„Zegar Czarnoksiężnika” - Monolith Films


W końcu obejrzałam jakiś fajny, całkiem rodzinny film. Co prawda mój facet zasnął z najmłodszą latoroślą podczas domowego seansu, lecz ja z 9-letnim synem bawiłam się przednie. Historia wciągnęła nas już od pierwszych kadrów, można było się bać, śmiać i podziwiać otoczenie. Nie ukrywam, że jestem fanką fantastyki, wszelkich objawów magii i tutaj dostaniemy jej na bogato. Dodatkowo, decydującym argumentem po sięgnięcie po „Zegar Czarnoksiężnika” była cudowna Cate Blanchett, którą ubóstwiam wręcz za role przepięknej Galadrieli we „Władcy Pierścieni”. Ma zjawiskową urodę, wręcz niepowtarzalną, a jej gra aktorska jest na wysokim poziomie, taka aktorka z klasą. Nie umknął też mej uwadze ekscentryczny i bardzo charyzmatyczny Jack Black. Właściwie po ujrzeniu tego głównego duetu byłam lekko skonsternowana i zaintrygowana, co też z tego mogło urosnąć. A Wy jesteście ciekawi?

Historia opowiada o nastolatku Lewisie, który stracił swoich rodziców i trafia pod opiekę wujka Jonathana. Jak się okaże, wujek nie jest zwyczajnym człowiekiem, a jego posiadłość, tak, zdecydowanie posiadłość zdumiewa już od pierwszych chwil, a im dalej, tym dziwniej i… magiczniej. Czary szybko wychodzą na pierwszy plan i chłopak niemal od razu wsiąka w ten zwariowany świat. Cudowna przyjaciółka Jonathana, Florence pomaga chłopcowi w nauce czarów, a Lewis musi się dodatkowo mierzyć z nieprzychylnym szkolnym życiem. Co zdaje się dobrze układać, niekoniecznie ma korzystny finał, a wartościowego przyjaciela znajdujemy czasem w zupełnie niespodziewanym miejscu. Wszystko mogłoby się jakoś ułożyć, lecz czegoś Jonathan nie chce zdradzić, jakiejś mrocznej tajemnicy, która ukrywa wraz z Florence. Czy ma to związek z tykaniem zegara w nocy? Skąd dochodzi ten dźwięk? Wygląda na to, że nikt tego nie wie, a ów zegar odmierza czas do światowej zagłady. Czy jeden czarnoksiężnik, sierota i załamana czarodziejka będą w stanie stawić czoła śmiertelnemu niebezpieczeństwu?

Wydanie te posiada książeczkę, w której dowiemy się jak zrodził się pomysł na nakręcenie tego filmu, jak dobierano obsadę aktorską i trochę ciekawostek. Czytałam z przyjemnością, uwielbiam takie dodatki, nie są przesadzone, ani przegadane, a dają ciekawy pogląd na cały proces twórczy.


Mam jeden ogromny jak dla mnie zarzut. Film nie posiada wersji z napisami, a tylko takie lubię oglądać, gdyby jeszcze był dobry, wyraźny lektor, to by uszło, ale dostajemy dubbing. Często niewyraźny, dla mnie niepasujący momentami do sytuacji, nie lubię niestety, a efekty w stosunku do dubbingu są niedorzecznie wręcz głośne. Ot, taki minus dla niesłyszących i dla miłośników filmów w oryginale.

Całość prezentuje się naprawdę nieźle, dostajemy ciekawą historię, wesołą, ekscentryczną, ale też pełną smutku, ukrytego bólu, jaki noszą wszyscy bohaterowie w swych sercach. Pięknie jest ukazane, jak wszyscy siebie potrzebują i nawzajem leczą, zaś pełna przyjaźni, ciepła i nietuzinkowych docinek relacja między czarnoksiężnikiem Johnattanem, a Florence wprost chwyta za serce. Zrozumienie miedzy nimi panujące, całkowita akceptacja i dużo miłości, choć nie tej romantycznej, daje zupełnie inny obraz „związku”. 

Akcja pruje do przodu, cały czas coś przykuwa naszą uwagę, będziemy się bać, ale w ten bardziej dziecięcy sposób, nie jest to w żadnej mierze horror, czy thriller. Świetny film do obejrzenia z dziećmi, ale nie najmłodszymi (!), podczas którego dziecko może się bać, ale w ten taki pożądany sposób, przy okazji mogą wtulić się w rodzica, lub choćby złapać za rękę. Seans może być emocjonujący, my na zmianę śmialiśmy się, wzruszaliśmy i trochę baliśmy. No dobrze, wzruszałam się najbardziej ja, ale każdy rodzic wymięknie w jednej scenie z Florence, te uczucia są druzgoczące. Zachęcam do obejrzenia, nie zmarnujecie wieczoru, szczególnie jeśli lubicie takie klimaty i nie oczekujecie światowej sławy efektów specjalnych, choć te w filmie wcale nie są przeciętne, są naprawdę dobre i tworzą świetny klimat.

Ocena 7/10

Za możliwość obejrzenia dziękuję Monolith Films


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz