielskiego :). Dziękuję za podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń