"Zamiana" - Rebecca Fleet

Caroline i Francis wyjeżdżają na tydzień, aby odpocząć i spędzić wspólnie czas oraz naprawić relację małżeńską. Jako, iż mają ograniczone możliwości, postanawiają wziąć udział w wymianie domowej, jednak zapomnieli, że należy uważać kogo wpuszcza się do domu. Zamiana okazuje się być powrotem do przeszłości, której nie da się wymazać tak szybko.

"Zamiana" jest książką, która od początku intryguje. Cała historia skupia się na zamianie domów oraz przeszłości głównej bohaterki, która jest pełna tajemnic. Czytelnik odkrywa wszystko stopniowo i z każdą stroną wciągany jest w kolejną intrygę. I muszę przyznać, że autorka potrafi wprowadzić napięcie. Wątek tajemnic i przeszłości Caroline bardzo mi się spodobał. Byłam niewątpliwie zachwycona nim i byłam ciekawa jak potoczy się wszystko i kto kryje się po drugiej stronie całości. Zakończenie było ciekawe i zdecydowanie mnie zadowoliło.

Jednak sam wątek problemów miłosnych Francisa i Caroline oraz choroby w ich życiu niekoniecznie mi się spodobały. Szczerze mówiąc męczyło mnie ich skradanie się do siebie jak kot do myszy i ciągłe zmiany nastroju. Ten wątek był dla mnie udręką i zdecydowanie wolałam momenty, w których były intrygi i tajemnice. To mnie najbardziej ciekawiło i sprawiało, że chętnie czytałam książkę.

Styl autorki nie do końca do mnie przemawia. Muszę przyznać, że potrafi zaintrygować czytelnika i wciągnąć w swoją powieść, ale ciągłymi wewnętrznymi rozterkami głównej bohaterki nudziła mnie. W pewnym momencie zachowanie Caroline stało się dla mnie męczące i nie miałam ochoty czytać o jej uniesieniach jak u nastolatki. Również pęd historii pozostawia wiele do życzenia.

Zaletą książki jest poznawanie historii z różnych perspektyw. Mamy tutaj przeszłość widzianą oczami głównych bohaterów, a także opowieści tajemniczej osoby, która intryguje swoją osobą, a czytelnik zastanawia się kim ona jest.
O porywającej akcji i jej zwrotach nie mogę tutaj powiedzieć. Historia toczy się powoli, leniwie, bez żadnych emocji i tylko chęć poznania tajemnicy napędza do brnięcia przez kolejne strony.

Książka nie jest ideałem, ma swoje wady, głównym jej minusem jest brak konkretnej akcji i to, że wszystko toczy się leniwie. Również styl autorki pozostawia wiele do życzenia. Pomysł był świetny, bo tajemnice są super, ale wykonanie niestety zawiodło mnie i to bardzo. Uważam, że potencjał tej powieści nie został wykorzystany.

Ocena: 6/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Marginesy.

Natalia Zaczkiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Zastanawiam się nad zakupem tej książki, ale chyba raczej zrezygnuję, aczkolwiek, jeśli kiedyś będę miała możliwości jej przeczytania, nie odmówią sobie lektury. 😊

    OdpowiedzUsuń