„Miej umiar. 52 kroki do życia po swojemu” – Natalia Knopek

     Natalia Knopek jest autorką bloga simplife.pl, na którym promuje swoją pasję i sposób na życie – jogę. Pojawiają się również inne tematy dotyczącego zdrowego stylu życia, który jest kluczowy do osiągnięcia szczęścia. Blog ma około 4 lat, więc dorobił się też już obszernej tematyki podzielonej na kategorie: minimalizm, moim zdaniem, podróże, kuchnia, naturalnie, inspiracje,  psychologia i związki oraz motywacja i organizacja. Nie znałam dotychczas tego miejsca w Internecie i przyznam szczerze, że wstępnie nie zamierzałam dodawać kolejnego bloga do listy rzeczy, które zapełniają mój wolny czas. Przecież i tak już spędzam mnóstwo czasu w social media, po co mi kolejny blog do przeglądania? Lecz moje zdanie zmieniło się, gdy zaczęłam zagłębiać się w treść, którą zechciała przekazać nam autorka. Dlaczego?
Już spieszę z odpowiedzią.


       Z tego, co zdążyłam zauważyć autorka postanowiła stopniowo wprowadzać zmiany w swoim życiu, lecz trwało to latami. Zamiast szukać inspiracji, motywacji czy dobrego słowa po prostu zaczęła działać, lecz nie przewartościowywała swojego życia gwałtownie. Zaczęło się od szukanie siebie w drobiazgach każdego dnia. I takim sposobem od codziennej aktywności  trwającej 10 min została nauczycielem jogi i porzuciła dotychczasowy zawód. Na swoim blogu dzieli się właśnie tą radością prostych rzeczy i zachęca, aby zwolnić i bardziej cieszyć się tym, co mamy. Książka powstała na prośbę czytelników bloga, a na blogu możemy znaleźć wstęp, który był pierwowzorem do aktualnego wydania książki. Jak sama określa autorka – książka jest bardziej przemyślana i bogatsza.
„Słuchaj innych, ale… wierz przede wszystkim sobie.”
     Pani Natalia zwraca się do nas prosto od serca. Nie generalizuje, nie szufladkuje, wszystko opiera się na jej własnych przeżyciach, na mądrościach zasłyszanych od ludzi, których warto słuchać. Czytając jej wypowiedzi mam wrażenie, że siedzi obok mnie i ze mną rozmawia. Pierwsze co podkreśla to fakt, że tej książki nie czyta się „od deski do deski”, ponieważ nie o to tu chodzi. Książka ma 52 rozdziały – rozdział na każdy tydzień. Zachęca nas do zaplanowania nadchodzącego tygodnia,  a wszystko po to, aby lepiej zrozumieć siebie, ludzi, którzy nas otaczając, aby zachwycić się pięknem dnia i ciszą, która dość często jest zagłuszana telefonami, rozmowami o niczym czy też tzw. Bieżączką.


        MIEJ UMIAR to książka o minimalizmie, który dotyczy wszystkich rozdziałów naszego życia. Nie tylko rozmawiamy tutaj o posiadaniu i uświadamianiu, że wszystko kosztuje, zwłaszcza nasz czas, pieniądze i przestrzeń, w której żyjemy, ale również odwołujemy się do dbania o nasze ciało, uzdrowienia naszych relacji i o budowaniu ich na nowo, zarówno z innymi, jak i ze sobą. W pędzie tego świata coraz częściej potrzebujemy powiedzieć sobie nawzajem – zwolnij. Kochaj. Jesteś tego warta. Poza tym, jak przystało na dobrego przyjaciela, autorka nie tylko przytula czytelnika czy o niego się troszczy. Potrafi w grzeczny sposób wytknąć nam błąd i wypomnieć te wszystkie wymówki czy górnolotne hasła, które nam towarzyszą, potrząsnąć nami, a wszystko po to, aby nasze życie było… bardziej nasze.

„Jeśli masz jakiś pomysł, zrealizuj go. Nie czekaj na pozwolenie  ani na to,  aż usłyszysz od kogoś „to ten moment!”. Bo nikt Ci tego nie powie.”
     
      Jestem bardzo zadowolona z książki. Niestety, zgrzeszyłam i pochłonęłam tę książkę na kilka razy, lecz z pewnością z rozpoczęciem nowego, 2019, roku zacznę od nowa, tym razem ze wsparciem bloga. Idealny poradnik dla wszystkich zabieganych, ale również jako prezent. Wszystko po to, aby odnaleźć siebie na nowo. Dając taką książkę komuś bliskiemu powiesz mu wprost – bądź szczęśliwy, o każdej porze, każdego dnia. Jeśli natomiast ktoś czytał już kilka książek o tej tematyce może być rozczarowany, ponieważ nie jest ona wybitnie oryginalna. Ale czasami nie o to chodzi, czasem trzeba powiedzieć to co wszyscy wiedzą, lecz inaczej, w odświeżony sposób. I moim zdaniem pani Natalii to się udało. Stanowczo polecam.

Moja ocena 8/10

Dziękuję wydawnictwu PASCAL za udostępnienie egzemplarza.

Emilia Pieńko

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz