"Totem" - gra planszowa

Śmiało mogę powiedzieć, że wychowałam się na planszówkach, grach karcianych i puzzlach. Zdecydowanie cofając się kilkanaście lat wstecz, widzę siebie i brata pochylonych nad jedną z licznych planszówek, karcianek, czy układających puzzle. Mama kupowała nam rozwijające i niebanalne gry na każdą możliwą okazję, a dla nas to był idealny prezent, do dziś uwielbiam spędzać w ten sposób czas i liczę, że zamiłowaniem do planszówek zarażę też córkę. Do tej pory regał w pokoju mojego młodszego brata pęka w szwach od niezliczonych ukochanych przez nas "kartoników". Kiedy na rynku wydawniczym pojawiają się nowe gry, nie próbuję nawet ukryć podekscytowania, a im bardziej intrygujący jest tytuł, tym większą mam na daną grę ochotę. Nie mogłabym obok Totemu przejść obojętnie, słowo, nie da się!

W pudełku znajdziecie:

- 4 pionki w różnych kolorach
- Planszę
- 32 karty ruchu
- 27 kart celów
- 9 elementów totemu

Cel gry:

Zadaniem graczy jest umieszczanie na szczycie totemu elementów, przedstawionych na kartach celów. Za każdy prawidłowo umieszczony element gracze zdobywają punkty. Nie będzie to jednak wbrew pozorom łatwe zadanie, ponieważ każdy gracz ma inne cele do zrealizowania! Wygra gracz z największą liczbą punktów.


Przygotowanie gry:

- Planszę połóżcie na środku stołu.
- Weźcie karty ruchu w wybranym kolorze. Niezależnie od liczby graczy, każdy tasuje swoje karty i losowo wybiera jedną z nich. Podejrzyjcie tę kartę, ale nie ujawniajcie jej rywalom! Następnie odłóżcie ją obok planszy obrazkiem do dołu. Karty te nie będą brały udziału w grze podczas najbliższej rundy. Pozostałe karty ruchu trzymajcie w ręku.
- Weźcie po jednym pionku - w takim samym kolorze jak Wasze karty ruchu. Pionki umieśćcie na planszy, na polu "START"
- Odwróćcie wszystkie elementy totemu - na ich spodzie znajdują się 3 różne symbole. Podzielcie elementy na 3 grupy według tych symboli. Następnie każdą grupę umieśćcie w dowolnej kolejności we wgłębieniu na planszy.
- Karty celów potasujcie i ułóżcie w stosik. Weźcie po jednej karcie ze stosu. Są to Wasze cele do zrealizowania w najbliższej rundzie. Tylko pamiętajcie! Nie pokazujcie ich rywalom!

Przebieg rozgrywki:

Gra potrwa kilka rund. Podczas każdej z nich gracze za pomocą kart ruchu będą przemieszczali elementy totemu. Na koniec każdej rundy przyznane zostaną punkty osobom, którym udało się umieścić elementy w odpowiednich miejscach. Zwycięzcą zostanie osoba, która podczas gry zdobędzie najwięcej punktów.

Grę rozpoczyna najwyższy uczestnik. W swojej kolejce zawodnik wybiera jedną z trzymanych w ręku kart ruchu i kładzie ją przed sobą na stole obrazkiem do góry. Następnie wykonuje przedstawione na niej działanie.
Na tym kończy się kolejka gracza. Swoją kolejkę rozpoczyna siedzący z lewej strony zawodnik.


Koniec rundy:

Runda może zakończyć się na dwa sposoby:
- gdy na planszy pozostaną tylko 3 elementy totemu
albo
- gdy wszyscy gracze nie mają już kart ruchu w ręku

Po zakończeniu rundy gracze wykonują poniższe działania:
- ujawniają swoje karty celów,
- liczą zdobyte punkty,
- przesuwają pionki do przodu o odpowiednią liczbę pól.

Koniec gry

Zwycięzcą jest gracz, który zdobył więcej punktów. W przypadku remisu gracze dzielą się zwycięstwem.


Gra naprawdę świetnie się prezentuje, plansza jest przejrzysta, starannie wykonana, nieskomplikowana. Elementy totemu, które ja nazywam po prostu klockami, mają w rzeczywistości równie żywe, co na zdjęciach kolory. Pomijając już fakt świetnego zaprojektowania i przedstawienia gry, przejdę do tego, co najistotniejsze, czyli do frajdy, jaką pozwala z siebie czerpać.
Totem to gra przeznaczona dla każdego w wieku, od 6 lat. Co zabawne, moja trzyletnia córeczka, oczarowana niezwyczajnym kartonikiem, koniecznie chciała w tę grę zagrać, na co mój mąż z radością się zgodził. Wyjął instrukcję i rozpoczął czytanie, czytał, czytał i czytał, aż w końcu stwierdził, że nie rozumie zasad. Postanowiłam, że nie będę kopać leżącego i oszczędziłam mu informacji, iż według autora z grą poradzi sobie sześcioletnie dziecko... Jak w końcu z tymi zasadami jest? Przyznać trzeba, że wbrew pozorom reguły są dość wymagające, parokrotnie czytałam, by je w pełni przyswoić i zrozumieć, a i tak na kilka pierwszych rund instrukcja jest niezbędna. Faktem jest też, że gdyby tych zasad wprowadzono mniej, gra z pewnością byłaby zbyt łatwa i nudna, a po kilku rozgrywkach powędrowałaby po prostu na półkę. Zawsze powtarzam, że gra ma NAM sprawić radość i jeżeli mamy ochotę zasady zmodyfikować, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie bójmy się czasem wyjść poza schemat, bo może się okazać, że to strzał w dziesiątkę.

Gdyby nie to, że jest już po świętach, z radością poleciłabym Wam tę planszówkę na gwiazdkowy prezent. Gwarantuje, że ta gra sprawia frajdę i dzieciakom i dorosłym, wprawia w dobry nastrój samą kolorystyką i idealnie nada się zarówno na rodzinną kolację, jak i na randkę tylko we dwoje. Produkt od A do Z dopracowany, prezentuje się świetnie i w środku i na zewnątrz. Nie sądzę, bym musiała cokolwiek jeszcze dodawać, Totem broni się sam!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z produktem, dziękuję bardzo Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz