Moje postanowienia czytelnicze na 2019 rok.


Sylwester i Nowy Rok to dla wielu z nas najlepszy czas na refleksje, na dokonywanie podsumowań i rozliczeń. To czas na stawianie sobie nowych celów, czas na podejmowanie wyzwań i wyznaczanie noworocznych postanowień. Wśród najpopularniejszych noworocznych postanowień znajdują się takie postanowienia jak: rzucenie palenia, zrzucenie zbędnych kilogramów, nauczenie się języka obcego czy wyruszenie w podróż marzeń. A czy ktoś z Was podjął postanowienia dotyczące czytelnictwa? Oto moje propozycję noworocznych postanowień czytelniczych na 2019 rok dla Was:


Po pierwsze: przeczytaj co najmniej o jedną książkę więcej niż w 2018 roku.  Uwaga! Czytasz dla siebie. W internecie, na różnych portalach społecznościowych, znajdziesz różne akcje wspierające nas w czytelnictwie ( choćby „przeczytam 52 książki w ciągu roku”). Jeśli ma Ci to pomóc w osiągnięciu tego celu, to weź udział. Jednak pamiętaj, że bierzesz udział nie po to, by konkurować ze znajomymi z internetu, z fb czy instagrama, czy licytować się ilością przeczytanych pozycji. Czytanie ma być pasją, formą relaksu, sposobem na oderwanie się od codzienności, a wszelka rywalizacja może spowodować tzw. kaca książkowego, przez nikogo niepożądanego. Celowo nie wskazuje tutaj konkretnej liczby, to Ty musisz ją ustalić.

Po drugie: sięgnij po co najmniej jedną książkę nieznanego Ci autora, pochodzącego z egzotycznego literacko dla Ciebie kraju. Czytanie ma pomóc Tobie rozszerzyć Twoje horyzonty. Będąc szczerym wobec siebie, przyznasz, że nie wszystkie miejsca na świecie będziesz w stanie odwiedzić, zwiedzić, zobaczyć w swoim życiu. Zagłębiając się w historiach opisanych w książkach, odbywasz podróż do miejsc, które na co dzień nie są Ci dostępne. Poznajesz kulturę i obyczaje innych narodów. Wchodzisz tam, gdzie normalnie wejść nikt nie pozwoliłby Ci. Zaglądasz do garnków w kuchni oraz do szaf w garderobie, zasiadasz do stołu w jadalni i przesiadujesz na kanapie w salonie, bawisz się z dziećmi w pokoju dziecięcym. Masz także szanse odbyć podróż w czasie, a  niekiedy nawet w przestrzeni. Czytanie otwiera przeróżne drzwi.

(…)nad poziomy
Wylatuj, a okiem słońca
Ludzkości całe ogromy
Przeniknij z końca do końca!
Adam Mickiewicz - „Oda do młodości”

Po trzecie: przeczytaj chociaż jedną książkę napisaną przez debiutującego autora.  Stare porzekadło mówi, że najtrudniej wykonać pierwszy krok. Ja dopiszę do tego, że dla autora najtrudniej wydać pierwszą książkę. Bądź otwarty i daj szansę, tym którzy zaczynają swoją literacką karierę, pamiętając, że im więcej osób piszących i wydających swoje dzieła, tym większy wybór dla Ciebie. 


Po czwarte: sięgnij po gatunek literacki, który do tej pory omijałeś szerokim łukiem. Niejedna osoba mogłaby stwierdzić, po co się męczyć. Przyznam rację, po co się męczyć? Wybierz taki, który do tej pory nie czytałeś, myśląc, że to nie dla Ciebie. Powieści historyczne, obyczajowe, kryminalne, sensacyjne, fantastyczne, romanse, klasyka - to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ja pragnę w tym roku sięgnąć po japońską mangę. 

Po piąte: co trzecia książka, którą przeczytasz, niech będzie z tych zalegających na Twojej półce. Jak duże macie stosy książek, które czekają na przeczytanie? Niektóre z nich może czekają już dłuższy czas? Niejedna perełka zalega na półce i zbiera kurz. Pora, by sięgnąć po te zapasy. Znajdą się pewnie i tacy, którzy stwierdzą, że nie mają takich książek- chylę przed nimi czoła. 

 Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.
 Gilbert Keith Chesterton

 Po szóste: sięgnij po klasykę. Pamiętasz lektury szkolne, niektóre z nich były super, inne męczyły okropnie. W 2019 roku sięgnij po jedną z nich. Czy będzie to ta, którą nie mogłeś przemęczyć? Czy ta, o której pamiętasz po dzień dzisiejszy i którą z przyjemnością wspominasz? A może ta, którą nigdy nie przeczytałeś? Wybór pozostawiam Tobie.

 Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
 Wisława Szymborska

I mogłabym jeszcze mnożyć postanowienia i wyzwania, ale to Ty musisz dokonać wyboru. Może masz już jakieś swoje noworoczne postanowienie z zakresu czytelnictwa ? – podziel się nim w komentarzu. Pamiętaj przy tym, że chcą osiągnąć cel, musisz zorganizować książki, pozyskać o nich informację oraz znaleźć sposób, w jaki będziesz motywować się do działania.  Pamiętaj o nas. Na stronie BookParadise znajdziesz zarówno recenzje, ciekawostki literackie,  jak i konkursy z książkami do wygrania. 


Sylwia Szczepańska 
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe postanowienia, chyba zaczerpnę z nich inspiracje dla siebie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakbyś czytała w moich myślach. Tylko debiuty odpadają - bo tych trochę na koncie już mam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje noworoczne postanowienia to przeczytać więcej niz w 2018 oraz przeczytać jakiś romans. Od zawsze chciałam przeczytać tego typu książkę, ale nie było okazji. Jednak teraz mam już jedna pozycję. :)
  Zaczytane-dziewczyny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń