"Łotry" - Autor: Grzegorz Pietras
Łotry to szybka gra o prostych zasadach. Przeznaczona dla od 2 do 4 graczy. Gra jest miejscami humorystyczna przy zachowaniu klimatów ponurego średniowiecza.

Mechanika

Gra polega na zgrywaniu kart robotników, którzy mają za zadanie generować przychód. Zadaniem gracza jest jak najszybsze uzbieranie 50 lub 75 złota. Gra wprowadza również karty łotrów, którymi można pokrzyżować plany przeciwnika poprzez przejęcie lub zabicie robotników oraz karty strażników, które mają na celu zapobiegnięcie ataku innego gracza. W grze dostępne są też karty pułapek, które można zagrywać podczas tury innego gracza by np. odeprzeć atak lub anulować akcje gracza. Ostatnim rodzajem kart są kupcy służący do wymiany złota lub innych posiadanych zasobów gracza na inne. Wszystkie karty mają również dodatkowe cechy jak np. “Robotnik generuje o 1 złoto więcej.”

Każda tura gracza dzieli się na 2 fazy:
 • Faza generacji - Gracz otrzymuje ilość złota równy całkowitej produkcji swoich robotników, 1 kartę oraz znacznik akcji.
 • Faza akcji - Gracz może zagrać dowolną ilość kart nie będących pułapkami płacąc odpowiednią ilość żetonów akcji.

Sama mechanika nie jest skomplikowana, lecz pozwala na tworzenie różnych kombinacji przez co mimo małej ilości zasad wymaga planowania ruchów w przód. Niesie to jednak ze sobą konsekwencje. W grze dwu osobowej, gdy jeden z graczy zdobędzie znaczącą przewagę to prawdopodobnie utrzyma ją do końca gry lub co bardziej prawdopodobne, co turę będzie drastycznie wzrastać. Gra pozwala na agresywną grę wydając wszystkie zasoby lub zbieranie żetonów akcji w celu bardziej zaplanowanego działania w kolejnych turach. Niestety żetony akcji są tylko cztery, co pozwala jedynie pominąć w praktyce 3 tury. Oprócz otrzymywania żetonu akcji istnieje inny sposób pozyskiwania ich. Plansza reprezentująca posiadane złoto wskazuje określone ilości które zapewniają bonusowy żeton akcji. Wprowadza to kolejny element, który należy rozważyć w swojej taktyce. Bonus otrzymuje się jedynie za dokładną ilość złota,. Często trzeba liczyć, by w kolejnej turze posiadać dokładną ilość złota dzięki robotnikom.

Wykonanie

Gra jest dość minimalistyczna, karty są małe, plansza złota jest mała oraz same żetony akcji, które z kolei moim zdaniem są za małe. Mały rozmiar wszystkiego jak również pudełka, które jest wypełnione po brzegi elementami gry pozwala na zaoszczędzenie miejsca, przez co gra idealnie nadaje się w podróż. Producent dodał również do gry 2 woreczki strunowe przez co zawartość pudełka się nie miesza. Niestety woreczki są zdecydowanie za duże na malutkie żetony akcji. W grze zamiast żetonów złota została użyty tor określający posiadane złoto. Ułatwia to zapamiętanie kiedy powinno otrzymać się bonusy oraz szybko sprawdzić kto aktualnie wygrywa. Brakuje jednak ikon na kartach reprezentujących typ właściwości. Wymusza to na graczu czytanie kart za każdym razem zamiast obrazowego rozpoznawania ich właściwości. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana, tłumaczy niejasności. Po przeczytaniu nie ma problemu z rozpoczęciem rozgrywki. Niestety wkradł się błąd druku do instrukcji, ale na szczęście jest tak dobrze napisana, że nawet to nie razi po oczach.Klimat

Ilustracje oraz kolorystyka jest zbalansowana, wiernie odzwierciedla ponure średniowiecze. Wszystko jest szare, ciemno brązowe lub ciemno zielone. Mimo kolorystyki ilustracje są naprawdę dobrze wykonane. Dodatkowo w dość ponurą scenerie gry wplatane są co jakiś czas humorystyczne detale jak np. Nazwa jednego z robotników ‘Bob’ oraz ‘recenzje’ na odwrocie pudełka gry ‘Mocne 4 na 10, warto’. Niestety samo nazewnictwo nie jest idealne, tworzenie złota na kartach robotników nazywa się ‘generuje’. Właściwsze moim zdaniem byłoby ‘produkuje’. Robotnicy nigdy nic nie generowali, jedynie produkowali no chyba, że korki na drogach. Jeśli byłyby to elektrownie można by zgodzić się z taką nazwą akcji. Dużo innych gier używa słowa produkcja, co nieznacznie utrudnia tłumaczenie zasad nowym graczom.

Podsumowanie:

Gra może nie jest ideałem, który trafi na półki większości graczy. Po kilku godzinach ciągłej gry stanie się powtarzalna i nudna, ale idealnie nadaje się jako przerywnik lub wstęp do większej gry. Dzięki wspomnianej mechanice i małej ilości zasad pozwala rozruszać umysł. Nadaje się również do grania dzięki małym rozmiarom w podróży, nie ma kostek co pozwala na wygodną grę w autobusie czy pociągu. Głównie brakowało zróżnicowania kart, ponieważ te się powtarzają. Czekamy więc na jakiś dodatek wprowadzający większą ilość kart, dając więcej możliwości w grze.Zalety:
 • Proste zasady i zrozumiała instrukcja
 • Dużo możliwości planowania rozgrywki
 • Mocna negatywna interakcja
 • Ładne wykonanie graficzne
 • Małe pudełko odpowiednie pod zawartość
Wady:
 • Żetony akcji są za małe
 • Przy 2 osobowej rozgrywce gra po pewnym czasie nie ma sensu
 • Niektóre elementy są mało widoczne - jak koszt karty oraz bonusy na torze złota
 • Brak reprezentacji właściwości kart w formie ikon

OCENA 6/10
~Katarzyna i Adam Ochwat

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze: