"Zakręcony rok. Dziennik Chloe Snow" - Emma Chastain


Kiedy wychodziła pierwsza część przyznam się szczerze - czekałam, bo zapowiadało się dość
obiecująco. Kiedy w końcu udało mi się ją przeczytać miałam w głowie ogromny bałagan. Nie zostałam fanką, nie piałam z zachwytu i byłam mocno niezdecydowana czy sięgać po kolejną odsłonę serii. Chciałam jednak zobaczyć czy pisarstwo pani Emmy Chastain się poprawiło i czy sama Chloe ewoluowała w jakiś sposób i poprawiła się jako osoba. W pierwszej części była to narcystyczna, zapatrzona w siebie persona, która drażniła swoją naiwnością.

To drugi rok szkoły średniej Chloe Snow, a życie stało się jeszcze bardziej skomplikowane.
W ubiegłym roku Chloe była gwiazdą musicalu. W tym roku, po tak odludnym przesłuchaniu, ze łzami spływa ze sceny i otrzymuje mało znaczącą rolę. Czy uda jej się przebrnąć przez show, wiedząc, że wszyscy jej współczują albo rozkoszują się jej upadkiem? Najlepsza przyjaciółka Chloe, Hannah, nie jest pomocna: została wessana na orbitę Lex, królowej szkoły. Tata Chloe jest zajęty zakochiwaniem się w pannie Murphy, a Chloe nie rozmawia już z matką, która wysyła coraz to bardziej rozpaczliwe i pozbawione emocji wiadomości z Meksyku. Gdy negocjacje rozwodowe nie idą zbyt pomyślnie, rozpoczyna się walka o opiekę nad główna bohaterką.
Gdyby tylko Chloe mogła porozmawiać o tym z Mikiem: jego rodzice również są rozwiedzeni i on rozumie ją jak nikt inny. A może tak było, dopóki nie ogłosił swojej miłości, a ona go odrzuciła, ponieważ pomimo wszystkich swoich racjonalnych komórek mózgowych nie mogła opanować chcicy na Maca.

"Problem z rodzicami polega na tym, że nawet jeśli rozum mówi ci, że oni się mylą, nie możesz przekonać siebie, by uwierzyć, że oni faktycznie nie mają racji."

Byłam mile zaskoczona, ponieważ książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Głowna bohaterka w końcu w jakimś stopniu dojrzewa, pomimo tego iż ilość szkolnej dramy, aż się przelewa z kart powieści. Czytając te strony widzimy jak powoli przekształca się w kogoś, kto jest świadomy wpływu, jaki wywieramy na innych. Ale moja ulubiona część to chwila, w której Chloe przyznaje, że jest niedorzeczna i stara się poprawić. Emma Chastain naprawdę oddaje skomplikowaną nawigację w szkole średniej, jednocześnie zapewniając głębię postaci i jej rozwój. Dramat najlepszego przyjaciela będzie rezonować na otoczenie, ponieważ czujemy, że w pewnym momencie dojdzie do separacji. A jeśli to nie wystarczy, Emma dosypie nam troszkę szlagierów z „Wrednych dziewczyn”. Chloe przechodzi od wzlotów do upadków drugiego roku, jednak w końcu pozostawia mnie uśmiechniętą i pełną nadziei na przyszłość. Podczas pierwszego roku Chloe była zuchwała, napalona i dramatyczna, jeśli chodzi o chłopców, w tym roku jest bardziej realistyczna. Nie chodzi już tylko o świat, który krążył wokół Maca, a czytanie, jak wreszcie wychodzi jej z głowy, było powiewem świeżego powietrza. Gdy zamknąłem strony tej książki, czuję, że Chloe, Hannah i Tristan nauczyli się ważnej lekcji, ale co ważniejsze, wszyscy są lepszymi postaciami niż wtedy, gdy zaczynałam przygodę z tą trójką.

Podsumowując, Chastain napisała historię, która jest interesująca i istotna w dzisiejszych czasach. Mamy do czynienia z rozpadającą się przyjaźnią, miłością i rodzinnymi problemami. Pokazuje, że szkoła średnia to swoisty obóz przetrwania. Przełamuje schematy, pokazując przyjaźń ponad podziałami płci czy odmienności. Nasza bohaterka nie drażni już na każdym kroku, a fabuła i format pamiętnika sprawiają, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Urocza i zabawna, ta realistyczna fikcja to wielka frajda dla dynamicznych postaci, dramatu i humoru.


OCENA: 8/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.


~Katarzyna Ochwat


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz