"Niebezpieczny chłopak" - Peter Robinson


Nigdy nie spotkałaś niegrzecznego chłopaka, Windsome? (…) Mam na myśli chłopaka, który nie dotrzymuje słowa, spóźnia się, źle cię traktuje i nigdy nie ma czasu. Takiego, który zawsze ma coś ważniejszego od ciebie i chce być gdzieś indziej. Pomimo to, kiedy na niego czekasz, nie możesz się skupić na niczym i zawsze masz nadzieję, że to on puka do drzwi. A kiedy jesteś z nim, serce bije ci szybciej, brakuje tchu i choć byłaś zła na niego, wybaczasz wszystko, bo poświęca ci trochę uwagi.

To tyle gwoli wstępu – sama lepiej bym tego nie ujęła. A gdy dodać do tego intrygującego obrazu śniadą cerę, wysportowaną sylwetkę, przeszywające i nieco tajemnicze spojrzenie… Drogie Panie, ręka w górę, która nie dałaby się porwać szaleństwu w tej sytuacji?

No właśnie. Urokowi Jaffa, tytułowego „Niebezpiecznego chłopaka” (autor: Peter Robinson), który idealnie wpasowuje się w powyższy opis, nie oparłaby się pewnie żadna kobieta, a w akcie zazdrości gotowa byłaby do różnych szaleństw. Erin, dziewczyna Jaffa, faktycznie zaszalała – ukradła mu broń, którą zabrała do domu rodziców, co wywołało lawinę tragicznych wydarzeń. Jej przyjaciółka, Tracy, również nie pozostawała obojętna na jego wdzięki i wkrótce po całym zdarzeniu decyduje się uciec z chłopakiem, nie mając pojęcia, w co się pakuje. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy Jaff dowiaduje się prawdy o Tracy – że jest ona córką starszego inspektora Alana Banksa, głównego bohatera powieści, który z niejednym łobuzem już się rozprawił.

Jaff, który początkowo wydawał się intrygującym i interesującym młodzieńcem, okazuje się zupełnie inny niż w wyobrażeniach dziewczyny… Czar pryska, a wspólna ucieczka staje się walką o przetrwanie…

Kiedyś ten wyraz twarzy sprawiał, że miała ochotę go przytulić i pogłaskać po głowie. Teraz chciałaby ją roztrzaskać o kamienie i uciec, ile sił w nogach.

Robinson stworzył przewrotnego bohatera. Nazwał go „niebezpiecznym” i z racji jego poczynań z pewnością można go takim uznać, choć jak dla mnie jego postać jest nieco nieudolna. Chłopak wydaje się chaotyczny, bezmyślny, narwany. Jest niebezpieczny, w końcu ma broń, nie zawaha się jej użyć, ale mimo to nazwałabym go „płotką”- i pewnie jest to trafne określenie, bowiem w thrillerze pojawia się kilka o wiele groźniejszych postaci, jak chociażby Farmer, który pod przykrywką prowadzi ciemne interesy i pozbywa się ludzi w mało humanitarny sposób. Mamy też dwóch jego pracowników, którzy początkowo kojarzą mi się w Flipem i Flapem i bardziej śmieszą niż przerażają, jednak do czasu.

Nie wiedzieć czemu, początkowo nieco sceptycznie podchodziłam do powieści Robinsona. Pewnie dlatego, że mamy tu do czynienia z tak utartym schematem: bandzior, jego ludzie, dzielny policjant. Zuchwale sądziłam, że z łatwością można domyśleć się ciągu dalszego. Z czasem jednak przekonałam się, że mamy tu o wiele więcej – wątek córki Banksa, który napędza całą historię, zaś zakończenie wcale nie jest takie oczywiste, jak by się wcześniej wydawało.

„Niebezpieczny chłopak” to nie tylko historia o niebezpiecznej znajomości i o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą pragnienie przeżycia przygody, ale także obnażenie mechanizmu działania potężnej machiny, jaką jest policyjna biurokracja i wszelkie procedury, które wiążą się z przeprowadzeniem akcji. Zwykle męczą mnie tego typu zabiegi, bo najzwyczajniej w świecie niewiele z tego rozumiem, ale w tym przypadku było inaczej. Robinson, choć komplikuje i tak już niełatwą sprawę, sprawia, że ucieczka Jaffa nie jest jedynym wątkiem w fabule, jednak z korzyścią dla powieści, bowiem możemy te „policyjne sprawy” traktować jako ciekawostki i chwilę oddechu od męczącego, nieprzewidywalnego Jaffa.

Książkę Robinsona z pewnością można polecić każdemu fanowi thrillerów, któremu nie straszne pościgi, gwałty, krew, śmierć. Osobiście dołożyłabym tu jeszcze jedno: dla każdej, której wydaje się, że przeżyje przygodę życia, skoro ten fascynujący niegrzeczny chłopak zwrócił na nią uwagę. Uwaga, dziewczęta, bo ten przystojniak może okazać się drugim Jaffem!
Ocena: 7/10
Izabela Jurkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz