"Muzyka twojej duszy" - Agnieszka Lis [RECENZJA PRZEDPREMIEROWA]


"Nie musimy wszystkiego rozumieć. Ważne byśmy siebie rozumieli"


Czy jak człowiek kocha drugą osobę, to musi rezygnować              ze swojej pasji? Czy jest to konieczne, czy druga osoba powinna uszanować ukochaną osobę i zaakceptować ją taką, jaka jest, włącznie z jej pasją, która czasami stoi w rankingu wyżej, niż drugi człowiek? W najnowszej książce Agnieszki Lis „Muzyka twojej duszy” poznamy Igora i Elżbietę, on marzy, by zostać profesjonalnym fotografem, a ona pragnie wspinać się po szczeblach muzycznej kariery. Czy uda im się pogodzić swoje zainteresowania?


Igor pewnego dnia otrzymuje od swojego wujka swój pierwszy aparat fotograficzny. Chłopak odkrywa, że robienie zdjęć to nie tylko zwykłe pstrykanie, lecz to zajęcie dostarcza mu wiele przyjemności i wkrótce stanie się jego największą pasją. W szkole z internatem wkrótce pozna Kamilę, która będzie mu pomagać w rozwijaniu talentu, będzie go wspierać i stanie się bardzo ważną osobą w życiu Igora. Rodzicom chłopaka bardzo trudno będzie zaakceptować pasję syna i sprzeciwią się, by ten aplikował na studia ASP. Czy chłopak się im sprzeciwi? Związek Igora i Kamili z przyjaźni przerodzi się w prawdziwą miłość, co zaowocuje ślubem oraz ciążą. Niestety dojdzie do wydarzenia, które nieodwracalnie zmieni życie chłopaka. Kilka lat później Igor pozna Elżbietę, utalentowaną i odnoszącą sukcesy pianistkę. Między nimi zacznie rodzić się uczucie, lecz trudno będzie im pogodzić swoje zainteresowania ze wspólnym życiem. Czy zatem miłość do pasji stanie się ważniejsza niż miłość do drugiej osoby?

„A gdy dziewczyna weszła na scenę ponownie, przeszył go dreszcz. Nie była tym razem sama. Była z nią ta, której nie zapamiętał. Trzymała w rękach wielkie skrzypce, tak wysokie jak ona sama. Usiadły, pianistka podała dźwięk, druga go przejęła, kręcąc coś przy swoim instrumencie. A potem zaczęły, niemal równocześnie. Igorowi stanęły w oczach łzy, odczuł wolność, poczuł, że oddycha. Od śmierci Kamili wciąż brakowało mu powietrza. Wciąż czuł, że się dusi, że jest wokół za mało tlenu. Teraz zakręciło mu się w głowie. Tlen. Muzyka była jak tlen.”


Fotografia i muzyka – to cały świat dla Igora oraz Elżbiety, czy znajdzie się w tym świecie miejsce dla drugiego człowieka? Jak żyć            w związku, w którym jedno widzi    i podziwia piękne zdjęcie, ale nie dostrzega warsztatu, drugie zaś słucha pięknie zagranego utworu, lecz nie słyszy tego, co najważniejsze? Czy któreś z nich zrezygnuje ze swojej pasji dla miłości?Choć „Muzyka twojej duszy” jest bardzo dobrą powieścią obyczajową, to autorce udało się stworzyć książkę, w której nie brakuje napięcia przeplatanego z tajemnicą, które nie pozwalają odłożyć książki, póki nie pozna się zakończenia. Rozdziały toczą się naprzemiennie    i raz obserwujemy Igora, jak dorasta i poznaje świat fotografii, jak radzi sobie z dramatem związanym z Kamilą, a raz towarzyszymy Elżbiecie i jej muzycznym próbom. Moim ogromnym zaskoczeniem było pojawienie się jeszcze dwóch bohaterek, które także przejmują narrację. O kim mowa? O utalentowanej pianistce Isabel oraz wiolonczelistce Olenie. Isabel jest bardzo skrytą postacią, właściwie wiemy o niej tylko, że mieszka z partnerem Emanuelem i żywi bardzo negatywne uczucia do Europy a o koncercie w Warszawie nawet nie chce słyszeć. Jakie tajemnice skrywa? Choć będziemy w książce świadkami metamorfozy Igora – z nieśmiałego i zamkniętego chłopca stanie się otwartym na świat i ludzi mężczyzną, to jednak dla mnie Isabel stanowiła największą zagadkę. Właściwie to ta bohaterka pojawia się w tej historii wcześniej niż Elżbieta i od samego początku nasuwało mi się pytanie, w jaki sposób jej wątek będzie się wiązał z Igorem, a później z Elżbietą. Miałam pewne podejrzenia i można powiedzieć, że autorka wyprowadziła mnie przysłowiowe pole, bo takiego zakończenia i rozwiązania się nie spodziewałam. Zaskoczenie towarzyszyło mi do ostatniej strony!Agnieszce Lis udało się stworzyć niesamowitą powieść o uczuciach, tęsknocie a przede wszystkim          o pasjach. Książka jest napisana bardzo dobrym w odbiorze językiem, przez to czyta się ją bardzo szybko i lekko. Plusem na pewno jest tutaj kreacja bohaterów, możemy bez najmniejszych problemów ich sobie wyobrazić i mamy dostęp do ich uczuć i wyraźnie widzimy motywy, którymi się kierują. Bohaterowie przechodzą metamorfozy, przez co są prawdziwi i możemy mieć wrażenie, że ich Zycie mogłoby się rozgrywać gdzieś obok nas. Choć pojawia się tutaj motyw muzyki i wielokrotnie padają sformułowania, których amator może nie zrozumieć, nie przeszkadza to jednak w odbiorze książki. A jeśli lubimy słuchać muzyki klasycznej, to polecam zajrzeć na stronę 352, na której widnieje playlista granych przez bohaterki utworów. Dzięki temu będzie nam łatwiej zrozumieć dziewczyny, dla których muzyka jest całym światem.


„Muzyka twojej duszy” to przepiękna historia o marzeniach, rozwijaniu swoich talentów, a także o dokonywaniu trudnych wyborów, które często wpływają na życie człowieka. Dzięki nieszablonowej formie i tajemnicy, która intryguje i podsyca ciekawość, bo jak najszybciej chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób łączą się losy Igora, Isabel i Elżbiety, nie będziemy się nudzić, a na sam koniec dostaniemy zaskakujące zakończenie.


Ocena: 9/10
 Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Czwarta Strona


dorotbook


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

5 komentarze:

 1. Zapisałam sobie tytuł do kupienia przy następnych książkowych zakupach. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna recenzja! :)
  Mi również książka bardzo się podobała. :)

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna recenzja. Ta książka w moich planach.

  OdpowiedzUsuń