"Pablo Escobar pod lupą" - Juan Pablo Escobar

W swojej drugiej książce Juan Pablo Escobar, syn Pabla, znów wraca do życia u boku jednego z największych baronów narkotykowych. Tym razem opisuje rozmowy z dziećmi ofiar swojego ojca i z jego współpracownikami. 

Książka ta jest zapisem zadania, które sam sobie postawiłem, mojej prywatne misji opartej na bardzo osobistej, głębokiej i szczerej potrzebie .Pragnę opowiedzieć tę historię jedynie po to, by nikt jej nigdy nie próbował powtórzyć; chcę podzielić się doświadczeniem życia u boku ojca, Pabla Escobara. Bolesne wspomnienia z tamtego okresu stanowią dla mnie przestrogę, bym nie podążał jego śladami. To także próba ukazania, że pokój i pojednanie nie są czystą utopią. Mam nadzieję, że inni zdołają wyciągnąć właściwe wnioski z tej historii, nauczą się czegoś na błędach moich i mojego ojca. Tak więc traktuję tę książkę jako mój wkład w szerzenie prawdy i symboliczną rekompensatę dla osób, które ucierpiały w wyniku zbrodni popełnionych przez Pabla Escobara.
Książkę tę postrzegam jako swego rodzaju podróż sentymentalną, ponieważ Juan Pablo spotykał się lub rozmawiał przez Skype z ludźmi, którzy doznali krzywd za sprawą jego ojca. Z niektórymi nie mógł spotkać się osobiście z powodu problemów związanych z wyjazdem z kraju. Wielokrotnie przepraszał za winy swojego ojca, czuł się odpowiedzialny za zło, jakiego dopuścił się Pablo Escobar. Były to wzruszające spotkania i rozmowy, podczas których rozmówcy Juana Pabla podkreślali, że nie on jest winien ich cierpienia. Rozmawiał również ze współpracownikami ojca, co czasem doprowadzało do poznania nieznanych sekretów barona narkotykowego. O niektórych rzeczach ani Juan Pablo, ani jego matka, nie mieli pojęcia. Pablo zabrał ze sobą do grobu wiele tajemnic, jednak są ludzie, którzy o nich wiedzieli i chętnie opowiedzieli jego synowi. Niektóre rozmowy były bolesne, lecz rzucały nowe światło na działalność przestępczą ojca Juana Pabla. Dotarcie do niektórych osób nie było proste i czasem zajmowało wiele miesięcy. Juan Pablo był jednak nieugięty w poszukiwaniach, ponieważ zależało mu na dotarciu do prawdy.
Juan Pablo zdecydowanie podkreśla, że nie ma zamiaru iść ścieżką, jaką wybrał jego ojciec. Odcina się od świata przestępczego, było to z resztą warunek, jaki musiał spełnić, by przeżyć. Dostrzega zło, jakie tkwiło w czynach Pabla i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Wychodzi do świata z przesłaniem, by nigdy nie zajmować się narkobiznesem, ponieważ ginie przez to wielu ludzi. Co więcej, rodziny baronów narkotykowych również na tym cierpią. Konkurencyjny kartel z Cali wydał wyroki śmierci na żonę i dzieci Pabla, a po śmierci głowy rodziny musieli oni szukać na świecie kraju, który zgodzi się ich przyjąć. Z wielkiej fortuny nic nie zostało, ba, musieli oddać wszystko, by spłacić długi Pabla. Nawet zmiana nazwiska na niewiele się zdała, ludzie i tak w jakiś sposób dowiadywali się, że są rodziną narkobossa. 
[...] nazwisko znów powróciło, by wystawić nam rachunek za cudze długi. Nigdy nie zgadzałem się z poglądem, że dzieci dziedziczą winy rodziców. Tym razem ten dług oznaczał prawie dwa lata wolności mamy za jedyne popełnione przez nas przestępstwo: zbrodnię pokrewieństwa, która tak naprawdę nie jest żadną zbrodnią.
Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Wcześniej przeczytałam "Mój ojciec Pablo Escobar". Dla nas, mieszkańców Europy, Ameryka Południowa jest odległym zakątkiem, o którym niewiele wiemy, a już tym bardziej o tym, co tam się dzieje. W tamtejszych krajach narkobiznes kwitnie i ma się dobrze, ponieważ zapotrzebowanie na nielegalne substancje jest ogromne. Książka Juana Pabla, a właściwie obydwie książki, otwierają przed nami nieznany nam świat, w którym ogrom zła i przemocy jest trudny do zrozumienia. W świecie tym nie ma miejsca na sentymenty, każda zdrada jest równoznaczna z wyrokiem śmierci. Wojna, którą Pablo Escobar wypowiedział rządowi Kolumbii i konkurencyjnemu kartelowi z Cali, przyniosła wiele ofiar, również wśród cywili. Niech relacja jego syna będzie dla nas wszystkich przestrogą, ponieważ nie warto żyć w świecie przepełnionym przemocą. 
Interesujące również jest to, że Pablo Escobar był całkowicie oddany swojej rodzinie. Żona i dzieci były dla niego najważniejsze, robił absolutnie wszystko, by ich chronić. Zaskakujące, że ten sam człowiek potrafił być kochającym mężem i ojcem, a równocześnie bezwzględnym przestępcą, który odpowiada za śmierć mnóstwa ludzi.
Dla pełnego zapoznania się z tematem zalecam przeczytanie obydwu książek Juana Pabla. Wiele historii pojawia się w obydwu z nich, jednak druga książka jest niejako uzupełnieniem, ponieważ zawiera nieznane wcześniej fakty z życia Pabla Escobara. 

Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

Justyna Kotys-Jeleńska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz