"Pictomania" - Rebel

"Pictomania" - czyli o grze, która podbiła moje dorosłe serce i obudziła we mnie wewnętrzne dziecko, a także sprawiła, że na buźkach dzieci pojawił się uśmiech i obudziła w nich miłość do gier.
Gra jest banalnie prosta, a sprawia mnóstwo radości i zdecydowanie pobudza kreatywność.

SKŁAD GRY:
Gra składa się z:
- 6 czarnych kart z literami,
- 7 czarnych kart z cyframi,
- 42 karty do głosowania w 6 kolorach,
- 99 kart z hasłami o 4 poziomach trudności,
- blok z kartkami,
- 6 czarnych żetonów punktacji,
- 30 żetonów punktacji w 6 kolorach,
- stojak na karty,
- arkusz naklejek,
- temperówkę,
- 6 ołówków w różnych kolorach.
Chociaż wydaje się, że jest sporo elementów, to tak naprawdę w praktyce nie odczuwa się tego. I jest to jak najbardziej plus, ponieważ bardzo szybko objaśnia się zasady dzieciom, które są niecierpliwe i bardzo szybko chcą zacząć rozgrywkę, która nie trwa długo, bo około 30 minut.


PRZYGOTOWANIE DO GRY:
1. Każdy gracz musi wybrać swój kolor, którym będzie posługiwał się w grze. Jest to ważne, ponieważ do każdego koloru wśród możliwych do wyboru, przypisane są karty, żetony, ołówki.
2. Wszyscy gracze biorą ołówek, kartę do głosowania i żeton punktacji w kolorze, który wybrali.
3. Każdemu graczowi należy rozdać kartkę papieru, którą trzeba złożyć na pół, aby utworzyć 4 kolumny. Każda z nich odpowiada jednej rundzie.
4. Na stole należy umieść wszystkie karty do głosowania. Najlepiej jest je umieścić pod ręką, aby móc szybko po nie sięgnąć w trakcie gry.
5. Stojak na karty umieszczamy tak, aby każdy mógł zobaczyć słowa znajdujące się na kartach. Podczas pierwszej rundy losujemy 3 karty zielone, a resztę odkładamy na bok.
6. Czarne karty cyfr i liter umieszczamy na stole, uprzednio tasując.
7. Żetony punktacji używane są w zależności od tego ile osób bierze udział w zabawie.
W zasadzie nie ma nic trudnego w tej grze, wszystko jest bardzo dobrze. W skrócie gra opiera się na wylosowaniu kart, punktacji i rysowaniu.
Jeśli wszystkie elementy są już wyłożone, każdy gracz ma ołówek i kartkę, to można zacząć zabawę.


PRZEBIEG GRY:
"Pictomania" to gra, w której wszyscy gracze rysują w tym samym czasie i jednocześnie próbują odgadnąć hasła innych uczestników. Każdy gracz widzi pełen zestaw 21 słów, które może narysować i które ustawione są na bloku z kartami. Grę rozpoczynamy zielonym zestawem, a kolejne rundy, to kolejny kolor. Oczywiście możecie grać jednym kolorem, bowiem każdy kolor ma inny poziom trudności, wszystko zależy od tego z kim gracie, w jakim przedziale wiekowym są zawodnicy. Niemniej jednak największa frajda jest z grania wszystkimi kolorami. Uczestnicy na starcie otrzymują dyskretnie jedno słowo, poprzez połączenie kart z literami oraz cyframi, tak aby wyszedł np. numer B5. Słowa zostają przydzielone w tym samym czasie, jest to bardzo ważne i należy tego przestrzegać, aby gra była sprawiedliwa.
Kiedy wszyscy mają już swoje słowo, zaczynają odzwierciedlać je na kartce poprzez rysunek, tak aby inni gracze mogli zgadnąć słowo, które ma inny gracz. Jeśli ktoś wie, co ilustruje obrazek któregoś uczestnika, odgazuje hasło poprzez użycie kart z liczbami. Jednak rozgrywka wcale nie jest prosta, bo każda karta zawiera słówka zbliżone do siebie np. okulary przeciwsłoneczne i okulary do czytania.

Gra polega na szybkim rysowaniu, bowiem każdy rysuje w tym samym czasie i nie ma tutaj tur. Jeśli skończysz rysować szybciej od innych graczy, odkładasz kartkę tak, aby inni gracze mogli zobaczyć co narysowałeś, a Ty śmiało możesz odgadywać ich słowa, nawet jeśli wciąż rysują i nie skończyli. Odgadujemy hasło poprzez użycie kart do głosowania. Uważaj jednak, ponieważ dane hasło można odgadywać tylko i wyłącznie RAZ. Po odgadnięciu słowa, należy wziąć czarny żeton punktacji, a gdy wszystkie znikną ze stołu, runda się kończy i podliczane są punkty. Punkty podliczane są poprzez branie pod uwagę kart do głosowania i żetonów.
Gra toczy się dalej i po każdej rundzie podlicza się punkty. Na samym końcu gry dodaje się i odejmuje wszystkie żetony, w zależności od tego czy nasze słowo zostało zgadnięte itp.

Dla bardziej zaawansowanych graczy, weteranów, którzy już rozumieją grę i są odpowiedni wiekowo do rozgrywki czasowej, gra zawiera opcję ultrarywalizacji, w której poziom trudności jest o wiele większy i liczy się czas.


MOJA OPINIA:
Gra jest świetną rozrywką rodzinną. Najlepiej bawią się przy niej dzieci, których wyobraźnia zdecydowanie rozwija się, a także poprawia umiejętność tworzenia rysunków i wyrażania swoich myśli na papierze. Jednak w grę śmiało mogą grać starsze osoby. Ja bawiłam się świetnie i rywalizacja przynosiła wiele śmiechu, a nawet mogłam poczuć się przez chwilę jak dziecko.

Każda runda czy też nawet rozgrywka jest zupełnie inna i nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać. Przede wszystkim mnóstwo zabawy jest podczas odgadywania haseł. Jak wiadomo, dzieci nie rysują najlepiej i odgadywanie ich bazgrołów bywa czasami naprawdę komiczne.

Polecam dodrukować sobie blok, który dość szybko się kończy, jeśli gra się w dużych grupach. Ja zrobiłam tak, ponieważ gram z dziećmi i to bardzo dużo, a jak wiadomo biała kartka nie może równać się z blokiem, na którym są gwiazdki, do których można wpisywać punktację.

Największą trudnością w grze jest zrozumienie punktacji. Ośmiolatkom nieco trudniej jest wyjaśnić jak liczy się punkty i trzeba im pomagać, ale jak już "załapią" o co chodzi, to jest super i gra toczy się nieustannie.

Gra zdecydowanie rozwija. Jest to jedna z tych gier, które dają rozrywkę, ale jednocześnie poprawiają np. walory artystyczne. "Pictomania" jest genialną odskocznią od wirtualnego świata i pokazuje, że spędzanie czasu z grą w formie papierowej może być przyjemne. Jak już wciągnęłam się wraz z innymi uczestnikami w grę, tak spędziliśmy z nią kilkanaście długich godzin, a czas przestał mieć dla nas znaczenie. Kiedy wkręci się w grę, to zapomina się o otaczającym świecie, a wyobraźnia zaczyna działać na najwyższych obrotach.


Ocena: 9/10

Za grę dziękuję wydawnictwu Rebel.


Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz